Sonik wiceliderem rajdu Dakar 2015!

Rafał Sonik na quadzie dojechał na metę odcinka specjalnego z drugim czasem. Niestety naszym motocyklistom poszło nieco słabiej.

Orlen Team
Dakar 2015, etap 1

Jako pierwsi na trasę niedzielnego etapu wyruszyli motocykliści. - Pierwszy odcinek Rajdu Dakar 2015 był bardzo szybki, prędkość maksymalna mojego motocykla wyniosła 172km/h. Trasa była trochę w stylu motocrossowym – mówił na mecie Jakub Przygoński. Najlepszy z polskich motocyklistów uplasował się na 31. miejscu. Cztery minuty dłużej, pierwszy odcinek specjalny o długości 175 km pokonał debiutujący w rajdzie Dakar Jakub Piątek. Pozostali debiutanci nieco później przekroczyli linię mety - Michał Hernik był 79., Paweł Stasiaczek 81., a jadący bez wsparcia serwisu Maciej Berdysz uplasował się na 131 miejscu

Zdecydowanie lepiej wypadł Rafał Sonik w stawce quadowców. Mimo obaw o prędkości maksymalne na twardej nawierzchni utrzymał tempo czołówki i zakończył pierwszą część zmagań na drugim miejscu. Kapitan Poland National Team ustąpił tylko Ignacio Casale, który ostatnie 30 km zmagał się z awarią skrzyni biegów. – Powtarzam to zawsze i powtórzę jeszcze raz, że pierwszy etap jest dla mnie zawsze kluczowy. Jeśli coś się dzieje, to właśnie na nim, dlatego cieszę się, że jestem na mecie z takim czasem. Pierwsze emocje opadły i teraz trzeba odpocząć przed poniedziałkowym, naprawdę trudnym i długim etapem – skomentował Sonik.

Dzisiaj motocykle, quady i samochody już wyruszyły na trasę odcinka specjalnego o długości 518 km. Teren jest pełen pułapek nawigacyjnych i bardzo wymagający dla maszyn. Będzie to pierwszy, wielki test, który prawdopodobnie wyeliminuje z rywalizacji już pierwszą, pokaźną grupę pojazdów. Ciężarówki mają do przejechania 331 km oesowych, ale w Ameryce Południowej mniej, nie oznacza łatwiej.

Z ciekawostek Jacek Czachor z powodów osobistych w ostatniej chwili wycofał się ze startu w tegorocznym Dakarze. Mimo nieobecności najbardziej doświadczonego polskiego dakarowca i najlepszego nawigatora w naszej reprezentacji, Marek Dąbrowski z Brytyjczykiem Markiem Powellem dzielnie walczy - I etap ukończył na 15. miejscu.

Klasyfikacja po I etapie:

Motocykle:
1. Sam Sunderland (GBR) 1:18.57
2. Paulo Goncalves (PRT) + 0.05
3. Marc Coma (ESP) + 1.12
...
31. Jakub Przygoński (POL) + 7.53
42. Jakub Piątek (POL) + 11.05
79. Michał Hernik (POL) + 20.54
81. Paweł Stasiaczek (POL) + 21.04
131. Maciej Berdysz (POL) + 36.50

Quady:
1. Ignacio Casale (CHL) 1:37.08
2. Rafał Sonik (POL) + 1.07
3. Sergio Lafuente (URY) + 1.23
4. Mauro Almeida (URY) + 2.41

Zobacz również:
REKLAMA