Gdzie staną rejestratory na przejazdach kolejowych?

PKP ma już dość niespełna rozumu kierowców, którzy wjeżdżają na przejazdy kolejowe nawet po opuszczeniu szlabanów. W takich miejscach pojawią się rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.

przejazd kolejowy Jad Limcaco/Unsplash

Choć PKP wielu z nas kojarzy się z archaicznym systemem zarządzania i koszmarną biurokracją, spółka robi naprawdę wiele, by poprawić bezpieczeństwo w miejscach, gdzie infrastruktura kolejowa krzyżuje się z drogową. Głównym projektem jest tutaj akcja "Bezpieczny Przejazd", za którą PKP została w tym roku nominowana do wyróżnienia w tegorocznej edycji nagród Komisji Europejskiej "Excellence in Road Safety Awards 2021".

Prowadzona od 2005 r. akcja obejmuje między innymi zajęcia dydaktyczne w szkołach, monitorowanie przejazdów kolejowo-drogowych, pokazy z symulacją wypadku na przejeździe, czy żółte naklejki na krzyżach św. Andrzeja, które umożliwiają kierowcom błyskawiczne zgłoszenie usterki na konkretnym przejeździe.

Niestety działania takie, choć przynoszą wymierne efekty, nie załatwiają wszystkich problemów. A tym głównym są sami kierowcy, którzy nagminnie ignorują czerwone światło na sygnalizatorze i wjeżdżają na przejazdy. Bardzo często zdarza się też omijanie zapór lub utknięcie pojazdu między nimi, co jest szczególnie niebezpieczną sytuacją.

Na 1300 przejazdów PKP ma zamontowane kamery monitoringu, jednak zarejestrowane przez nie materiał przydaje się dopiero kiedy dojdzie do wypadku. Kolejarze planują montaż systemów rejestrujących wjazd na przejazd po zapaleniu się sygnału czerwonego – podobne rozwiązania stosowane są na skrzyżowaniach. Pojazd, który ominie sygnalizator wyświetlający światło czerwone zostanie sfotografowany z przodu i z tyłu.

PKP jest aktualnie na etapie przygotowywania zamówienia. Do końca 2023 roku urządzenia mają być zamontowane w pięciu miejscach. Jakich? Jeszcze nie zdecydowano. Rejestratory włączone będą do systemu CANARD, co oznacza, ze zarządzaniem danymi i windykacją należności zajmować się będzie GITD.

Z danych PKP PLK wynika, że tylko w tym roku na przejazdach kolejowych doszło do 168 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 13 zostało ciężko rannych.

Fotoradary na przejazdach kolejowych - gdzie staną?

  • Warszawa (województwo mazowieckie) – ul. Cyrulików/Okuniewska w Rembertowie, przejazd kolejowo-drogowy kategorii B,
  • Wrocław (województwo dolnośląskie) – ul. Szczecińska, przejazd kolejowo-drogowy kategorii B
  • Makowiska (województwo kujawsko-pomorskie)–droga wojewódzka nr 397(Otorowo-Makowiska), przejazd kolejowo-drogowy kategorii C,
  • Parkowo (województwo wielkopolskie) – droga powiatowa Jaracz-Józefinowo, przejazd kolejowo -drogowy kategorii C,
  • Radomsko (województwo łódzkie) – ul. Piłsudskiego, przejazd kolejowo-drogowy kategorii B.

przejazdy kolejowe fotoradaryfot. CANARD

Przeczytaj także: jakie mandaty w 2022 roku?

Zobacz również:
REKLAMA