Rajd Dakar 2019. Na granicy wytrzymałości

Piach, kurz, pot, łzy i nieziemski wysiłek. Najtrudniejszy rajd świata - Dakar 2019 - startuje 6 stycznia w Limie. Weźmie w nim udział 138 motocyklistów, którzy zmierzą się z krótszą niż w latach ubiegłych, ale znacznie trudniejszą trasą. 

Tegoroczny Dakar to już 41 edycja tej imprezy, która 11 lat temu przeniosła się z Afryki do Ameryki. Już 7 stycznia zawodnicy staną na peruwiańskiej linii startu i zmierzą się z wydmami, piachem i temperaturą sięgającą +50oC.

Rajd Dakar 2019 Lima

W tym roku trasa Dakaru została skrócona i liczy 5500 km (w tym 3000 km odcinków specjalnych). Nie dajcie się zmylić, organizatorzy twierdzą, że tegoroczna edycja będzie jedną z najtrudniejszych w historii. Rajd podzielono na 10 etapów, a 70% OS-ów stanowić będzie pustynia, która jest dla zawodników szczególnie wymagająca. Nie ma zlituj się! 

Nie bez powodu Dakar nazwano najtrudniejszym rajdem na świecie - kurz, pot i łzy to główne składniki wyścigu odbywającego się w tym roku Peru. Samo dojechanie do mety uznawane jest za wielki wyczyn. Czy wiedziałeś, że w 2018 roku Dakaru nie ukończyło aż 45% zawodników?

Rajd Dakar 2019dakar.com

W morderczym wyścigu weźmie udział 138 motocyklistów. Oczywiście na liście startujących nie zabraknie zwycięzców z ubiegłego roku. Pewnie wielu z was, zastanawia się czy i komu uda się przerwać zwycięską passę KTM-a. Przypomnijmy - Austriackie motocykle triumfują w Dakarze nieprzerwanie od 17 lat!

Wieloletnia dominacja pomarańczowych nie zniechęca konkurentów ani trochę. Skutki są zupełnie odwrotne! Honda ostrzy sobie zęby na zwycięstwo. Tym bardziej, że w zeszłym sezonie startujący w barwach Hondy Kevin Benavides deptał po piętach Matthiasowi Walknerowi z KTM-a (przekroczył linię mety zaledwie 17 minut później)!

Wyniki zeszłorocznego Dakaru

W tym roku Honda wystawia do boju Kevina Benavidesa i Joana Barredę. Konkurencja nie śpi. W teamie Yamahy, pojadą Adrien van Beveren i Xavier de Soultrait. Pomarańczowych barw (KTM) bronić będzie Toby Price, Sam Sunderland i Matthias Walkner.

W kategorii "Original by Motul" 35 motocyklistów i kierowców quadów wyruszy w trasę bez wsparcia ekipy serwisowej. Szacun!

Rajd Dakar 2019dakar.com

Polacy w rajdzie Dakar 2019

Najbardziej kibicujemy rzecz jasna biało-czerwonym! Nadzieje w kategorii motocykli pokładać można w dwóch zawodnikach Orlen Teamu. 23-letni Maciej Giemza w styczniu 2018 zadebiutował w Dakarze i pokazał się z bardzo dobrej strony - utrzymywał równe tempo i bezbłędnie nawigował - a to jak wiadomo klucz do sukcesu. Maciek ukończył rajd i zajął 24. miejsce, co jest całkiem dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że był to jego pierwszy w karierze Dakar.

24-letni Adam Tomiczek powraca na trasę Dakaru po rocznej przerwie. Kierowcy Orlen Teamu pojadą motocyklami KTM 450 Rally Replica. Trzymajcie kciuki za Adama i Macieja! Powodzenia!

Zobacz też: 10 najlepszych motocykli 2019 roku

Jak to się zaczęło? Historia Dakaru w pigułce

Francuz Thierry Sabine w 1977 roku wziął udział w rajdzie Abidżan-Nicea. Trasa wyścigu była bardzo wymagająca i prowadziła przez libijską część Sahary. Thierry w wyniku błędu nawigacyjnego zgubił się. Ten wypadek stał się pomysłem na zorganizowanie rajdu Paryż-Dakar. 

W 1979 roku odbył się pierwszy w historii Rajd Dakar. Do mety wyścigu dotarła mniej niż połowa startujących (74 z 182 zawodników). Wymagająca, wręcz niemożliwa do przejechania trasa rajdu sprawiła, że wyścig z roku na rok stawał się coraz popularniejszy. Zawodnicy i kibice rozkochali się w wyścigach na afrykańskich pustyniach do tego stopnia, że nawet śmierć Thierrego (organizatora) nie przerwała legendarnego rajdu. W 2009 roku z powodu zagrożeń terrorystycznych rajd przeniósł się z Afryki do Ameryki Południowej. W tym roku zawodnicy po raz 11. ścigać się będą w Ameryce Południowej.

Już się nie mogę doczekać! A wy? Jak myślicie, kto wygra? Dajcie znać w komentarzach.

Trasa i etapy. Dakar 2019:

Kiedy?

Etap

Gdzie?

6 stycznia Uroczysty start Lima
7 stycznia Etap 1 Lima – Pisco
8 stycznia Etap 2 Pisco – San Juan de Marcona
9 stycznia Etap 3 San Juan de Marcona – Arequipa
10 stycznia Etap 4 Arequipa – Moquegua
11 stycznia Etap 5 Moquegua – Arequipa
12 stycznia Odpoczynek Arequipa
13 stycznia Etap 6 Arequipa – San Juan de Marcona
14 stycznia Etap 7 San Juan de Marcona – San Juan de Marcona
15 stycznia Etap 8 San Juan de Marcona – Pisco
16 stycznia Etap 9 Pisco – Pisco
17 stycznia Etap 10 Pisco – Lima
Zobacz również:
REKLAMA