Tam i z powrotem - podsumowanie 37. edycji Dakaru

Bezkonkurencyjny Sonik, niezłomny Przygoński i trzeci Hołek - Dakar 2015, czyli tegoroczna południowoamerykańska pętla o 13 etapach z początkiem i końcem w Buenos Aires, okazał się jednym z najtrudniejszych w 37-letniej historii tej imprezy.

Teraz, gdy usłyszymy Dakar, powiemy Rafał Sonik. Quadowiec wywalczył na Yamasze pierwsze indywidualne zwycięstwo dla Polaków, pozostawiając rywali daleko za plecami. Mimo wywrotek i różnych awarii nie pozostawił złudzeń, kto rządzi na trasie biegnącej przez Argentynę, Chile i Boliwię. Przez krew, pot i łzy zdobył statuetkę Beduina, o którą walczył przez 7 lat. Jak podkreśla sam mistrz, dla niego to pierwszy Dakar, który był po prostu fair:

„Największym szczęściem jest to, że na mecie zgromadzili się quadowcy i wspólnie dziękowaliśmy sobie za uczciwą rywalizację. Za fair play. Stało się tak po raz pierwszy, odkąd wystartowałem w Dakarze. Po raz pierwszy nasza walka była zupełnie czysta” - komentował na mecie Rafał.

SuperSonik zakończył najtrudniejszy wyścig świata z  czasem 57:18.39 godz. Drugi do mety dojechał Gonzalez Ferioli ze stratą 2 godz. 55 min, jako trzeci na podium stanął kierowca z Boliwii Walter Nosiglia, który w odróżnieniu do Sonika i Ferioliego ścigał się na Hondzie.

Walka o pierwsze miejsce w stawce motocykli była w tym roku wyjątkowo zacięta. Zwycięzcą po raz piąty został jadący na KTM-ie Marc Coma z czasem 46:03.49 godz., wygrywając przy tym tylko 1 etap (tak samo jak pozostała dwójka z podium). Coma objął prowadzenie po 8. etapie i już nie dał go sobie wyszarpać. Portugalczyk Paulo Gonçalves, ścigający go na Hondzie, do końca siedział na jego plecach, lecz do zwycięstwa zabrakło mu  17 minut. Na trzecim miejscu Dakar zakończył kierujący KTM-em Austalijczyk Toby Price. Był o 24 minuty za zwycięzcą.

Czapki z głów przed Kubą Przygońskim, który mimo śmierci polskiego zawodnika i morderczych zmagań jako jedyny z 5 polskich motocyklistów dojechał do mety, zajmując 18. pozycję. To tym większy sukces, że Kuba jest pół roku po kontuzji kręgosłupa, a Dakar to nie przejażdżka po babcinym ogródku, tylko 9295 km walki o przetrwanie. Wysiłku nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego, walki z samym sobą i swoimi słabościami. Dowodem na to jest odpadnięcie z rywalizacji 3 naszych motocyklistów oraz tragiczna śmierć Michała Hernika, dla którego start w Dakarze był spełnieniem marzeń. Swój medal dedykował mu Jakub Przygoński. Po śmierci Polaka z rajdu wycofał się Paweł Stasiaczek. Do mety nie dojechali także Maciej Berdysz i Jakub Piątek. Z rajdu wycofało się lub odpadło w sumie aż 78 zawodników. Do mety dojechały tylko 83 motocykle ze 161 maszyn.

Laia Sanz Pla-Giribert jest jedyną kobietą, która Dakar zakończyła na tak wysokim 9. miejscu. Jadąc na Hondzie, uzyskała czas 48:28.10, czyli niecałe 2,5 godziny słabiej od zwycięzcy.

Trzeba wspomnieć o sukcesie zespołu Krzysztofa Hołowczyca, który zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów. Hołek, jadący Mini, zakończył rajd ze stratą nieco ponad 1,5 godziny do zwycięzcy Nassera Al-Attiyaha, także w Mini. Kierowca z Kataru wykręcił czas 40:32.25 godz. Na drugim miejscu uplasował się jadący Toyotą Giniel de Villiers z RPA.

Do mety dojechały 3 z 4 polskich załóg samochodowych. Wyścig przed czasem zakończyła jedynie ekipa Adama Małysza, którego samochód obrócił się w popiół. Marek Dąbrowski zakończył rajd na 23., a Piotr Beaupre na 33. miejscu.

Na wariackich papierach wystartował team Marka Dąbrowskiego, gdyż po osobistej tragedii z udziału w rajdzie w ostatniej chwili zrezygnował Jacek Czachor (zmarł jego syn Kuba). Jacka zastąpił Marek Powell, który zadebiutował w roli pilota. Ekipa mimo to wykręciła całkiem niezły wynik. Ich Toyota zajęła 23. miejsce ze stratą ponad 11 godzin. Rafał Sonik, Krzysztof Hołowczyc i Marek Dąbrowski swoje medale dedykowali m.in. właśnie zmarłemu Kubie.

Klasyfikacja generalna Rajdu Dakar 2015:

Motocykle

1. Marc Coma (ESP) KTM 46:03.49

2. Paulo Goncalves (PRT) Honda +16.53

3. Toby Price (AUS) KTM +23.14

…18. Jakub Przygoński (POL) KTM + 6:21.12

Quady

1. Rafał Sonik (POL) Yamaha 57:18.39

2. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG) Yamaha + 2:54.50

3. Walter Nosiglia (BOL) Honda + 3:42.56

Samochody

1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Mini 40:32.25

2. Giniel de Villiers (RPA) Toyota + 35.34

3. Krzysztof Hołowczyc (POL) Mini + 1:32.01

… 23. Marek Dąbrowski (POL) Toyota + 11:08.43

... 33. Piotr Beaupre (POL) BMW + 14:49.07

Zdjęcia: Red Bull Content Pool,  RallyZone Bauer/Barni, Honda, Poland National Team

 

 

Zobacz również:
REKLAMA