Red Bull Erzbergrodeo powraca!

Po dwuletniej przerwie, w połowie czerwca, powraca Red Bull Erzbergrodeo. Już dziś „Iron Giant” jest przygotowany do przyjęcia 1500 motocyklistów i 40 000 kibiców.

Red Bull Erzbergrodeo 2022 Red Bull Content Pool

Red Bull Erzbergrodeo zadebiutował w 1995 roku i błyskawicznie zyskał miano kultowego wśród wielu miłośników off-roadu, jak również sporej rzeszy kibiców i fanów Hard Enduro. Tegoroczna edycja otwiera nowy rozdział w historii tej imprezy, ponieważ będzie ona częścią Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro.

W tym roku małe, liczące zaledwie 3600 mieszkańców, miasteczko Eisenerz zamieni się w tętniące życiem i motocyklami miejsce, na które spoglądać będą oczy całego świata. 1500 motocyklistów będzie próbowało zmierzyć się z górą Iron Giant

Miano kultowego zyskał charakterystyczny start. Pierwsza 500 zawodników ustawi się w najniższym punkcie tej jednej z największych kopalń w Europie Środkowej. Zawodnicy staną w 10 rzędach, po 50 motocyklistów w każdym. Na starcie ich zadnie wydaje się być łatwe. Należ zaliczyć 25 punktów kontrolnych, i w jak najkrótszym czasie znaleźć się na mecie liczącej 35,2 km trasy. Brzmi nieskomplikowanie. Musisz jednak pamiętać, że zawodnicy mają do pokonania 630 m różnicy wysokości trasy, prowadzącej w niesamowicie trudnym terenie. Piekielnie strome podjazdy, wąskie leśne trawersy i nieprzewidywalna pogoda są kolejnymi utrudnieniami na trasie. Czas trwania wyścigu jest ograniczony do zaledwie czterech godzin. Jak pokazują doświadczenia z ostatnich lat do mety dociera zaledwie garstka zawodników.

 

Red Bull Erzbergrodeo 2022Red Bull Content Pool

 

W tym roku Manuel „Mani” Lettenbichler (24 lata) będzie za wszelką cenę chciał dołączyć do grona zwycięzców, dzięki czemu on i jego słynny ojciec - Andreas Lettenbichler (47 lat) staną się pierwszym takim duetem, w którym ojciec i syn odnieśli zwycięstwo w Red Bull Erzbergrodeo. Mani mówi: „Jestem teraz niesamowicie podekscytowany i liczę, że moje umiejętności pozwolą zwyciężyć. Cieszę się, że Red Bull Erzbergrodeo powróciło do kalendarza imprez Hard Enduro".

Austriaccy kibice liczą też na znakomity wynik debiutanta Michaela Walknera. Michael ma zaledwie 24 lata, i jest młodszy od historii samego wyścigu. Austriaccy kibice mają jednak nadzieję, że to on zdobędzie najwyższe miejsce na podium. „Jestem bardzo podekscytowany tą sytuacją, ponieważ jest to wyścig na własnym podwórku, a ja dobrze znam tę górę” – mówi Walkner. „Już dziś nie mogę się doczekać”.

Kolejny z Austriaków, Marcel Hirscher, to ośmiokrotny mistrza świata w narciarstwie zjazdowym, który zamienił narty na motocykl, i za wszelką cenę chce sprawdzić się na tej trudnej trasie. Ochotę na zwycięstwo ma także hiszpanka, 29-letnia Sandra Gomez, która chce być pierwszą kobietą która pokona morderczą trasę. 

Ponieważ w kopalni cały czas trwa wydobycie kruszywa, trasa tegorocznej edycji zmieniła się w porównaniu do tej z roku 2019. Oprócz słynnych odcinków, takich jak etap “Dynamite,” najeżonej przeszkodami “Water Pipe,”, zawodnicy będą musieli zmierzyć się z nowymi odcinkami specjalnymi trasy -  “Machine”, czy piekielnie trudnym “Carl’s Dinner”.

 

Red Bull Erzbergrodeo 2022Red Bull Content Pool

 

W tym roku na Red Bull Erzbergrodeo będziesz mógł zobaczyć także gwiazdy brytyjskiego Hard Enduro. Swoją obecność potwierdził pięciokrotny, broniący tytułu mistrza Graham Jarvis (47 lat) oraz obecnie panujący mistrz FIM Hard Enduro Billy Bolt (24 lata). „Tęskniłem za tą imprezą przez ostatnie lata, więc dobrze będzie wrócić” – wyjaśnia Jarvis. „Zwycięstwo, jest tym czego oczekują ode mnie kibice, więc po prostu spróbuję być w szczytowej formie. Na Red Bull Erzbergrodeo wszystko może się zdarzyć, więc trzeba uważać!

Dla wszystkich miłośników Hard Enduro mamy dobrą informację. żeby obejrzeć tegoroczną edycję Red Bull Erzbergrodeo wcale nie musisz jechać do Austrii. Tegoroczna zmagania będą transmitowana NA ŻYWO w Red Bull TV. Nie przegap tej daty. Red Bull Erzbergrodeo odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2022 r., a transmisja rozpocznie się 18 czerwca o godzinie 19:30 UTC.

 

Zobacz również: zloty, imprezy, eventy, jak również inne wydarzenia sportowe możesz śledzić zaglądając do naszego kalendarza wydarzeń motocyklowych.

 

Zobacz również:
REKLAMA