Sukces polskiego zespołu na torze Aragon! Elektryczny LEM Photon wraca z pucharem

Motocykl elektryczny LEM Photon, stworzony przez koło naukowe pojazdów i robotów mobilnych Politechniki Wrocławskiej zajął pierwsze miejsce w kategorii Best Rookie Team podczas zawodów Motostudent, rozegranych na hiszpańskim torze Aragon.

Lem Photon Youtube/Lem Wrocław

LEM to skrót od Light Electric Motorcycle – pod taką nazwą Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej opracowuje prototypowe konstrukcje pojazdów, które następnie biorą udział w międzynarodowych zawodach Smart Moto Challenge, w których odnoszą sukcesy. Dotychczas koło naukowe skonstruowało między innymi motocykl przeznaczony dla służb, czy skuter dla dostawców jedzenia.

Tym razem konstruktorzy przygotowali motocykl sportowy z myślą o zawodach MotoStudent w Hiszpanii, które rozgrywane są na torze Aragon. Photon, bo tak nazywa się motocykl, osiąga prędkość maksymalną około 200 km/h. Napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy maksymalnej 42kW. Dane dotyczące jazdy rejestrowane są przez kilkanaście czujników, a informacje trafiają na kokpit razem z pozycją GPS. Możliwa jest zmiana parametrów jazdy i optymalizacja pracy silnika w czasie rzeczywistym w zależności od warunków panujących na torze.

W zawodach MotoStudent wzięło udział 48 drużyn. Oceniane były nie tylko własności jezdne i osiągi motocykli, ale także ich konstrukcja i estetyka. Jednoślady poddawano między innymi obciążeniom statycznym, badano ich zachowanie w warunkach deszczowych, podczas gymkhany i przyspieszania. Kulminacyjnym punktem zawodów był wyścig podobny do tego z MotoGP.

Polski zespół zajął pierwsze miejsce w kategorii Best Rookie Team. W klasyfikacji generalnej motocykl LEM Photon zajął szóste miejsce.

Przeczytaj także: elektryczny skuter z Wrocławia.

Zobacz również:
Choć wygląda trochę jak dzieło fanatyka militariów, Gunner 100 to prawilny motocykl o wyjątkowej urodzie. Niestety, zła wiadomość jest taka, że zapewne nie zobaczymy go na ulicach europejskich miast. A szkoda.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA