Rossi powiedział STOP

Valentino Rossi ogłosił, że z końcem sezonu 2021 kończy karierę wyścigową i przechodzi na emeryturę. Za wcześnie czy za późno?

Potrzebowałem dłuższej chwili aby przyswoić tę informację i zastanowić się co napisać. Wczoraj podczas specjalnej konferencji prasowej przed weekendem wyścigowym na torze Red Bul Ring Valentino Rossi, największa współczesna legenda wyścigów motocyklowych i chyba nie tylko ogłosił, że z końcem sezonu 2021 zawiesza rękawice na kołku i rezygnuje ze ścigania się motocyklami.

Z jednej strony tej decyzji towarzyszył na pewno ogromne emocje z drugiej Valentino wyglądał na spokojnego jak nigdy i pogodzonego z przyszłością. Od razu widać było, że Rossi bardzo mocno przemyślał tę decyzję i skorzystał z okresu wakacyjnego by się z nią oswoić. Doktor ogłosił decyzję z uśmiechem, delikatnie żartując, niemal jakby było to czystą formalnością. Nie było wzruszenia, łez i łamiącego głosu jak zwykle bywa to w przypadku zawodników którzy kończą owocne kariery właściwie nie do końca z własnej woli. Vale był wyluzowany i spokojny. To kolejna rzecz, która potwierdza, że Valentino Rossi jest pod wieloma względami zawodnikiem wyjątkowym na skalę nie tylko motocyklową, ale też sportową w ogóle. Porównania do Michaela Jordana nie są tu zupełnie bez uzasadnienia. Rossi, 9-krotny mistrz świata, prawdziwa ikona wyścigów motocyklowych i ikona sportu w ogóle jest jednym z najpopularniejszy ludzi na świecie, a numer 46 obok 23 należącego do Jordana to najbardziej rozpoznawalny numer na świecie.

Valentino Rossi kończy karieręMotoGP

Czy nie za późno?

Decyzja Rossiego była podyktowana jego dotychczasową formą. Mimo 42 lat na karku Vale wciąż czuł się na siłach by rywalizować w czołówce mistrzostw świata, ale jak sam zapowiedział pierwsza część sezonu i wyniki, które osiągnie będą decydować o tym czy będzie to jego ostatni sezony czy też nie. Niestety nie najlepsze wyniki i problemy w pierwszych 9 wyścigach sezonu 2021 sugerowały, że to będzie ostatni sezon #46 w MotoGP. Te informacje się potwierdziły. Z całego świata płyną komentarze załamanych fanów którzy liczyli na to, że będą oglądać swojego idola jeszcze przez kilka sezonów. Nie brakuje jednak też głosów że to o kilka lat za późno, że powinien skończyć wcześniej, zanim rozmienił swą karierę na drobne. Z jednej strony wiem, że to komentarze trolli i antyfanów Rossiego (każda supergwiazda ma takich), z drugiej był taki moment, że sam zastanawiałem się czy nie wystarczy.

Zobacz także: Valentino Rossi zostaje na 2021

Rossi zdobył 9 tytułów mistrzowskich, ale ostatni z nich przypadł na 2009 rok. Od tego czasu Rossi prawie zawsze był w czubie stawki (nie licząc epizodu w Ducati), a w niesławnym 2015 walczył nawet o tytuł mistrzowski z Jorge Lorenzo (pamiętamy obustronnie brudną walkę z Marquezem przez większość sezonu). Choć w kolejnych latach utrzymywał się w czołówce, właściwie nigdy nie był w pozycji by zagrozić zwycięzcom tytułów mistrzowskich. W 2019 jego forma wyraźnie spadła - zakończył sezon na 7 miejscu, a w kolejnym sezonie był dopiero 15. Powoli stało się jasne, że choć Vale wciąż jest coraz szybszy, rywalizacji z młodymi cyborgami, które weszły do MotoGP sprawia mu coraz większą trudność i oznacza łamanie kolejnych ograniczeń. Niestety w sporcie nie ma cudów: z każdym kolejnym sezonem Rossi staje się coraz starszy i napotyka coraz większe ograniczenia, głównie fizyczne. Poza tym "ten kocur jest już najedzony", więc także o motywację jest coraz trudniej.

Valentino Rossi kończy karieręMotoGP

Mistrz Yoda motocykli

Na dodatek Rossi chyba coraz lepiej odnajduje się w roli menadżera, skauta, łowcy talentów i trenera młodych zawodników, czyli właściwie najprawdziwszego mistrza Yody w wyścigach motocyklowych. Kampania VR46 Academy w niespełna 10 lat przyniosła genialne rezultaty - Już dziś w MotoGP jeździ aż trzech zawodników z akademii (Bagnaia, Morbidelli, Marini), a kolejni dołączą w przyszłym sezonie. Skuteczność z jaką Rossi łączy dobrą atmosferę, właściwy trening i przygotowanie fizyczne oraz techniczne z determinacją i motywacją jest po prostu imponujący. Już niedługo wychowankowie akademii Rossiego mogą stanowić aż 1/4 stawki MotoGP! Pomyśleć co będzie się dziać kiedy Rossi będzie w stanie poświęcić 100% swojej uwagi rozwojowi swojego zespołu...

Valentino Rossi w liczbach i nie tylko

25-letnia kariera Valentino Rossiego przyniosła wiele wzlotów, mniej upadków ale w liczbach prezentuje się wyjątkowo okazale. Rossi wygrał 115 wyścigów (89 w MotoGP, 14 w klasie 250 i 12 w klasie 125) i 235 razy stawał na podium mistrzostw świata (199 w MotoGP). 65 razy zdobywał pole position a 76 razy wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Pierwsze zwycięstwo przyszło już w pierwszym sezonie w klasie 125, gdy wygrał na torze w Brnie. Pierwsze podium zdobył równo 25 lat temu na torze w Austrii - tym samym na którym ćwierć wieku później ogłosił zakończenie kariery. Spędził dwa sezony w legendarnych 2-suwowych 500 rywalizując z prawdziwymi legendami tej kategorii - już w pierwszym sezonie wygrał pierwszy wyścig na torze Donnington  Park (sezon 2000). w kolejnym roku zdominował tę kategorię. Gdy Grand Prix 500 zmieniło się w MotoGP, a potężne dwusuwy zmieniły się w czterosuwowe 1000 Rossi dominował przez kolejne lata. W latach 2000-2009 zdobył 7 tytułów mistrzowskich - 3 dla Hondy w latach 2001-2003 - oraz 4 dla Yamahy (w latach 2004, 2005, 2008, 2009. Był też mistrzem klasy 125 (1997 - 11 zwycięstw) i 250 - (1999 - 9 zwycięstw). 6 razy tytuł mistrzowski przeszedł mu koło nosa i musiał zadowolić się 2 miejscem.

Valentino Rossi kończy karieręMotoGP

Do historii przejdą jego zażarte pojedynki z prawdziwymi legendami wyścigów - walka z Maxem Biaggi w czasach Grand Prix 500, późniejsze pojedynki z Sete Gibernau, Caseyem Stonerem, Jorge Lorenzo i oczywiście Markiem Marquezem. No i Rossi jest jedynym zawodnikiem, który zdobył tytuły w kategorii 500 i MotoGP.

Na naszych oczach kończy się pewna historia, odchodzi prawdziwa legenda. Jestem wdzięczny że mogłem oglądać Rossiego w akcji, spotkać go w paddocku MotoGP i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczę go, tym razem w roli menedżera.

Valentino Rossi kończy karieręMotoGP
Zobacz również:
REKLAMA