[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.0

Rewolucja za trzy lata!

Nadchodzi rewolucja! KTM zapowiada wprowadzenie w swoich motocyklach dwóch całkiem nowych systemów podnoszących bezpieczeństwo jazdy - aktywnego tempomatu i czujników monitorujących martwe pole wokół motocykla. 

Opracowane przez Austriaków systemy oparte są na czujnikach, które monitorują przestrzeń wokół maszyny i wykrywają pojazdy znajdujące się obok, przed, lub za motocyklem. Jak zapowiadają inżynierowie odpowiedzialni za to rozwiązanie - już za 3 lata systemy te pojawią się jako wyposażenie seryjnych motocykli. 

Adaptive Cruise Control (ACC) – aktywny tempomat - różni się od zwykłego tym, że utrzymuje motocykl w bezpiecznej odległości od jadącego przed nim pojazdu. Czujnik zamontowany z przodu maszyny wykrywa obiekt, wysyła sygnał do komputera, ten zaś elektronicznie domyka przepustnice i dopasowując prędkość jazdy. W sytuacjach gdy to nie wystarcza, aby nie doprowadzić do wypadku, system dohamowuje motocykl przednim hamulcem.

REKLAMA

Podobny system działa od dawna w samochodach i poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pytanie tylko, czy w motocyklach sprawdzi się równie dobrze? Co dwa koła, to nie cztery…

Niekontrolowane hamowanie może przecież zaburzyć równowagę kierowcy. Działanie tego systemu (patrz film poniżej) na własnej skórze przetestował wiceprezes ds. badań i rozwoju KTM - Gerald Matschl. Udowodnił on, że system działa poprawnie nawet gdy motocyklista trzyma kierownice tylko jedną ręką i ma tylko jedną nogę na podnóżku. 

Blind Spot Detection (BSD) – czujnik martwego pola – to drugi z systemów i ma na celu wykrycie pojazdu, który nie jest w zasięgu twojego wzroku (nie widzisz go ani kątem oka, ani w lusterku). Rozwiązanie to przydaje się szczególnie podczas nagłej zmiany pasa ruchu. Asystent martwego pola też jest dobrze znany ze współczesnych samochodów. BSD zaprojektowany przez KTM-a ma działać w podobny sposób. Diody LED wbudowane w lusterko, informują o tym czy inny pojazd znajduje się w martwym polu, czy też nie. Ostrzeżenie wspomaga również sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu TFT.

Pierwsze KTM-y wyposażone w ACC i BSD mają zjechać z austriackiej taśmy produkcyjnej w 2021 roku.

My jesteśmy na tak, a wy? 

Jak to działa? Zobacz filmik:

zobacz galerię

Zobacz również:
Wcześniej wydawało mi się, że poza wypadkiem to kradzież jest najgorszym scenariuszem jaki może przytrafić się mojemu sprzętowi. Ilu z was myśli podobnie?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA