Szkoła na torze

Mimo, że jest środek wakacji do najsłynniejszej szkoły motocyklowej na świecie, czyli California Superbike School, pojechałem z uśmiechem na twarzy.

Nie przeszkadzała mi nawet wczesna pobudka. Druga w tym roku polska edycja California Superbike School odbyła się na torze Poznań w dniach 26-27 lipca. Na torze trzeba się było zameldować o 7.00, a dojazd z Wrocławia nie jest najlepszy... Na szczęście pogoda od samego rana dopisywała. Na miejscu zaczęło się standardowo od wypełniania papierków - znakomitym pomysłem była możliwość wydrukowania i wypełnienia tego wszystkiego w domu. Dzięki temu nie było mowy o staniu w kolejkach.

Anglicy, którzy czuwają nad organizacją za każdym razem sprawdzają stan techniczny motocykli uczestników oraz stan i jakość ich ciuchów motocyklowych. Fajnym pomysłem jest podział na grupy - gdy jedna jeździ, inne mają zajęcia teoretyczne.

Szkolenie przewiduje 4 poziomy, przy czym trzeba je zrobić po kolei. Ukończenie jednego poziomu zajmuje jeden dzień. Ten system jest dość logiczny - zaczynasz od podstaw, a później ćwiczysz coraz trudniejsze i bardziej wymagające elementy. Uczestnicy w dość krótkim czasie otrzymują solidne dawki informacji, które (na całe szczęście) są przeplatane praktyką. To jest największa siła, że świeżo nabytą wiedzę możesz wypróbować w praktyce kilkanaście minut później. Do tego w  bezpiecznych warunkach jakie zapewnia tor wyścigowy.

Jeśli ci się wydaje, że instruktorzy w jeden dzień zrobią z ciebie mistrza świata lub chociaż rekordzistę toru Poznań, to błądzisz we mgle. Oni dadzą ci nowe narzędzia ułatwiające jazdę i przećwiczą razem z tobą ich zastosowanie w praktyce. To czy, kiedy i w jakim stopniu wykorzystasz tą wiedzę zależy wyłącznie od ciebie.

Po jednym dniu na bank poczujesz się pewniej na motocyklu, lepiej zrozumiesz zachowanie motocykla, a także będziesz wiedział nad czym pracować - czytaj: co poprawić w swoim stylu jazdy.

Mi się to cholernie przydało, chociaż ze względu na upał pod koniec dnia byłem maksymalnie wypompowany.

Polska ekipa California Superbike School nie wymięka i zapowiada kontynuację szkoleń w sezonie 2019. Na bank się tam wybiorę!

Zobacz również:
REKLAMA