R1 jednak do serwisu

Tak jak pisaliśmy wcześniej, Yamahy YZF-R1 trafią do serwisu ze względu na wadliwą skrzynię biegów. Na razie w USA...

Yamaha YZF-R1

Tak jak już pisaliśmy Yamaha ogłosiła akcję serwisową związaną z wadliwą skrzynią biegów w nowej YZF-R1.Jak się okazało akcja dotyczy wszystkich sztuk sprzedanych w USA (około 3500 motocykli). Yamaha USA wysłała do swoich klientów (właścicieli nowej R1) taki oto list:

(w wolnym tłumaczeniu)

"Drogi właścicielu Yamahy:
To powiadomienie jest wysłane do ciebie z powodu wymagani NTMVSA (ustawa o bezpieczeńtstwie pojazdów i ruchu drogowego). Yamaha Motor Corporation USA stwierdziła, że wszystkie wyprodukowane w 2015 roku YZF-r1 posiadają defekt zagrażający bezpieczeństwu. Jesteś posiadaczem takiego motocykla.

Powody tej akcji serwisowej:
W motocyklach z wadą, zębatki 2 biegu mogą ulec uszkodzeniu spowodowanemu dużymi napięciami i niewłaściwym zmianom biegów. Jest to spowodowane niewłaściwą wytrzymałością użytych materiałów i dużą koncentracją napięć u podstawy zębów zębatki. Dodatkowo koła zębate trzeciego i czwartego biegu również mogą ulec deformacjilub popękać w przypadku ekstremalnego użytkowania motocykla (od red. da sięw ogóle inaczej używać taki motocykl jak R1?). To ównież jest spowodowane niewłaściwą wytrzymałością użytych komponentów. Uszkodzenie skrzyni może doprowadzić do jej zablokowania co w efekcie może zakończyć się wypadkiem, kontuzją, a nawet śmiercią.

Co zrobi Yamaha i twój dealer:
Aby naprawić tą wadę, Twój autoryzowany dealer Yamahy wymieni kompletną skrzynię biegów na nową, poprawioną. Procedura wymiany zajmuje około 16 godzin, ale miej na uwadze że twój dealer Yamahy może zatrzymać twój motocykl na nieco dłużej ze względu na zaplanowane prace serwisu.

Co powinieneś zrobić:
Zadzwoń do swojego dealera Yamaha i umów wizytę w serwisie by wymiana mogła zostać dokonana. Wtedy dowiesz się jak długo potrwa serwis twojgo motocykla. Pamiętaj aby wziąć ten list ze sobą. Nie powinieneś jeździć motocyklem do czasu dokonania modyfikacji w serwisie! (...)"

W dalszej części listu Yamaha zapewnia, że jeśli ktoś wykonał naprawę na własny koszt, zostanie mu on zwrócony, a także zachęca do kontaktu w razie wątpliwości.

Na razie akcje serwisowe pojawiły się w USA i Kanadzie. W Polsce póki co cisza. Będziemy trzymać rękę na pulsie

Zobacz również:
REKLAMA