Triumph Scrambler 1200 sprzedany za 760 tys. zł. Jeździł nim James Bond

760 tys zł zapłacił za Triumpha Scramblera 1200 nabywca, który wylicytował go podczas aukcji. Egzemplarz ten wykorzystany był podczas zdjęć do filmu "No Time To Die".

Triumph Scrambler 1200 James Bond Triumph Motorcycles

Aukcja, na której znalazł się motocykl, obejmowała mnóstwo gadżetów związanych z filmem "No Time To Die" – zegarki, kostiumy, rekwizyty i wiele innych artefaktów cennych dla fanów tej niezwykłej szpiegowskiej serii. Sam motocykl był tutaj prawdziwym unikatem – pochodził bowiem z limitowanej do 250 sztuk serii 007, przygotowanej w związku z premierą tego filmu. 

Egzemplarz ten nie był jednak po prostu jednym z serii – to dokładnie ta maszyna, która brała udział w zdjęciach do filmu i na której, oprócz odtwórcy roli Jamesa Bonda – Daniela Craiga – jeździli także kaskaderzy Paul Edmondson i Martin Craven.

Specjaliści szacowali, że wartość motocykla to 20 – 30 tys. funtów (110 – 160 tys. zł). Efekty aukcji przerosły jednak najśmielsze oczekiwania. Zwycięzca zadeklarował za jednoślad kwotę aż 138 600 funtów (760 tys. zł). Całkowity dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz niezależnej organizacji charytatywnej Severn Hospice, która zapewnia bezpłatną specjalistyczną opiekę paliatywną i wsparcie rodzinom dotkniętym problemem chorób nieuleczalnych.

Cechami charakterystycznymi Triumpha Scramblera 1200 w edycji 007 są czarne matowe elementy, podkreślające mroczny charakter motocykla. Taki kolor mają między innymi kierownica, podnóżki, rama, wahacz i widelec. Zbiornik zdobi logo Triumph wpisane w Union Jacka – brytyjską flagę, tutaj w wersji czarno-białej. Ponieważ bazą dla 007 był model XE, zawieszenie to duet Showa (przód) i Öhlins (tył). Hamulce pochodzą od Brembo.

W aluminiowej ramie kratownicowej pracuje dobrze znana m.in. z Thruxtona i Speed Twina rzędowa dwucylindrówka o pojemności 1200 cm3. Moc maksymalna to tutaj tylko 90 KM, a moment obrotowy 110 Nm. Nacisk położono jednak na przebieg krzywej momentu, dzięki czemu już po przekroczeniu 3000 obr/min piec stawia do dyspozycji 100 Nm!

To nie pierwszy motocykl Bonda wystawiony na aukcję charytatywną. Jednoślady wykorzystywane w filmach o sławnym szpiegu wielokrotnie trafiały na aukcje. W 2012 zlicytowano na przykład Hondę CRF250R, wykorzystywaną w filmie Skyfall. Akrobacje na dachach stambulskiego bazaru wykonywał na niej wówczas Robbie Maddison.

Przeczytaj także: motocykl Bonda na aukcji charytatywnej.

REKLAMA