Służba na dwóch kółkach

Polscy policjanci z drogówki korzystają z 656 jednośladów. Okazuje się, że dla wielu funkcjonariuszy praca na motocyklu jest pasją. Mimo, że robota nie jest łatwa, wielu nie chciałoby jej zamienić na nic innego.

Nikt nie jeździ na policyjnym motocyklu, jeśli nie chce tego robić. Pełna wolność wyboru. Nie wystarczy jednak wsiąść na motor i zacząć służbę. Najpierw trzeba przejść profesjonalne kursy doskonalenia jazdy. Prowadzą je Francuzi, bo podobno tam policjanci na motocyklach jeżdżą najlepiej.

Polscy policjanci uczą się jak nie stracić panowania nad maszyną, prowadząc jedną ręką, jak szybko zejść z motocykla i jak szybko zareagować podczas nerwowej sytuacji. Funkcjonariusz zaczynający rano służbę musi znać pogodę na cały dzień, bo nawet jeśli zacznie padać, nie może zmienić pojazdu na cztery kółka.

Szczególnie honorową służbę mają Ci, którzy eskortują VIP-ów. Taka formacja w policji nazywa się Motocyklowa Asysta Honorowa. Policjant, który się tam dostanie może się czuć wyróżniony. Jednak jego praca nie jest łatwa, bo trzeba dobrze dogadywać się ze swoimi kolegami, tak, żeby nie wchodzili sobie w paradę. Przygotowując się do szyku zwanego „szpicą”, policjanci muszą odbyć wielogodzinne ćwiczenia.

Motocykle służą w policji tak samo długo jak samochody. Maszyna z drogówki różni się od cywilnej głównie wyposażeniem, część z nich ma zamontowane wideorejestratory. Wykorzystuje się różne typy motocykli. Starsze, białe maszyny z czarnymi napisami są stopniowo wymieniane na nowe, w kolorach srebrno-niebieskich. Część z nich w ogóle nie jest oznakowana. Policja korzysta z jednośladów, takich jak Triumph Tiger, Honda CB1000, Yamaha Diversion, Kawasaki Versys czy BMW.

Wykorzystuje się je głownie przy dużych, ważnych imprezach, np. EURO 2012, przyjazd papieża. Funkcjonariusze na jednośladach są szybsi, zwrotniejsi i sprawniejsi niż jednostki na czterech kołach.

Motocykle w policji czeka świetlana przyszłość. Stanowią świetne uzupełnienie policyjnej floty pojazdów, a władze policji chętniej zwiększają liczbę maszyn.

fot. www.policja.pl

Zobacz również:
REKLAMA