Słowackie Tatry będą zamknięte dla motocykli i aut? "To narodowy skarb"

Słowackie Tatry, jeden z najpopularniejszych wśród motocyklistów regionów w tym kraju, może zostać zamknięty dla pojazdów spalinowych. Tak przewidują plany słowackiego Ministerstwa Transportu.

tatry Slowackie fot. Rafał Betnarski
  • Słowacja planuje zamknąć region Vysoké Tatry dla prywatnych pojazdów spalinowych.
  • Zamiast nich turyści i mieszkańcy mieliby korzystać z transportu publicznego, rowerów i pojazdów elektrycznych.
  • Do pomysłu sceptycznie odnosi się nie tylko społeczność regionu, ale także wielu ekspertów i dziennikarzy.

REKLAMA

REKLAMA

Vysoké Tatry to jeden z najpiękniejszych regionów Słowacji. Przez cały rok jest on tłumnie odwiedzany przez turystów, w sezonie zimowym roi się tutaj od narciarzy, zaś lato należy do piechurów, rowerzystów i motocyklistów. Mimo surowych kar za przekroczenia prędkości, tamtejsze drogi pełne są jednośladów, głównie ze względu na piękne widoki. To właśnie w Tatrach Wysokich leży sławna Magistrala – droga 537 biegnąca u stóp najwyższych szczytów tych gór.

Słowackie Ministerstwo Transportu wpadło na pomysł zamknięcia całego tego regionu dla prywatnych pojazdów spalinowych i uczynienia go w ten sposób jedną wielką strefą czystego transportu. W planach jest utworzenie całej sieci dróg spacerowych i rowerowych, wybudowanie gigantycznych parkingów przy pobliskiej autostradzie i rozszerzenie infrastruktury kolejowej. Rolę pojazdów prywatnych przejąć miałaby komunikacja publiczna, prywatnym pojazdem mógłby wjechać do strefy tylko posiadacz elektryka. 

W tej sprawie nadal wydaje się być jednak więcej głosów przeciw niż za. Zwolennicy zamknięcia Tatr Wysokich twierdzą, że region, jako przyrodniczy skarb Słowacji, zasługuje na szczególną ochronę i temu celowi powinno się podporządkować wszelkie działania. – Tatry to narodowy skarb, mają moc rozpoczęcia czegoś wielkiego, czas by Słowacja stała się światowym liderem zielonych innowacji w transporcie – twierdzi Igor Šenkarčin, inicjator projektu Tatry 2030.

Nieco bardziej sceptycznie do pomysłu odnoszą się słowaccy dziennikarze i eksperci. Portal zoznam.sk zwraca uwagę, że w infrastruktura drogowa w kraju jest w kiepskim stanie, wszędzie trwają naprawy dróg, liczba wypadków utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Jeszcze gorzej pomysły ministerstwa oceniają mieszkańcy i przedsiębiorcy regionu Vysoké Tatry. Ich zdaniem taki krok będzie oznaczać natychmiastowy spadek ruchu turystycznego, co oznaczałoby utratę głównego źródła przychodów regionu.

Władze określiły termin utworzenia w Tatrach strefy zamkniętej na rok 2030.

Przeczytaj także: Turystyka na weekend - polskie i słowackie Tatry.

Zobacz również:
W miniony weekend w sześciu niemieckich miastach odbyły się wielotysięczne manifestacje motocyklistów. Powodem były coraz liczniejsze zakazy wjazdu na lokalne drogi widokowe i wprowadzane tam ograniczenia prędkości.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA