[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.8

Punkty karne: kurs reedukacyjny zamiast egzaminu

Zmiany w przepisach, czyli co się stanie gdy po 4 czerwca przekroczysz limit 24 punktów karnych. Czterodniowe szkolenie zamiast kontrolnego egzaminu.

punkty karne, mandat, policja

W tej chwili przekroczenie limitu zebranych w ciągu roku 24 punktów karnych (dla posiadających prawko krócej niż rok - 20 punktów) skutkuje zatrzymaniem uprawnień i skierowaniem delikwenta na obowiązkowy egzamin kontrolny do WORD-u.

Oznacza to, że osoba taka będzie ponownie zdawać egzaminy na wszystkie posiadane kategorie prawa jazdy. Jeśli zda - uprawnienia zostają zwrócone i jeździ dalej z czystym kontem. Jeżeli nie zda - uprawnienia zostają cofnięte i aby je uzyskać trzeba nowa robić kurs, zdawać egzamin i ponosić stosowne koszty.

Ustawodawca zostawił jednak "koło ratunkowe". Zbliżający się do niebezpiecznej liczby 24   kierowcy (mający prawo jazdy ponad rok), mogą raz na sześć miesięcy zmniejszyć pulę karnych punktów o 6. W tym celu muszą jednak odbyć w WORD jednodniowy (sześciogodzinny), kurs reedukacyjny za ok 300 zł.

Taki stan rzeczy zmieni się jednak późną wiosną, 4 czerwca 2018 wchodzą bowiem w życie przepisy na mocy których każdy, kto przekroczy dozwolona pule 24 punktów, zamiast na egzamin skierowany zostanie przez odpowiedniego starostę na obowiązkowy kurs reedukacyjny. Ta sama procedura dotyczyć będzie świeżo upieczonych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili dwa wykroczenia drogowe.

Takie kursy zorganizują WORD-y, trwać będą cztery dni (4 x 7 godzin), a zajęcia będą miały charakter wykładów i warsztatów poświęconych bezpieczeństwu ruchu drogowego. Co ważne organizowane będą tylko w dni robocze. Ich koszt to 500 zł.

Winowajca będzie musiał odbyć to obowiązkowe szkolenie w terminie do miesiąca od otrzymania oficjalnego skierowania. Następnie w terminie do sześciu tygodni od otrzymania skierowania, będzie musiał dostarczyć do starostwa zaświadczenie o jego ukończeniu. Gdy to zrobi jego konto znów będzie czyste. Z kursu reedukacyjnego można będzie korzystać nie częściej niż raz na pięć lat.

Jeśli przed upływem kolejnych pięciu lat kierowca znowu przekroczy limit 24 punków, prawo jazdy zostanie mu odebrane i będzie traktowany jak osoba, która nigdy nie miała uprawnień do kierowania pojazdami. By je uzyskać będzie musiał odbyć kurs, zdać egzamin i będzie go obowiązywał dwuletni okres próbny.

Zobacz również:
Goście z Volkswagena idą grubo - do PanAmericany zabierzesz rodzinę oraz motocykl, a do tego dzięki napędowi 4x4 wjedziesz nawet w trudniejszy teren. Czad!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij