REKLAMA

Sprawca śmiertelnego wypadku: odbieranie prawa jazdy niekonstytucyjne. TK odpowiada

Prowadząc po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął jego pasażer. Mężczyźnie dożywotnio odebrano prawo jazdy, ale on nie pogodził się z wyrokiem i zaskarżył go do Trybunału Konstytucyjnego.

wypadek drogowy Unsplash

O sprawie pisze portal brd24.pl. W 2013 kierowca, będąc pod wpływem alkoholu, doprowadził do wypadku, w którym śmierć na miejscu poniósł pasażer. Sąd uznał wówczas kierowcę za winnego wypadku i wymierzył mu karę 6 lat pozbawienia wolności, orzekł także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kierowca próbował odwoływać się od wyroku – bezskutecznie. Kiedy w kolejnej instancji odrzucono kasację od wyroku, mężczyzna złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego argumentując, że przepis nakazujący odbieranie prawa jazdy dożywotnio odbiera sądowi możliwości wyboru w dokonywaniu prawnej oceny czynu, a w konsekwencji oceny danego przypadku pod kątem sądowego wymiaru kary i środków karnych oraz indywidualizacji odpowiedzialności karnej.

Zobacz również: czy zawsze tracisz wszystkie kategorie prawa jazdy?

Zdaniem kierowcy taki sztywny zapis ogranicza władzę sądowniczą, a zatem jest niezgodny z Konstytucją. Zwrócił on też uwagę, że dożywotnie odebranie uprawnień zamyka mu drogę także do wykonywania innych zawodów – nie tylko kierowcy, ale także na przykład motorniczego. Mężczyzna przekonywał wreszcie, że tak surowa kara za pierwszy tego rodzaju czyn narusza zasadę proporcjonalności.

Trybunał Konstytucyjny, na posiedzeniu 16 grudnia orzekł o zgodności z ustawą zasadniczą przepisu nakazującego dożywotnie zatrzymywanie prawa jazdy. Zwrócono uwagę, że choć kara taka jest zasadą, sąd w wyjątkowych okolicznościach ma prawo odstąpić od wymierzenia jej w takim zakresie.

źródło: brd24.pl

Zobacz również:
Plastikowe nakładki na bariery linowe mogą stać się tanim, doraźnym sposobem na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów. Pomysłodawca tego rozwiązania proponuje, by do ich produkcji używać zużytych plastikowych opakowań.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA