[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
5.0

Rajd Dakar 2019. Na granicy wytrzymałości

Piach, kurz, pot, łzy i nieziemski wysiłek. Najtrudniejszy rajd świata - Dakar 2019 - startuje 6 stycznia w Limie. Weźmie w nim udział 138 motocyklistów, którzy zmierzą się z krótszą niż w latach ubiegłych, ale znacznie trudniejszą trasą. 

Tegoroczny Dakar to już 41 edycja tej imprezy, która 11 lat temu przeniosła się z Afryki do Ameryki. Już 7 stycznia zawodnicy staną na peruwiańskiej linii startu i zmierzą się z wydmami, piachem i temperaturą sięgającą +50oC.

Rajd Dakar 2019 Lima

W tym roku trasa Dakaru została skrócona i liczy 5500 km (w tym 3000 km odcinków specjalnych). Nie dajcie się zmylić, organizatorzy twierdzą, że tegoroczna edycja będzie jedną z najtrudniejszych w historii. Rajd podzielono na 10 etapów, a 70% OS-ów stanowić będzie pustynia, która jest dla zawodników szczególnie wymagająca. Nie ma zlituj się! 

REKLAMA

Nie bez powodu Dakar nazwano najtrudniejszym rajdem na świecie - kurz, pot i łzy to główne składniki wyścigu odbywającego się w tym roku Peru. Samo dojechanie do mety uznawane jest za wielki wyczyn. Czy wiedziałeś, że w 2018 roku Dakaru nie ukończyło aż 45% zawodników?

W morderczym wyścigu weźmie udział 138 motocyklistów. Oczywiście na liście startujących nie zabraknie zwycięzców z ubiegłego roku. Pewnie wielu z was, zastanawia się czy i komu uda się przerwać zwycięską passę KTM-a. Przypomnijmy - Austriackie motocykle triumfują w Dakarze nieprzerwanie od 17 lat!

Wieloletnia dominacja pomarańczowych nie zniechęca konkurentów ani trochę. Skutki są zupełnie odwrotne! Honda ostrzy sobie zęby na zwycięstwo. Tym bardziej, że w zeszłym sezonie startujący w barwach Hondy Kevin Benavides deptał po piętach Matthiasowi Walknerowi z KTM-a (przekroczył linię mety zaledwie 17 minut później)!

Wyniki zeszłorocznego Dakaru

W tym roku Honda wystawia do boju Kevina Benavidesa i Joana Barredę. Konkurencja nie śpi. W teamie Yamahy, pojadą Adrien van Beveren i Xavier de Soultrait. Pomarańczowych barw (KTM) bronić będzie Toby Price, Sam Sunderland i Matthias Walkner.

W kategorii "Original by Motul" 35 motocyklistów i kierowców quadów wyruszy w trasę bez wsparcia ekipy serwisowej. Szacun!

Polacy w rajdzie Dakar 2019

Najbardziej kibicujemy rzecz jasna biało-czerwonym! Nadzieje w kategorii motocykli pokładać można w dwóch zawodnikach Orlen Teamu. 23-letni Maciej Giemza w styczniu 2018 zadebiutował w Dakarze i pokazał się z bardzo dobrej strony - utrzymywał równe tempo i bezbłędnie nawigował - a to jak wiadomo klucz do sukcesu. Maciek ukończył rajd i zajął 24. miejsce, co jest całkiem dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że był to jego pierwszy w karierze Dakar.

24-letni Adam Tomiczek powraca na trasę Dakaru po rocznej przerwie. Kierowcy Orlen Teamu pojadą motocyklami KTM 450 Rally Replica. Trzymajcie kciuki za Adama i Macieja! Powodzenia!

Zobacz też: 10 najlepszych motocykli 2019 roku

Jak to się zaczęło? Historia Dakaru w pigułce

Francuz Thierry Sabine w 1977 roku wziął udział w rajdzie Abidżan-Nicea. Trasa wyścigu była bardzo wymagająca i prowadziła przez libijską część Sahary. Thierry w wyniku błędu nawigacyjnego zgubił się. Ten wypadek stał się pomysłem na zorganizowanie rajdu Paryż-Dakar. 

W 1979 roku odbył się pierwszy w historii Rajd Dakar. Do mety wyścigu dotarła mniej niż połowa startujących (74 z 182 zawodników). Wymagająca, wręcz niemożliwa do przejechania trasa rajdu sprawiła, że wyścig z roku na rok stawał się coraz popularniejszy. Zawodnicy i kibice rozkochali się w wyścigach na afrykańskich pustyniach do tego stopnia, że nawet śmierć Thierrego (organizatora) nie przerwała legendarnego rajdu. W 2009 roku z powodu zagrożeń terrorystycznych rajd przeniósł się z Afryki do Ameryki Południowej. W tym roku zawodnicy po raz 11. ścigać się będą w Ameryce Południowej.

Już się nie mogę doczekać! A wy? Jak myślicie, kto wygra? Dajcie znać w komentarzach.

Trasa i etapy. Dakar 2019:

Kiedy?

Etap

Gdzie?

6 stycznia Uroczysty start Lima
7 stycznia Etap 1 Lima – Pisco
8 stycznia Etap 2 Pisco – San Juan de Marcona
9 stycznia Etap 3 San Juan de Marcona – Arequipa
10 stycznia Etap 4 Arequipa – Moquegua
11 stycznia Etap 5 Moquegua – Arequipa
12 stycznia Odpoczynek Arequipa
13 stycznia Etap 6 Arequipa – San Juan de Marcona
14 stycznia Etap 7 San Juan de Marcona – San Juan de Marcona
15 stycznia Etap 8 San Juan de Marcona – Pisco
16 stycznia Etap 9 Pisco – Pisco
17 stycznia Etap 10 Pisco – Lima

zobacz galerię

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij