Relacja: Mistrzostwa i Puchar Polski MX w Lidzbarku

Majówkowy zawrót głowy, czyli motocross w Lidzbarku już za nami! 280 zawodników zapewniło emocje na torze podczas inauguracyjnych rund Orlen MX MP i Orlen MX PP.

PZMot
Mistrzostwa i Puchar Polski - Orlen MX MP oraz Orlen MX PP 2016.

W ciągu 2 dni zmagań pucharowych i mistrzowskich wzięło udział łącznie 280 zawodników i zawodniczek. Podczas motocrossowej „majówki” w Pucharze Polski ścigali się zawodnicy aż 9 klas z czego większość stanęło na pełnej maszynie startowej. W Mistrzostwach Polski zainaugurowano sezon klas MX Kobiet i MX Quad.

W MX Kobiet na maszynie pojawiło się 17 zawodniczek. Najlepszą, jak zresztą przewidywano, była nasza reprezentantka kraju Joanna Miller, która bezapelacyjnie była najszybsza również w pierwszym zakręcie. O drugą pozycję walkę stoczyły Żaneta Zacharewicz (KM Cisy Nowogard), Wiktoria Garbowska (Automobilklub Gorzów) oraz Karolina Liszewska (KM Cross Lublin). I właśnie w tej kolejności zameldowały się na mecie.

W klasie MX Quadów zwyciężył Litwin Tomas Zigmantas.

Ciekawą rywalizację można było zaobserwować w klasach licencji B i C. Zawodnicy różnych stref Polski walczyli o Puchar Polski naprawdę ambitnie i ich wyścigi do czerwoności rozgrzały licznie zgromadzonych kibiców. Po sobotnich zmaganiach na torze i dekoracjach zwycięzców klas, w biurze prasowym zaprezentowały się dwa zespoły sponsorskie: KTM SKLEP MX Kowalski Kids Team oraz KTM Warszawa. Zawodnicy i opiekunowie zespołów opowiedzieli o swoich planach w rozpoczynającym się sezonie.

Największe emocje czekały kibiców w niedzielnych wyścigach klas MX Open i MX 2 Junior. Biorąc pod uwagę czasy okrążeń w treningach kwalifikacyjnych, było wiadomo, że będzie walka na noże. O ile w klasie MX2 Junior zdecydowanym liderem był Jakub Barczewski (CAMK Poltarex), o tyle w klasie MX Open nic nie było pewne. W pierwszym wyścigu MX Open Hole Shot’a zdobył Damian Bykowski (PSM Off Road Białystok), który jako nagrodę otrzymał gogle marki Scott. Ale na prowadzenie szybko wyszedł Luis Carstens (WKM Więcbork). W pogoń za nim oprócz Damiana Bykowskiego ruszyli oczywiście bracia Kędzierscy (obaj KM Cross Lublin) oraz Mikołaj Kołodziejak (CAMK Poltarex). Zwycięsko z tej walki wyszedł Karol Kędzierski, który także w drugim wyścigu pokazał serce do walki. Podobnie jak w pierwszym wyścigu, po starcie na prowadzenie wyszedł Luis Carstens, a w ślad za nim jechali Kędzierscy. Jednak obu braci dopadł pech i spotkała wysiadka z motocykla. Niestety po glebie Łukasz nie był w stanie wrócić na tor. Natomiast Karol Kędzierski rozpoczął niezwykły pościg z niemal dwudziestego miejsca. W tym, szaleństwie była metoda, bo przy aplauzie nieco zdziwionych kibiców wygrał ten wyścig!. Pomógł mu nieco pech Luisa Carstens’a, który też nie ustrzegł się błędu. Ostatecznie w klasie MX Open najwyższe miejsce podium przypadło Karolowi Kędzierskiemu (KM Cross Lublin), na niższym stanął Luis Carstens (WKM Więcbork) a na najniższym Mikołaj Kołodziejak (CAMK Poltarex).

Zawody Pucharu Polski –Orlen MXPP to także okazja do walki o tytuł Klubowego Zdobywcy Pucharu Polski, który ku uciesze organizatora - Moto Klubu Lidzbark Warmiński -  trafił właśnie w jego ręce. Drugim klubem został Człuchowski Auto Moto Klub Poltarex, a trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy GAMK Gdańsk.

Miasto Lidzbark i Moto Klub Lidzbark Warmiński nieraz już potrafili zaskoczyć jakością zorganizowanych imprez. Jednak inauguracja cyklu Mistrzostw Polski i Pucharu Polski – Orlen MX MP oraz Orlen MX PP to jeszcze jeden krok do przodu. Warto było tu przyjechać. Fanów motocrossu zapraszamy za tydzień do Sobieńczyc.

Szczegółowe wyniki zawodów znajdziecie na www.motoresults.pl

Zobacz również:
REKLAMA