Suzuki SV700 i V-Strom 700 bez V-twina. Kolejne dokumenty potwierdzają rzędówkę

Dwucylindrową rzędówką o pojemności około 700 cm3 Suzuki planuje zastąpić stosowanego dotąd archaicznego V-twina. Tę teorię potwierdza kolejny dokument.

Suzuki SV650 Archiwum MPP
  • V-twin o pojemności 647 cm3 stosowany jest przez Suzuki od ponad 20 lat.
  • Nowa jednostka będzie rzędówką o pojemności około 700 cm3.
  • Jest ona projektowana w dwóch wersjach - z turbosprężarką i wolnossącej.

REKLAMA

REKLAMA

Suzuki ujawniło kolejne dokumenty świadczące o tym, że prace nad rzędowym silnikiem XE7, pokazanym po raz pierwszy w Tokio w 2015 roku trwają. XE7 jest wprawdzie ewolucją silnika turbo z konceptu Recursion, jednak Suzuki zdecydowało się rozwijać konstrukcję pozbawioną doładowania. O tym fakcie wiedzieliśmy już z poprzednich dokumentów patentowych.

Najnowsze szkice patentowe także wskazują na brak doładowania, choć sama dokumentacja dotyczy airboxa, umieszczonego pod siedzeniem. Konstrukcja opisana jest dość szczegółowo, producent opisuje między innymi zaletę takiego rozwiązania – większą pojemność airboxa, która wpływa na poprawę jego wydajności bez konieczności odbierania miejsca zbiornikowi paliwa.

Suzuki patenty silnik rzędowySuzuki

Szkice zawierają także detale dotyczące kształtu urządzenia i wsporników, które miałyby także funkcję mocowań dla akumulatora. Poziom szczegółowości pozwala dostrzec jednak także kilka dodatkowych detali związanych z samym motocyklem – między innymi konstrukcję ramy głównej i ramy pomocniczej. Mamy podstawy przypuszczać, że ten szkic przedstawia projekt bliski produkcyjnemu.

Górna część ramy głównej w postaci dwóch belek biegnie nad silnikiem, dając podstawę zbiornikowi paliwa o dość tradycyjnym kształcie. Na ramie pomocniczej osadzone jest dwustopniowe siedzenie. Stylistycznie motocykl zbliżony jest do obecnego SV650, można jednak z niemal stuprocentową pewnością założyć, że nowy silnik trafi także do innych modeli – na pewno do nowego V-Stroma 700, a być może także do sportowego GSX-R700.

Suzuki patenty silnik rzędowySuzuki

Warto również pamiętać, że Suzuki opatentowało już podobny silnik w turbodoładowanej wersji, niewykluczone zatem, że rozwój nowych technologii silnikowych pójdzie dwutorowo.

Suzuki patenty silnik rzędowySuzuki

Przeczytaj także: Suzuki ujawnia zagadkową dokumentację.

Zobacz również:
MV Agusta nie od dziś specjalizuje się w budowaniu wyjątkowych limitowanych serii swoich ikonicznych motocykli. Tym razem na tapetę trafiło Brutale 1000 dedykowane legendarnemu miejscu. Brutale 1000 Nurburgring będzie limitowane do...
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA