Rekordowy Marc Marquez

Lista rekordów Hiszpana jest tak długa, że na przeczytanie jej zabrakło by ci kilku przerw na kawę, a sezon startuje już za 2 tygodnie. Zebraliśmy najważniejsze osiągnięcia - dzięki nim możesz zabłysnąć wiedzą wśród kumpli.

HRC
Marc Marquez - mistrz świata 2014.

Przede wszystkim Marc Marquez jako pierwszy w historii już w czasie debiutanckiego sezonu w MotoGP (2013 r.) zdobył tytuł mistrza świata. Tym samym został najmłodszym zdobywcą tego tytułu miał wtedy zaledwie 20 lat i 266 dni oraz jednym z czterech zawodników (obok Mike Hailwooda, Phila Reada i Valentino Rossiego), którzy zostali mistrzami we wszystkich trzech kategoriach.

W swoim pierwszym sezonie Marquez po kolei bił wszystkie wyniki uzyskane do tej pory przez debiutantów: najlepszy czas, pierwsze zwycięstwo, drugie, trzecie, czwarte, piąte zwycięstwo z rzędu! Tym samym hiszpański zawodnik zapisał się w historii MotoGP.

Swój wyczyn (czyt. mistrzostwo) powtórzył rok później bijąc kolejny rekord: został najmłodszym dwukrotnym mistrzem świata królewskiej kategorii w wieku zaledwie 21 lat i 237 dni. W tym temacie prześcignął Mike'a Hailwooda, który w 1963 roku zdobył drugi tytuł w GP 500 w wieku 23 lat i 152 dni. Już na początku sezonu 2014 Marquez wygrał 10 wyścigów z rzędu, czyli powtórzył wyczyn Giacomo Agostiniego z 1970 roku.

Ostatecznie w ubiegłym sezonie Marc zwyciężył aż w 13 rundach (14 razy wywalczył podium) i tym samym pobił wyczyn Micka Doohana (także z teamu Repsol Honda) z 1997 roku. Dodatkowo Marc aż 13 razy startował z pole position. Zdobył aż 362 pkt. poprawiając wynik z 2013 roku kiedy uzyskał 334 pkt. – najlepszy wynik uzyskany przez debiutanta.

Razem z zespołowym kolegą Danim Pedrosą, Marquez zapewnił Hondzie już siódmy (od wprowadzenia klasy MotoGP w 2002 roku) tytuł mistrzowski w kategorii konstruktorów oraz tzw. „potrójną koronę”. Honda zdobyła tytuły w kategoriach zawodników, zespołów i producentów. To już trzecia i jednocześnie druga z rzędu potrójna korona w ciągu ostatnich czterech lat.

Marc Marquez jest niewątpliwie najmłodszym i mega utalentowanym zawodnikiem MotoGP. Co pokaże w tym roku? Czy zdobędzie kolejny tytuł? Pożyjemy zobaczymy – pierwszy wyścig sezonu 2015 odbędzie się 29 marca w Katarze na torze Losail. Zapraszamy!

Zobacz również:
REKLAMA