Rosną kary za brak OC i PCC-3. Pechowcy zapłacą nawet 56 tys. zł

Rosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz niezapłacenie podatku od zakupu pojazdu. Podwyżki związane są ze wzrostem płacy minimalnej, z której wysokością związane są wspomniane kary.

ubezpieczenie MPP

Wraz z początkiem roku wysokość płacy minimalnej wzrosła o 200 zł i wynosi dziś 2800 zł brutto. Z wysokością minimalnego wynagrodzenia związane są niektóre opłaty i kary – nas, kierowców interesować będą szczególnie dwie wartości – kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz druga, za niezapłacenie w terminie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?

Powszechnie uważa się, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) odnawia się automatycznie. To prawda, stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy użytkujemy ten sam pojazd, ubezpieczony w tym samym towarzystwie. Kiedy polisa OC nie przedłuży się automatycznie?

  • Nabycie własności pojazdu – jeśli kupisz pojazd, otrzymasz go w spadku lub darowiźnie, możesz korzystać z przypisanej do niego polisy OC do końca jej ważności. Po tym terminie polisa wygasa i musisz pamiętać o wykupieniu nowej na siebie.
  • Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jeśli wykupiłeś krótkoterminową polisę, na przykład na testówkę lub pojazd historyczny będzie ona ważna przez 30 dni, następnie wygaśnie.
  • Nieuregulowanie pełnej składki OC – jeżeli korzystasz z ratalnej płatności za polisę i nie uregulujesz kolejnej raty w terminie, polisa wygaśnie z końcem terminu jej ważności. Jak podaje UFG, ten przypadek dotyczy aż 40 proc. analizowanych przypadków braku OC.

Zobacz również: jak działa ubezpieczenie turystyczne za granicą 

Kara za brak OC w 2021 r.

W 2021 roku stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły stosownie do wzrostu płacy minimalnej. Dla motocykli wynoszą one:

  • Brak ubezpieczenia od 1 do 3 dni – 190 zł,
  • Brak ubezpieczenia od od 4 do 14 dni – 470 zł,
  • Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – 930 zł.

Znacznie wyższe koszty poniesie kierowca samochodu osobowego i ciężarowego – tutaj maksymalna kara to 5600 dla właściciela osobówki i nawet 8400 dla właściciela ciężarówki.
Odnalezienie niewykupionej polisy jest dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dość proste – pomaga w tym narzędzie zwane "wirtualnym policjantem". To algorytm, który porównuje pozyskane z CEPiK dane dotyczące rejestracji pojazdów z informacjami na temat zawartych polis ubezpieczeniowych otrzymane od ubezpieczycieli. W ten sposób ujawnianych jest niemal ¾ przypadków braku OC.

Kara za niezłożenie formularza PCC-3 w 2021 r.

Kolejną podwyżką, która wita nas w nowym roku, jest wyższa kara za nieopłacenie w terminie podatku od czynności cywilnoprawnych (formularz PCC-3), którego wartość to 2 procent wartości umowy. Podatek ten obowiązuje, kiedy kupujemy pojazd od osoby fizycznej. Na zapłacenie PCC mamy 14 dni. Niedotrzymanie tego terminu oznacza karę w wysokości co najmniej jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia, a zatem obecnie 280 zł.

Najwyższą karą jest dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że urząd skarbowy może nałożyć na nas karę nawet 56 000 zł! Jeśli zdarzyło ci się zapomnieć o tym obowiązku, możesz spróbować uniknąć kary, wyrażając tak zwany "czynny żal". W tym celu niezwłocznie opłać zaległy podatek (można to zrobić przez internet) i napisz do swojego urzędu skarbowego pismo z uzasadnieniem opóźnienia we wpłacie.

Ważne, by czynny żal dotarł do urzędu przed wystawieniem mandatu – kiedy otrzymasz wezwanie do jego zapłacenia, na tłumaczenia będzie już za późno.

Zobacz również:
Decyzją sądu skutery Peugeot Metropolis muszą zostać wycofane z rynków Francji i Włoch. Indyjski producent, do którego należy francuska marka, naruszył prawa patentowe Piaggio.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA