Puchar Świata dla Polaka!

Maciej Giemza z Orlen Team przypieczętował swój drugi z rzędu Puchar Świata juniorów w rajdach terenowych. Polak w klasyfikacji sezonu wyprzedził Chilijczyka Ignacio Cornejo i Argentyńczyka Luciano Benavidesa.

Maciej Giemza - Rajd Maroka 2018 Marcin Kin
Maciej Giemza - Rajd Maroka 2018

Motocykle

23-letni Maciej Giemza przed ostatnią rundą Mistrzostw Świata FIM (Rajd Maroka) miał na swoim koncie 74 punkty i o 18 wyprzedzał swojego głównego rywala Ignacio Cornejo. Pomimo tego, że w Maroku wygrał Chilijczyk, to drugie miejsce wystarczyło Polakowi by cieszyć się z drugiego w swojej karierze Pucharu Świata Juniorów.

Nareszcie upragniona meta rywalizacji w Maroku i całego sezonu – ostatni etap jechało mi się najlepiej z całego rajdu. Jestem bardzo szczęśliwy, że zdobyłem Puchar Świata, na co zapracował cały zespół – powiedział Maciej Giemza po rajdzie Maroka.

w Rallye du Maroc wystartował również drugi zawodnik Orlen Team - Adam Tomiczek. Zaliczył on świetny finisz i wygrał ostatni etap rajdu w klasyfikacji juniorów, dzięki czemu utrzymał trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Polski motocyklista tegoroczny sezon ukończył na czwartej pozycji wśród juniorów.

Ostatni etap był nieco krótszy, ale bardzo trudny technicznie. Udało mi się jednak cało dojechać do mety, otrzymałem ważną lekcję z nawigacji. Przyda się ona w czasie kolejnych rajdów - powiedział Adam Tomiczek.

Rajd Maroka wygrał Toby Price przed Matthiasem Walknerem (obaj na KTM-ach). Trzeci był Ricky Brabec (Honda).

Quady

Rafał Sonik - Rajd Maroka 2018Jiri Simecek
Rafał Sonik - Rajd Maroka 2018

Rafał Sonik ukończył Rajd Maroka na drugim miejscu i tym samym wywalczył srebro w Pucharze Świata FIM oraz Puchar Świata Weteranów 2018.

Mój dziesiąty i jedenasty medal, każdy z cennego kruszcu smakują w tym roku wyjątkowo. Są też ogromną motywacją, bo zdobywając podwójne podium, pomimo ciężkiego urazu na początku roku, dałem sygnał sobie, zespołowi i rywalom, że wracamy do ścigania – powiedział Sonik na mecie zmagań.

Kiedy pod koniec marca rozpoczynała się rywalizacja w Pucharze Świata, Rafał Sonik pojechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by obserwować swoich konkurentów.

Zazwyczaj pierwszy etap Abu DhabiDesert Challenge oznaczał dla mnie pierwszy dzień walki o medale. Tym razem patrzyłem z boku, poruszając się o kulach i mając spore problemy żeby samodzielnie pokonać kilka stopni schodów. Doskonale pamiętam tamto uczucie i tym większą satysfakcję mam teraz, kiedy po trudnej i żmudnej rehabilitacji, miesiącach niepewności i ciężkich treningów stanąłem na podium wszystkich trzech rajdów, w których wystartowałem. Wywalczyłem trzecie srebro i siódmy Puchar Świata. To tylko dowód na to, że nigdy nie wolno przestawać marzyć – tak polski quadowiec podsumował tegoroczny cykl.

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata 2018:
1. Aleksander Maksimow (RUS) 105 pkt.
2. Rafał Sonik (POL) 61 pkt.
3. Nicolas Cavigliasso (ARG) 56 pkt.
4. KeesKooolen (NLD) 51 pkt.
5. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG) 26 pkt.

Zobacz również:
REKLAMA