Recydywa i więcej punktów za wykroczenia wchodzą już od połowy września

Mandatowa recydywa, wyższe kwoty punktów karnych i dwuletni okres obowiązywania punktów karnych zaczną obowiązywać już 17 września. Trzeci z przepisów mających uprzykrzyć życie piratom drogowym już obowiązuje – to powiązanie stanu konta punktowego z ceną polisy OC.

| Data aktualizacji: 2022-08-17
Policja kontrola Lubuska policja

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa mandatowa, która dość radykalnie podwyższyła kwoty mandatów za wykroczenia drogowe, przewidywała także inne kary dla krewkich kierowców. O ile część mandatowa zaczęła obowiązywać już 1 stycznia 2022 roku, zapisy dotyczące wyższych kwot punktów karnych, recydywy i dwuletniego okresu obecności punktów karnych na koncie, wejdzie w życie 17 września.

Ostatnia ze zmian – powiązanie cen polis OC z historią wykroczeń kierowcy, będąca de facto osobnym aktem prawnym, weszła już w życie. Pierwszym ubezpieczycielem, który zapowiedział powiązanie wysokości składek ze stanem konta punktowego jest Warta, ale wiadomo już, że większość pozostałych towarzystw także analizuje skorzystanie z takiej możliwości.

Przeczytaj także: droższe polisy za punkty karne? To już się dzieje!

Najważniejszą z nowości będzie jednak recydywa. O co chodzi? Kierowca, który zostanie przyłapany na ponownym popełnieniu tego samego typu wykroczenia, otrzyma dwukrotność mandatu przewidzianego w taryfikatorze. Jeśli zatem nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu, policjant da ci 1500 zł mandatu. Jeśli jednak ponownie zostaniesz przyłapany na tym samym (lub podobnym) wykroczeniu, zapłacisz już 3000 zł.

Warto także pamiętać, że od 17 września wchodzą w życie nowe stawki punktów karnych. Pojawi się aż 10 wykroczeń, za które taryfikator przewiduje 15 punktów. Oznacza to, że już za dwa wykroczenia popełnione jednocześnie będzie można pożegnać się z prawem jazdy. Dotychczas maksymalną stawką było punktów 10, a zatem by stracić prawko na miejscu, trzeba było się naprawdę postarać. Według nowych zasad wystarczy wyprzedzić pojazd przed przejściem dla pieszych jadąc o 50 km/h za szybko – nawet poza obszarem zabudowanym.

Przeczytaj także: 10 wykroczeń, za które dostaniesz 15 punktów.

Ostatnią zmianą, która zacznie obowiązywać od września, będzie dwuletni okres, po którym punkty karne będą automatycznie kasowane. Co ważne, termin ten będzie liczony nie jak dziś, od daty wystawienia mandatu, ale od momentu jego opłacenia. Dodatkowo zniknie możliwość redukcji punktów na specjalnym kursie reedukacyjnym.

Efekty zwiększonych mandatów różnią się w zależności od tego, kto je analizuje. Zdaniem policji nastąpiła wyraźna poprawa bezpieczeństwa na drogach. Coś innego wynika jednak z danych udostępnionych przez Yanosika i Navi Experta. Wyraźnie widać tam, że po pierwszej fali spowolnienia ruchu na początku roku, kierowcy przyspieszyli.

Przeczytaj także: w tym roku kierowcy przyspieszyli.

Zobacz również:
REKLAMA