Skutery elektryczne na minuty

Autobus nie przyjechał, taksówka jest za droga, a Ty zaraz spóźnisz się na spotkanie? Oto ostatnia deska ratunku. Włącz aplikację w smartfonie i wypożycz skuter na minuty. Jak to zrobić, gdzie i za ile?

Być może spotkałeś się już z terminem scooter-sharing lub car-sharing. W gruncie rzeczy jest to bardzo prosty temat – wypożyczasz skuter lub auto, jeździsz, gdzie chcesz i ile chcesz, zostawiasz praktycznie gdziekolwiek, a na koniec płacisz za wykorzystane minuty. Wybrałem sieć Blinkee.city – największą wypożyczalnię skuterów we Wrocławiu. Znajdziesz ją też w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Kołobrzegu i Lublinie. Blinkee nie jest monopolistą: inne wypożyczalnie to np. Scroot, JedenŚlad czy GoScooter.

 

Motor Presse Polska

 

Aby móc jeździć, pobrałem aplikację na smartfona (są wersje na Androida oraz na iOS-a). Za jej pośrednictwem w kilka minut założyłem konto, wpisałem dane karty płatniczej i załączyłem zdjęcia prawa jazdy wymagane do weryfikacji (wystarczy prawko kategorii B). Jeśli urodziłeś się przed 19 stycznia 1995 r., czyli przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, wystarczy ci dowód osobisty. Weryfikacja trwała niecałe 24 godziny.

Na początek włączyłem w aplikacji mapkę, aby znaleźć skuter zaparkowany najbliżej mnie. Najbliższy z około 50 elektryków Blinkee.city, które śmigają po Wrocławiu, znajdował się 500 metrów ode mnie. Po kliknięciu na niego aplikacja wyświetliła zasięg skutera, numer rejestracyjny, cenę za minutę, a także odległość, która dzieliła mnie od niego. Kliknąłem przycisk „Rezerwuj” (na dojście mam 15 minut) i po chwili byłem obok niego. Następnie wybrałem opcję „Wypożycz”, co spowodowało, że po kilku sekundach elektroniczny wyświetlacz w kokpicie uruchomił się. Chwilę później na telefon przyszła krótka instrukcja obsługi. 

Zobacz również: Skutery elektryczne produkuje również BMW. Nie wierzysz? 

 

 

Odkręciłem i... pojechałem

Zielonym przyciskiem po prawej stronie kierownicy otworzyłem kufer, w którym znalazłem dwa kaski w rozmiarze M i L. Zanim włożyłem jeden z nich, naciągnąłem na głowę jeden z czepków higienicznych, które znajdowały się w schowku. Założyłem (swoje) rękawice, wsiadłem, odkręciłem manetkę i... pojechałem. Z prawej strony zauważyłem przełącznik zmiany trybów jazdy. Na każdym z trzech skuter przyspieszał całkiem żwawo. Mimo to nie licz na zbyt wiele – 45 km/h to maksymalna prędkość.

 

Motor Presse Polska

 

Napęd elektryczny zawsze kojarzył mi się z cichą jazdą. Niestety, trafiłem na skuter z niedokręconym i wydającym dziwne dźwięki kufrem. Blinkee.city nie mają wyznaczonych miejsc dokujących, przez co mogłem zaparkować w dowolnym, ale dozwolonym miejscu (jednak w granicach wyznaczonej na mapie w aplikacji strefy). Przejechałem 4,2 km, co zajęło mi 12 minut. Były to godziny szczytu, więc w bardziej zakorkowanych miejscach korzystałem z przewagi skutera – jechałem między samochodami. Po zakończonej jeździe aplikacja pobrała z mojej karty 5,90 zł. Ten dobry wynik zawdzięczam temu, że pierwsze dwie minuty są darmowe, ponadto Blinkee.city na początku sezonu obniżyło cenę o 10 gr/min (patrz ramka poniżej).

 

Łatwiejsze niż ci się wydaje

Pewnym zaskoczeniem było dla mnie to, że elektryczny skuter nie jest dużo tańszy od wypożyczonego na minuty samochodu. Ale przecież taksówka jest ponad dwa razy droższa, rower miejski zaś jest tańszy, ale nieźle się na nim zmachasz. Najważniejsze zalety skutera na prąd: ominiesz korki, a później dużo łatwiej znajdziesz miejsce parkingowe. Jeśli obawiasz się obsługi aplikacji i rejestracji, nie zrażaj się – to łatwiejsze niż ci się wydaje.

 

Instrukcja obsługi Blinkee.city

 1. Znajdź i zarezerwuj w aplikacji
  Znajdź na mapie aplikacji najbliższy skuter i zarezerwuj go. Masz 15 minut, aby do niego dotrzeć.
  2. Uruchom skuter
  Kliknij w aplikacji na smartfonie przycisk ,,Wypożycz”. W kufrze, otwieranym zielonym przyciskiem po prawej stronie kierownicy, znajdziesz kask.
  3. Jedź
  Skuter jest gotowy do jazdy. Wsiądź, odkręć manetkę i ciesz się z jazdy.
  4. Zaparkuj i zakończ
  Zaparkuj skuter w dozwolonym miejscu i w określonej na mapie strefie. Schowaj kask, następnie na smartfonie kliknij przycisk ,,Zakończ”. Aplikacja automatycznie pobierze z twojej karty płatniczej opłatę za przejazd. 

W razie „W”

Stłuczka

Shutterstock_232737679
Jeśli nieszczęśliwym trafem, jadąc wypożyczonym skuterem, spowodujesz kolizję drogową będziesz musiał pokryć koszty jego naprawy (maksymalnie 500 zł). Jeśli to nie ty byłeś sprawcą nie będziesz musiał płacić – koszt naprawy szkody pokryje ubezpieczenie sprawcy. Pamiętaj: w razie problemów od razu zadzwoń do zespołu Blinkee.city. Numer kontaktowy znajdziesz w aplikacji w zakładce ,,Pomoc”.

 

Rozładowany telefon

Shutterstock_1090007177
Uważaj – jeśli podczas jazdy rozładuje ci się telefon, nie będziesz mógł wyłączyć skutera. Tzn. system będzie naliczał opłaty, dopóki w aplikacji nie wybierzesz opcji ,,Zakończ”. Nie wsiadaj na skuter z rozładowaną baterią w telefonie.

 

Brak kasku w kufrze

Shutterstock_529864504
Jeśli w kufrze nie znajdziesz dwóch kasków, od razu zadzwoń do wypożyczalni i zgłoś to. Jeśli tego zaniedbasz, możesz zostać obciążony karą (300 zł).

 

Zobacz również: Jeśli wolisz wypożyczyć skuter spalinowy albo motocykl, nie ma problemu.

 

 

Motor Presse Polska

 

 

Czy to się opłaca?

Pokonałem ten sam dystans taksówką, wypożyczonym skuterem, samochodem i rowerem. Pod względem ceny jednoślady górą!

Blinkee.city to jedna z wielu możliwości. Po ulicach jeżdżą też: Scroot, GoScooter, JedenŚlad.

Pojazd Cena Dystans Czas Koszt całkowity
Blinkee.city – skuter elektryczny Pierwsze 2 minuty za darmo, każda kolejna – 59 gr (bez promocji – 69 gr) 4,2 km 12 minut 5,90 zł
Vozilla – elektryczny samochód 1 zł za minutę 4,2 km 14 minut 14 zł
Wrocławski rower miejski Do 20 minut za darmo, od 21 do 60 minut – 2 zł 4,2 km 21 minut 2 zł
Taksówka (Wicar Taxi Wrocław) Opłata początkowa 6 zł, cena za 1 km – 2,4 zł 4,2 km 14 minut 16 zł
Zobacz również:
REKLAMA