Rafał Sonik rozpoczyna sezon rajdowy

W tym roku Rafał Sonik wystartuje w cyklu Mistrzostw Świata FIM 2010.

W sobotę 27 marca zawodnicy rozpoczną pierwszy w tym sezonie rajd - Abu Dhabi Desert Challenge 2010 rozgrywany na pustynnych terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będzie to rajd wyjątkowy, 20 z kolei  – jubileuszowy. Przed zawodnikami pięć dni zmagań na pustyni  Al-Liwa i terenach wokół Moreeb (Rub Al Khali) Jest to największy na świecie obszar pustynny którego chlubą są również najwyższe na świecie wydmy.
Po udanym starcie i zajęciu 5 pozycji w Dakarze 2010, Rafał Sonik będzie walczył o najwyższe trofea w Mistrzostwach Świata oraz tym samym o jak najlepsze przygotowanie przed kolejną edycją Rajdu Dakar. Sonik wystartuje tym razem na quadzie Honda TRX 700 przygotowywanym przez firme Gecko Motorcycles pod kierunkiem i przewodnictwem brytyjskiego zawodnika Seana Lintona i Australijczyka Stevea Blackneya. Pojazd dedykowany do tego rajdu ma seryjny silnik, modyfikacji uległy zawieszenie, układ wydechowy. Gecko zapewni Rafałowi również serwis techniczny, wsparcie logistyczne i bazę treningową przed startem.

20 jubileuszowa edycja Rajdu UEA od "narodzin" w 1991 roku do dni dzisiejszego stała się jedną z najciekawszych, najlepiej zorganizowanych edycji pośród Pucharu Świata w Cross Country i FIM Mistrzostw Świata. Odbywa się od 20 lat bez ani jednego roku przerwy.

"Abu Dhabi to emirat który ma jedne z najbardziej zachwycających terenów pustynnych na świecie. Wszyscy organizatorzy pracują bez wytchnienia, aby wykorzystać ten aspekt przygotowując ambitne i wymagające trasy," powiedział Ahmed Hussein, zastępca dyrektora generalnego Turystyki ADTA jednego z głównych organizatorów rundy.
W tym roku zmagania zawodników rozpoczynają się od dwóch dni spędzonych na odbiorach technicznych i administracyjnych (25 i 26 marca).”Super Special Stage” czyli spektakularny początkowy odcinek specjalny (27 marca) pokarze kolejności startów w dniu następnym.  Ten krótki, niedzielny OS ze względu na lokalizacje blisko centrum Abu Dhabi przyciąga corocznie tysiące kibiców sportów motorowych nie tylko z ZEA, ale i z całego świata.
Właściwa rywalizacja rozpocznie się w niedzielę 28 marca o godzinie 9.30 czasu lokalnego. Pierwszy etap rozpoczyna się od płaskowyżu Al Dhafrah dając zawodnikom bezpośrednie wprowadzenie do zmian terenu, które staną w obliczu sytuacji w ciągu najbliższych dni, do końca głęboko w emiratu zdalnego pustyni. Pierwszą noc i wszystkie następne zawodnicy i cała ekipa  spędzą już na terenie w Moreeb Hill, niedaleko Al-Liwa, gdzie rajd bazować będzie przez kolejne cztery dni, na specjalnie przygotowanym biwaku  na pustyni.
Etapy drugi, trzeci  i cztery będą przebiegając trasą stanowiącą swoistą pętlę wokół Moreeb Hill, przez dość trudnych kręte szlaki na pustyni w rejonie znanym z najwyższych na świcie wydm. Dla ciekawości  informacja, że trasa zawodników przebiegać będzie przez legendarny Rub Al-Khali rozsławiona przez brytyjskiego badacza Wilfred Thesiger który eksplorował przestrzeń pustyni, w  latach 40 i 50-tych XX wieku. Po jednej z wędrówek napisał : "Człowiek, który poznał tę krainę, juz nigdy nie będzie tym samym. Na zawsze będzie nosić w sobie wyciśnięte piętno pustyni, a pragnienie powrotu nigdy go nie opuści".
Piąty i ostatni etap odbędzie się w czwartek, 1 kwietnia i przebiegać będzie na trasie między  pustynią Al-Liwa i metą rajdu w centrum miasta Abu Dhabi.

W zbliżającym się sezonie cross country 2010 Rafał Sonik przyjął strategię, której głównym celem jest walka o jak najwyższe pozycje w cyklu Mistrzostw Świata. Będzie to również najlepsze z możliwych treningowe przygotowanie do kolejnej edycji rajdu Dakar w 2011.
W tym roku na pełen cykl Mistrzostw Świata FIM składa się w tym roku 6 rajdów.

28/03/10 Abu Dhabi Desert Challenge – Zjednoczone Emiraty Arabskie
 01/05/10 Rallye de Tunisie - Tunezja
27/05/10 Sardegna Rally Race - Włochy
11/08/10 Rally dos Sertoes - Brazylia
02/10/10 Pharaoh's Rally -Egipt
01/11/10 Rallye du Maroc – Maroco

Codzienne informacje wraz ze zdjęciami i materiałami video z rajdu dostępne będą na stronach www.atvpolska.pl w specjalnym Blogu Mistrzostw Świata oraz na stronie www.rafalsonik.pl.

Zobacz również:
REKLAMA