Red Bull X-Fighters w Madrycie

Stolica Hiszpanii będzie gospodarzem zawodów Red Bull X-Fighters już trzynasty raz z rzędu. 27 czerwca najlepsi na świecie riderzy freestyle motocross zawitają do Madrytu, aby stoczyć pojedynek na słynnej arenie walk byków – Las Ventas.

Red Bull X-Fighters w Madrycie
fot.  Flo Hagena

Już w najbliższy piątek zawody Red Bull X-Fighters powrócą do madryckiego Las Ventas, gdzie rozegra się najgoręcej wyczekiwany przystanek tego sezonu. To na arenie walk byków niepokonany dotąd Levi Sherwood z Nowej Zelandii z pewnością spróbuje sięgnąć po trzecie z kolei zwycięstwo w tegorocznej serii. Broniący mistrzowskiego tytułu, Thomas Pagès z Francji, który we wspaniałym stylu wygrał zawody w Madrycie rok temu oraz mistrz sezonu 2011, Hiszpan Dany Torres, który triumfował w Madrycie już dwa razy - bez wątpienia zrobią wszystko, by mu w tym przeszkodzić.

Sherwood zapracował na miano tegorocznego faworyta bezkonkurencyjnymi zwycięstwami podczas inauguracyjnego przystanku sezonu w Mexico City oraz w japońskiej Osace w maju, gdzie drugie miejsce zajął Rémi Bizouard. Tym samym Francuz wskoczył na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Josha Sheehana z Australii sklasyfikowanego na trzecim miejscu. W ramach tegorocznej Światowej Serii Red Bull X-Fighters odbędzie się pięć przystanków na czterech kontynentach, a na każdym z nich zobaczymy riderów, którzy wzbijają się na swoich motocyklach na wysokość 15 metrów i pokonują w powietrzu dystanse dochodzące do 30 metrów, wykonując przy tym przeczące prawom grawitacji triki.

Red Bull X-Fighters w Madrycie
fot. Jörg Mitter

Riderzy będą musieli w tym roku stawić czoła nowym wyzwaniom czekającym na nich na niewielkim, lecz wymagającym torze w Madrycie, na którym ustawiono między innymi sześć różnych ramp i dwa quarter pipe’y. Budowa toru zajmie trzy dni i wymagać będzie sprowadzenia 3 200 metrów sześciennych ziemi.

Las Ventas to największa i najważniejsza w Hiszpanii arena walk byków – może pomieścić 23 tysiące widzów. Przystanki w Madrycie, które pojawiają się na mapie Światowej Serii regularnie od 2002 roku, cieszą się opinią najbardziej spektakularnych i prestiżowych imprez FMX w Europie. Kolejne przystanki odbędą się w Monachium w Niemczech oraz w Pretorii w RPA.

Red Bull X-Fighters w Madrycie
Levi Sherwood (fot. Jörg Mitter)

Klasyfikacja generalna Światowej Serii 2014:
1. Levi Sherwood (NZL) 100 punktów
2. Rémi Bizouard (FRA) 80
3. Josh Sheehan (AUS) 80
4. Dany Torres (ESP) 65
5. Rob Adelberg (AUS) 55
6. Adam Jones (USA) 55
7. Thomas Pagès (FRA) 45
8. Mat Rebeaud (SUI) 45
9. Wes Agee (USA) 35
10. David Rinaldo (FRA) 30

Zobacz również:
Rajd Dakar jest bezlitosny - tym razem ofiarą pustyni padł Danilo Petrucci znany dotąd z padoku MotoGP. Włoski zawodnik zakończył swoją przygodę na 2. etapie rajdu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA