Rafał Sonik o Dakarze 2020

Jedno jest pewne. Tegoroczna edycja Dakar 2020 będzie ekscytującym wyzwaniem.

Motor Presse Polska

20 listopada organizatorzy Rajdu Dakar odkryli karty. Podczas prezentacji w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu przedstawili trasę 42. edycji super maratonu. Na konferencji podano szczegółowe informacje dotyczące długości etapów, specyfiki terenu, listę startową oraz kilka nowościami. – "To będzie znane, ale jednocześnie zupełnie nowe i ekscytujące wyzwanie" – cieszył się obecny na konferencji Rafał Sonik.

To już tradycja, że w drugiej połowie listopada czołowi dakarowcy zjeżdżają do stolicy Francji, by w atmosferze oczekiwania na najważniejsze, rajdowe wydarzenie roku, zapoznać się z nowościami przygotowanymi przez organizatorów. W tym roku ich nie brakuje!

Dakar 2020 zapowiada się jako wielkie wyzwanie. Przede wszystkim został przeniesiony z Ameryki Południowej do Arabii Saudyjskiej – kraju siedem razy większego niż Polska. Przejedziemy go dookoła, pokonując niemal 8000 km. Większość odcinków specjalnych liczy pomiędzy 400 a 500 km, a nasze dzienne dystanse to zwykle ponad 700 km. Będziemy więc w trasie od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora przez 12 dni - rajd będzie miał więc prawdziwie maratoński charakter. To dla mnie doskonała informacja. Im dłuższy i trudniejszy Dakar, tym lepiej się w nim odnajduję – powiedział Rafał Sonik.

Krakowianin będzie jednym z faworytów w kategorii quadów. Wytrzymałość długodystansowca nie jest jego jedyną mocną stroną. Równie ważne będzie doświadczenie nawigacyjne zdobywane przez lata startów w dziesięciu Dakarach i 44 rajdach Pucharu Świata. – Paryska prezentacja pokazała, że niektóre rejony Arabii Saudyjskiej będą niezwykle wymagające zarówno pod względem terenu, jak i nawigacji. Przypomina mi się 2009 rok, kiedy pierwszy raz jechaliśmy się ścigać do Argentyny i Chile. Czuliśmy wtedy, że czeka nas kolosalne wyzwanie. Myślę, że podobnie będzie na początku stycznia – podkreślił z uśmiechem zwycięzca z 2015 roku.

Nowością zbliżającego się Dakaru będzie również praktyka wydawania pokolorowanych roadbooków na kolejny etap dopiero kilka minut przed startem. Organizator zaplanował takie rozwiązanie podczas sześciu z dwunastu etapów. Oznacza to, że żaden z zawodników nie będzie miał czasu na wcześniejsze zapoznanie się z trasą i każdy będzie zmuszony szukać właściwej drogi, zdając się na swoje umiejętności i doświadczenie.

David Castera testował to rozwiązanie w Maroku i moim zdaniem sprawdziło się doskonale. Roadbooki były bardzo dobrze przygotowane, a trasa zweryfikowała umiejętności każdego z nas – przyznał Sonik, który przeszedł obydwie próby bez poważniejszych pomyłek nawigacyjnych.

Przypominamy, że Rajd Dakar rozpocznie się 5 stycznia Dżeddzie, a zakończy 17 stycznia w miejscowości Qiddiyah w pobliżu Rijadu - stolicy Arabii Saudyjskiej. W 42. edycji zmagań wystartuje 351 pojazdów, w tym 23 quady. Cztery z nich poprowadzą zawodnicy w biało-czerwonych barwach. Obok Rafał Sonika na starcie staną: Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski.

zobacz galerię

Zobacz również:
Sezon 2020 w MotoGP był intensywny, pełen niepewności i zwrotów akcji. Sezon 2021 zapowiada się równie ciekawie. Już w niedzielę wyścigi pierwszej rundy wystartują na torze w Katarze.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA