Szkolenie "California Superbike School"

Druga w tym roku polska edycja szkolenia California Superbike School odbyła się 9-10 sierpnia na Autodromie Jastrząb koło Szydłowca.

Szkolenie: California Superbike School

Małe zamieszanie w redakcji sprawiło, że po raz drugi w tym sezonie wziąłem udział w szkoleniu CSS. Znowu trafiłem na dwa pierwsze poziomy. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nowe miejsce, odmienna od Poznania specyfika toru i zupełnie inny motocykl sprawiły, że dostałem kolejny zastrzyk umiejętności, a także lekcję pokory. Ale po kolei.

Sierpniowa edycja CSS odbyła się na nowym obiekcie w miejscowości Jastrząb pod Szydłowcem. Jest to zupełnie inna, znacznie bardziej przydatna do szkolenia miejscówka niż szybki Tor Poznań. Wytyczona na autodromie trasa liczyła około 2 km (w Poznaniu 4,1 km) i było na niej 15 zakrętów, z czego dwa bardzo ciasne i pięć następujących szybko jeden po drugim. Było też dość strome wzniesienie. Niezbyt szybki tor był dość trudny technicznie, a jego konfiguracja ułatwiała instruktorom obserwację studentów i korygowanie ich błędów. Sam kilkakrotnie podczas sesji lądowałem z instruktorem w pit line i słuchałem uwag, które po chwili starałem się wcielić w życie.

Schemat szkolenia był następujący: najpierw teoria, czyli wykład z zadaniem do wykonania na torze, potem jazda pod okiem instruktora (na każdego przypadało trzech studentów), po niej omówienie na gorąco problemów, błędów oraz postępów, następnie przerwa. I tak pięć razy na każdym z poziomów. Oprócz jazd były ćwiczenia poprawiające pozycję na maszynie, sposób kierowania, a dla bardziej zaawansowanych trening na slide bike’u, czyli motocyklu ze specjalnym, aktywnym „wózkiem”, uczącym panowania nad uślizgami.

Mając za sobą majową edycję, sądziłem, że wszystko już umiem i będzie to jedynie powtórka. Fakt – wykłady, zadanie, wszystko brzmiało znajomo, jednak po wyjeździe na tor zgrzytnęło. Trenerzy bowiem nie ograniczają się do minimum. Ich celem jest, abyś jeździł lepiej niż dotychczas i gdy nie widzą postępów lub wyłapują błędy, wkraczają do akcji i korygują aż do skutku. I to działa!

Podczas upalnego sierpniowego weekendu na Autodromie Jastrząb przekonało się o tym prawie 120 osób, z których wiele zapowiedziało udział w kolejnych szkoleniach. Organizator zaś wspomniał, że możliwe jest, iż w sezonie 2015 będzie więcej polskich edycji CSS niż w tym roku.

Więcej informacji o szkoleniach California Superbike School w Polsce na www.sbkschool.pl  

Zobacz również:
REKLAMA