Seat e-Scooter - pierwszy jednoślad Hiszpanów

Już w przyszłym roku, w salonie Seata oprócz samochodów zobaczycie również jednoślad - Seat e-Scooter.

Od momentu, gdy Seat zaprojektował swój pierwszy samochód, minęło 66 lat. Teraz Hiszpanie zaprezentowali projekt skutera. Aby rozpocząć prace konieczna była zmiana myślenia zespołu. – To zupełnie nowa wizja. Stworzenie tego modelu wiązało się z koniecznością zastosowania całkowicie innych rozwiązań niż te, którymi kierowaliśmy się w dotychczasowej pracy, podczas projektowania samochodów – mówi Joan Melenchon, stylistka w Seacie.

Całkowicie elektryczny

Projekt e-Scootera powstał w Barcelonie, stolicy Katalonii słynącej z największej liczby motocykli na ulicach. Elektryczny jednoślad wpisuje się w strategię miejskiej mobilności. E-Scooter charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami stylistycznymi – jego nadwozie wyróżnia się prostymi liniami, tworzącymi geometryczne wzory. – Przede wszystkim zależało nam, aby stworzyć projekt prosty i praktyczny, ale jednocześnie wyróżniający się designem. Skoncentrowaliśmy się nie tyle na minimalistycznej estetyce, ale przede wszystkim na łatwości użytkowania skutera – tłumaczy Joan Melenchon.

Ponieważ Seat e-Scooter został stworzony dla dużej grupy klientów, nadrzędną ideą projektu była współdzielona mobilność. Żeby ze skutera mogło korzystać jak najwięcej kierowców, zastosowano w nim odporne na zniszczenia materiały, jak np. gumę na bocznych owiewkach. Ponadto poszczególne elementy zostały zamocowane tak, aby ułatwić ich szybką wymianę. Klasycznie pod siedzeniem kryje się schowek, który pomieści dwa kaski. Łączność z telefonem gwarantują dwa porty USB i wygodny uchwyt.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Charakterystyczny miał duże znaczenie ze względu na "scooter sharing". – Chcieliśmy, aby nasz pojazd był łatwo zauważalny. Zależało nam na stworzeniu rozpoznawalnego produktu. Parkujesz nim, odchodzisz, ale ciągle pamiętasz, gdzie go zostawiłeś, bo wyróżnia się na tle innych pojazdów – mówi Joan.

Styliści SEAT-a zdecydowali, że skuter będzie dostępny w kolorze czarnym, a wybrane elementy zostaną pomalowane w kolorze fluorescencyjnej czerwieni.

Odblaskowe elementy nie tylko świetnie wyglądają, ale sprawiają również, że pojazd jest dobrze widoczny dla innych kierowców na drodze, co zwiększa bezpieczeństwo – przekonuje Francesca Sangalli, szefowa Działu Barw i Kroju.

W modelu e-Scooter znalazły się również technologie wykorzystywane w nowoczesnych samochodach. - Skuter został wyposażony w dynamiczne kierunkowskazy, które obecnie należą do standardów w wyposażeniu samochodów – mówi Joan – Zależało nam na nich, ponieważ zapewniają łatwą komunikację z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a przy tym wspaniale się prezentują.

 

Seat

 

Seat e-Scooter w pigułce 

  • skuter jest w 100% elektryczny i ma zasięg 115 km
  • elektryczny silnik osiąga moc 11 KW (to odpowiednik silnika spalinowego o pojemności 125 cm³)
  • maksymalna prędkość wynosi 100 km/h
  • przyspieszenie od 0 do 50 km/h wynosi 3.8 sekundy
  • klasycznie pod kanapą znalazło się miejsce na schowek na dwa kaski

 

 

 

zobacz galerię

Zobacz również:
Husqvarna Norden 901 została sfotografowana podczas testów we włoskich Dolomitach. Premiera tego długo wyczekiwanego motocykla ma odbyć się jesienią.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA