Ten model sprzedano w 100 milionach egzemplarzy!

Jeśli myślisz, że najlepiej sprzedające się maszyny to te piękne i nowoczesne to jesteś w błędzie. Ten model w tym roku kończy 60 lat i może pochwalić się pobiciem światowego rekordu sprzedaży. 

100 milionów – właśnie w tylu egzemplarzach sprzedała się legendarna Honda Super Cub. Jedni uznają ją za sprzęt dla seniora i nawet nie zwrócą na nią uwagi. Tymczasem w Azji to wszechstronny pojazd ładunkowo-rodzinny na którym pomieści się towar dla sklepu lub pięcioosobowa rodzina. Biorąc pod uwagę ilość sprzedanych egzemplarzy oraz fakt, że przetrwała na rynku przez tak długi okres, można śmiało założyć, że to jeden z najtrwalszych, bez wątpienia najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się motocykli na świecie.

Gdzie tkwi klucz do jej sukcesu? Honda Super Cub jest lekka, nieskomplikowana, niezawodna i tania. Mimo, że ciężko spotkać ją w Europie to w Azji i Afryce to ceniony i popularny środek transportu.

Super Cub 2017
Super Cub C100 z 1958 roku

Maszyna powstawała w wielu wersjach. Najbardziej znany model C100 i C102 rozpędza się do 60 km/godz. Ma czterosuwowy silnik 50 cm3 o mocy 4,5 KM z 3 biegową, półautomatyczną skrzynią. Jego następcy to C50 i Super Cub 50 ( 50cm33,5 KM). Więksi bracia dla bardziej wymagających to przede wszystkim C100EX o pojemności 97cm3 i mocy 8 KM, rozpędzający się wg danych do 110 km/godz. Super Cub 110 miał nieco większy silnik (107 cm3) ale identyczne osiągi. W Europie zasłynęła wersja Innova 125, która przeobraziła się w Wave 110i. Motocykl wygląda nieco inaczej, ma bardziej opływowe kształty i brak mu osłon na nogi.

Mimo skromnego wyglądu i osiągów maszyna ta stała się legendą produkowaną przez 60 lat. Honda postanowiła to uczcić i z tej okazji wypuściła na rynek odświeżony model Super Cub nawiązujący stylistyką do premierowej wersji z lat 1958.

REKLAMA