Rafał Sonik na podium Abu Dhabi Desert Challenge

Rafał Sonik zakończył sezon, zajmując drugie miejsce w Abu Dhabi Desert Challenge i plasując się również na drugim miejscu w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata FIM.

Rafał Sonik na Abu Dhabi Desert Challenge Rafał Sonik

Polak miał co świętować na mecie. Ukończył bowiem swój 50. pucharowy rajd w karierze, przypieczętowując to osiągnięcie setnym zwycięstwem etapowym i 14 medalem FIM w karierze. – Ten medal dedykuje synkowi Gniewkowi, którego szczęśliwa rękawiczka jechała ze mną cały czas w tylnej kieszeni kurtki.   

Tegoroczny start w Abu Zabi miał niesamowity scenariusz. Już na pierwszym etapie, doszło do awarii quada. Na szczęście z każdym dniem było coraz lepiej. 

- Kiedy wyjechałem na odcinek specjalny okazało się, że mój GPS nie podaje niezbędnych informacji dotyczących waypointów oraz stref ograniczonej prędkości. Musiałem skupić się na roadbooku i nawigować bardzo precyzyjnie. Mimo to do końca nie byłem pewny, czy przejechałem ten oes czysto - relacjonował Rafał Sonik.

W kolejnym dniu krakowianin ścigał się twardo z Manuelem Andujarem, ale tym razem musiał uznać jego wyższość. Przełamanie przyszło jednak na czwartym etapie, kiedy dwaj zwycięzcy Dakaru walczyli na wydmach bok w bok do momentu, gdy Argentyńczykowi zepsuł się silnik.

To świetny zawodnik, ale miał w środę pecha. Jadąc za nim usłyszałem w jego silniku dziwny odgłos, po czym quad zatrzymał się, a spod osłony zaczął kapać olej. Zostałem z nim kilka minut, ale było wiadomo, że tego etapu już nie ukończy. Był zrezygnowany. Uczciwie go pocieszałem, że jeśli wróci na holu i wystartuje do ostatniego etapu, to będzie sklasyfikowany. Co więcej zdobędzie Puchar Świata. To oczywiście mój przeciwnik, ale zasłużył na dobry wynik – relacjonował Sonik.

W czwartek 11 listopada miało zapaść rozstrzygnięcie. Manuel Andujar pojawił się na starcie, ukończył ostatni etap i zdobył swój pierwszy w karierze Puchar Świata. Rafał Sonik z kolei ponownie okazał się najszybszy i tym samym zapisał na swoim koncie setne zwycięstwo etapowe w karierze.

- Ukończyłem 50 rajd Pucharu Świata w karierze, wygrywając swój setny oes. Liczył 218km i niemal całą trasę jechałem przez pustynię zupełnie sam… ale nie do końca. Przez cały rajd jechała ze mną rękawiczka mojego synka, która wiozłem w tylnej kieszeni kurtki. Była moim szczęśliwym amuletem, który dawał mi pewność, że mimo perypetii dotrę do mety. Nawet dziś, 80km przed metą oesu, a 200km przed metą na biwaku zobaczyłem wyciek oleju. Nie mogłem nic zrobić. Tylko mieć nadzieję, że quad wytrzyma. I wytrzymał! To właśnie Gniewkowi dedykuje wywalczony w tym sezonie 14. medal Pucharu Świata FIM – podkreślił szczęśliwy Rafał Sonik.

Klasyfikacja Abu Dhabi Desert Challenge:
1. Ahli Abdulaziz (ZEA)
2. Rafał Sonik (POL)
3. Manuel Andujar (ARG)

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata:
1. Manuel Andujar (ARG) 104
2. Rafał Sonik (POL) 100
3. Aleksander Maksimow 74

REKLAMA