Toby Price na KTM-ie wygrywa Dakar 2019

Pustynie Peru zebrały żniwo, bo najtrudniejszego rajdu na świecie - Dakaru - nie ukończyło ponad 40% zawodników. Toby Price jadący KTM-em wygrywa 41. edycję rajdu. To oznacza 18-te zwycięstwo KTM-a z rzędu.

Motocykle

Rywalizacja o podium w kategorii motocykli była wyjątkowo zacięta. Różnice pomiędzy ścisłą czołówką momentami mieściły się w przedziale 2 minut. Było naprawdę gorąco... Przed ostatnim etapem wiadomo było jednak, że trudno będzie przerwać zwycięską, bo trwającą aż 17 lat, passę KTM-a w Dakarze.

Najtrudniejszego rajdu na świecie - Dakaru - nie ukończyło ponad 40% zawodników.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii motocykli okazał się być Toby Price, który na austriackiej maszynie wygrał 41. edycję najtrudniejszego rajdu na świecie. Australijczyk dokonał tego, mimo kontuzji nadgarstka, której nabawił się miesiąc przed rajdem. Ciekawostką jest, że wygrał tegoroczny Dakar zwyciężając tylko w ostatnim OS-ie! Da się? Da się!

Szansę na przerwanie zwycięskiej passy KTM-a miał Chilijczyk Pablo Quintanilla z teamu Husqvarny, który na starcie ostatniego odcinka tracił zaledwie 1 minutę i 2 sekundy do lidera Tobiego Price'a (KTM). Pablo postawił wszystko na jedną kartę i podczas dziesiątego odcinka jechał bardzo agresywnie. Niestety już na 10 kilometrze OS-a zaliczył poważną glebę przez którą stracił sporo cennych minut, uszkodził kostkę i wypadł z czołowej trójki.

Dakar 2019 - wynikidakar.com

Za Toby Pricem w klasyfikacji generalnej uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru Matthias Walkner. Trzecie miejsce ze stratą 13 minut i 34 sekund zajął Sam Sunderland. Byłby czwarty gdyby nie cofnięcie godzinnej kary nałożonej wcześniej przez organizatorów. To oznacza, że miejsca na podium w całości należą do pomarańczowych!

Czwarte miejsce zajął ostatecznie Pablo Quintanilla, który mimo poważnej gleby (patrz: film niżej) ukończył ostatni etap rajdu.

Powody do dumy mają również Polacy! Startujący w barwach Orlen Teamu Adam Tomiczek ukończył ostatni etap na 18. pozycji, a w generalce zajął 16. miejsce. To jego drugi start w Dakarze. Podczas tegorocznego startu zaliczył najlepszy wynik w karierze. Brawo!

W tegorocznym Dakarze szczęście nie dopisało jednak Maciejowi Giemzie. Mimo, że jechał rozważnie, równo, bezbłędnie i miał szansę na miejsce w pierwszej dwudziestce to na ósmym etapie musiał wycofać się z powodu awarii silnika.

 

REKLAMA

REKLAMA

Toby Price: To było szaleństwo! Wygrałem Dakar zwyciężając tylko w ostatnim, sprinterskim OS-ie. Teraz zobaczymy w jakim stanie jest mój nadgarstek, ale warto było cierpieć. Od początku myślałem, że przejadę tylko dwa etapy i się wycofam, ale przy takim wsparciu kibiców w Australii i z odrobiną szczęścia udało się pojechać dalej i wygrać. Zwycięstwo sprawia, że nie czuję bólu! Nie sądziłem, że będę w stanie tego dokonać. Nie lubię się poddawać i rezygnować. To był niesamowity rajd”.

Ze 133 zawodników, którzy wzięli udział w Dakarze tylko 75 zawodników ukończyło rajd.

Wyniki Rajdu Dakar 2019 w kategorii motocykli:

Miejsce Zawodnik Team Czas/strata
1
 TOBY PRICE
RED BULL KTM FACTORY TEAM 33H 57' 16''
2
 MATTHIAS WALKNER
RED BULL KTM FACTORY TEAM + 00H 09' 13''
3
 SAM SUNDERLAND
RED BULL KTM FACTORY TEAM + 00H 13' 34''
4
 PABLO QUINTANILLA
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING + 00H 20' 46''
5
 ANDREW SHORT
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING + 00H 44' 10''
6
 XAVIER DE SOULTRAIT
YAMALUBE YAMAHA OFFICIAL RALLY TEAM + 00H 54' 00''
7
 JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2019 + 01H 08' 06''
8
 LUCIANO BENAVIDES
RED BULL KTM FACTORY TEAM + 01H 09' 10''
9
 ORIOL MENA
HERO MOTOSPORTS TEAM RALLY + 02H 08' 41''
10
 DANIEL NOSIGLIA JAGER
MEC HRC + 02H 31' 53''
...
 
   
16
ADAM TOMICZEK
ORLEN TEAM + 05H 16' 50''

Quady

Nicolas Cavigliasso wygrał Dakar 2019 w kategorii quadów z miażdżącą 2 godzinną przewagą nad Jeremiasem Gonzalezem Ferioli. 27-latek swoje pierwsze zwycięstwo w Dakarze odniósł w spektakularny sposób. Cavigliasso zdominował 9 z 10 odcinków specjalnych. Trzecie miejsce na podium uzupełnił Gustavo Gallego. Kamil Wiśniewski wywalczył 6. miejsce w generalce i zgarnął 1. lokatę w klasyfikacji quadów z napędem na 4-koła. Polak świętuje najlepszy wynik w karierze.

Samochody

W kategorii samochodów zwycięstwem cieszy się Nasser Al-Attiyah. To trzecia Dakarowa wygrana w karierze Katarczyka. Ze zwycięstwa równie mocno co Nasser cieszy się jego team - Toyota - który nigdy wcześniej nie wygrał Dakaru. Miejsca na podium uzupełnili Nani Roma i Sebastian Loeb.

Na gromkie brawa zasłużył też Kuba Przygoński, który w tym roku zaliczył życiówkę i uplasował się na wysokim 4. miejscu. Walkę o trzecie miejsce na podium przegrał z Sebastianem Loebem do którego stracił nieco ponad pół godziny. Kuba z każdą kolejną edycją Dakaru jedzie coraz lepiej. W 2018 wywalczył piątą pozycję. W tym roku czwartą więc bardzo prawdopodobne, że w 2020 roku uda mu się zająć miejsce na podium.

 

REKLAMA

Warto przypomnieć, że Kuba w szóstym etapie miał pecha i z powodu awarii skrzyni biegów stracił sporo minut. Jestem pewny, że gdyby jego samochód nie odmówił posłuszeństwa Kuba byłby co najmniej trzeci. 

Dakar 2019 - wynikidakar.com

Co dalej?

W tym roku 41. edycja Rajdu Dakar odbyła się na terenie jednego państwa - Peru - w Ameryce Południowej. Dlaczego? W zeszłym roku z organizacji imprezy wycofała się Boliwia. W ubiegłych latach z powodu zmian w polityce wycofało się też Chile i Ekwador. Argentyna, która była chętna pomóc w organizacji nie graniczy z Peru.

Oznacza to, że przyszłość Dakaru jest niepewna. Organizatorzy nie chcą by rajd w dalszym ciągu odbywał się na terenie tylko jednego państwa (Peru). Podkreślają, że ważnymi elementami Dakaru są różnorodność i elementy zaskoczenia. Dyrektor Dakaru - Etienne Lavigne - w wywiadzie nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie gdzie w przyszłym roku odbędzie się Dakar.

Coraz głośniej mówi się o powrocie rajdu do Afryki. Przypomnijmy: w 2008 roku z powodu zagrożeń terrorystycznych rajd Dakar został odwołany. W 2009 roku został przeniesiony z Afryki do Ameryki Południowej. Wszystko stoi pod znakiem zapytania, więc nie pozostaje nam nic innego jak czekać.

Najlepsze momenty z Dakaru 2019:

zobacz galerię

Zobacz również:
Rajd Dakar 2022 odbędzie się w dniach 2-14 stycznia - organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczna edycja będzie bardziej piaszczysta.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA