Puchar Polski w Motocrossie - Oborniki 2020 [relacja]

W ostatni weekend (15-16 sierpnia) w Obornikach rozegrano I rundę Pucharu Polski w Motocrossie. To były pierwsze w 2020 roku ogólnopolskie zawody w tej dyscyplinie sportu.

Pogoda dopisała, ale to dotyczy głównie kibiców. Ze względu na lejący się z nieba żar zarówno organizator (Motoklub Oborniki), jak i zawodnicy nie mieli łatwo. Na szczęście ekipy porządkowe stanęły na wysokości zadania - regularne nawadnianie zwiększało komfort jazdy zawodnikom, a kibicom umożliwiało doping. A było na co popatrzeć!

Puchar Polski MXB

Jako pierwsi na obornicki tor wjechali zawodnicy z licencją B. Holeshot sygnowany przez firmę Scott zdobył Kacper Majowicz, ale to Daniel Tarasiewicz wygrał oba wyścigi i to ze sporą przewagą. Drugie miejsce wywalczył Norbert Jenglik, a zdobywca holeshota - Kacper Majowicz - był trzeci.

Puchar Polski MX65

Wśród najmłodszych, czyli w MX65 dwukrotnie triumfował Dawid Zaremba. Choć z pierwszego zakrętu najszybciej wyszedł najpierw Michał Psiuk, a w drugiej gonitwie Zuzanna Grzybowska. Jednak Zaremba zachował absolutny spokój i dwa razy wywalczył i dowiózł do mety wygraną. Ten młody zawodnik, już teraz świetnie wie, że sam start to nie wszystko. Drugie miejsce zajął Michał Psiuk, a trzecie Szymon Masarczyk.

Puchar Polski MX Kobiet

W MX Kobiet niepokonana była Joanna Miller. W pierwszym wyścigu zdobyła ona Holeshota i prowadziła od startu aż do samej mety. Z każdym okrążeniem zwiększając tylko swoją przewagę nad pędzącą za nią Julią Jarmołkowicz i dublując kolejne zawodniczki.

W drugim wyścigu, najszybsza w pierwszym zakręcie była Anna Oleśniewicz, natomiast Miller była dopiero piąta. Jednak niezbyt dobre wyjście ze startu nie przeszkodziło jej w szybkim odrobieniu strat i zwycięstwie. Drugie miejsce zajęła Julia Jarmołkowicz, a trzecie Oliwia Wiśniewska.

Puchar Polski MX Junior

MX Junior okazała się najliczniej obsadzoną klasą w sobotę: na starcie do wyścigu stanęło 28 zawodników. Holeshot padł łupem najmłodszego zawodnika w stawce  – Jakuba Kowalskiego. Ostatecznie ukończył on pierwszy wyścig na 9., a drugi na 12. miejscu, ale jak na debiutanta to świetny wynik. Kowalski nadal regularnie startuje w klasie MX85.

W MX Junior równych sobie nie miał Marcin Bandosz, który w obu wyścigach jechał jak po swoje. Pierwszy wyścig ukończył ze znaczną przewagą nad Damianem Zdunkiem, natomiast w drugim Zdunek mocno przycisnął, więc różnica na mecie była minimalna. Jednak prawie robi różnicę i to Bandosz stanął na najwyższym stopniu podium, Zdunek był drugi, a mocnym, trzecim miejscem popisał się Filip Bukowicz, który po dwóch latach przerwy powrócił do rozgrywek.

W niedzielę rywalizowały kolejne klasy. Jako pierwsi na starcie stanęli zawodnicy klasy Amator startujący w ramach Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. W obu wyścigach najlepiej wypadł reprezentant gospodarzy Paweł Herot. Drugie miejsce w klasyfikacji zawodów zajął Mariusz Maciuba, a trzecie Damian Gancarz.

Zobacz również: Kask off-roadowy Nolan N53 - plusy i minusy

Puchar Polski MX Masters

W klasie MX Masters najszybszy na wyjściu z pierwszego zakrętu był Marcin Ryczek, jednak ostatecznie całe starcie wygrał Radosław Matuszczak, drugi był Paweł Wizgier, a Ryczek dopiero trzeci.

W drugim wyścigu Wizgier i Matuszczak zamienili się miejscami na podium, które uzupełnił Ryczek. W klasyfikacji zawodów wygrał Wizgier przed Matuszczakiem i Ryczkiem.

Puchar Polski w Motocrossie, ObornikiPZM

Puchar Polski MX 85

W pierwszym wyścigu MX85 zaciętą batalię stoczyli Seweryn Gazda i Bartosz Jaworski. Gazda zgarnął holeshota i przez dłuższy czas prowadził. Prowadzącą dwójką zajadle ścigali Olaf Włodarczak i Piotr Kajrys. Gazda i Jaworski wymieniali się na prowadzeniu, aż ostatecznie ten pierwszy zastosował na Jaworskim block passa, wyjechał na prowadzenie i wygrał. Jako trzeci metę przejechał Włodarczak z przewagą zaledwie 0,6 sekundy nad czwartym Kajrysem!
 
Drugi wyścig rozpoczął się od karambolu, więc go przerwano i ogłoszono restart. Powtórzony start oraz cały wyścig należał do Bartosza Jaworskiego, a Seweryn Gazda wycofał się po pięciu okrążeniach. Drugie miejsce zajął Mikołaj Stasiak, a trzecie Mieszko Polnar.

Puchar Polski MX Open

Puchar Polski w Motocrossie, ObornikiPZM

Zwieńczeniem niedzielnych zmagań były wyścigi klasy MX Open. W pierwszym wyścigu holeshota zgarnął Maciej Więckowski. Jednak niedługo potem prowadzenie objął Tomasz Wysocki i nie oddał go aż do samej mety. Starania Więckowskiego nic nie zmieniły - Wysocki był poza zasięgiem. Na trzeciej pozycji jechał Karol Kruszyński, na którego naciskał Jakub Barczewski. Ostatecznie na metę zawodnicy wpadli w kolejności: Wysocki, Więckowski, Barczewski i Kruszyński.

Również drugi wyścig został zdominowany przez Wysockiego, ale za jego plecami sporo się zmieniło. Tym razem drugi był Kruszyński, trzeci Więckowski, a czwarty Barczewski. W klasyfikacji dnia zwyciężył Tomasz Wysocki przed Maciejem Więckowskim i Karolem Kruszyńskim.

Puchar Polski MXC

Najliczniej w niedzielę obsadzone były klasy MXC. W klasie MXC1 dwukrotnie triumfował Kamil Majorczyk. Drugi był Marcin Wójcik, który zaliczył świetne wyjście ze startu i zdobył Scott Holeshota. Trzeci był Jakub Matuszczak.

W MXC2, zawodnicy wymieniali się na mecie pozycjami. W pierwszym wyścigu wygrał Krzysztof Woźniak, który również zgarnął Scott Holeshota. Drugi był Wojciech Borkowski, a trzeci Jakub Kubiak. W drugim wyścigu triumfował Mateusz Mirecki, drugi był Krzysztof Woźniak, a Eryk Lachowicz trzeci. W klasyfikacji zawodów pierwsze miejsce zajął Krzysztof Woźniak przed Mateuszem Mireckim i Wojciechem Borkowskim.

Mistrzostwa Polski MX Quad Open

Na torze w Obornikach przy okazji motocyklowego Pucharu Polski rozegrano II rundę quadowych Mistrzostw Polski. W klasie Quad Open dwukrotnie wygrał Witold Natkaniec. Po trzyletniej przygodzie z motocyklami ten zawodnik powrócił do czterech kółek i od razu wskoczył na najwyższy stopień podium. Drugie miejsce zajął Kacper Mieszkowski, a trzecie Tomasz Jamroży.

Druga runda Pucharu Polski MX odbędzie się dopiero w dniach 17-18 października 2020 r. w Lipnie. A już w kolejny weekend (22-23 sierpnia) startują Mistrzostwa Polski w Motocrossie - Orlen MX MP. Fanów motocrossu zapraszamy na widowiskowy tor do Człuchowa.

zobacz galerię

Zobacz również:
Tor wyścigowy w Brnie może zostać sprzedany – informacja tej treści pojawiła się w kilku branżowych mediach. Przedstawiciele Autodromu Brno zaprzeczają takim informacjom, jednak sytuacja obiektu jest niewesoła – Stowarzyszenie na rzecz MotoGP, organizator najważniejszej imprezy w Brnie, ogłosił upadłość.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA