Trójkołowce na kategorię B. Nasze 4 propozycje

Masz prawo jazdy kat. B? Przymierzasz się do kupna trójkołowca? Oto 4 propozycje na które warto zwrócić uwagę.

22 grudnia 2018 roku ustawa o trójkołowcach na kategorię prawa jazdy B stała się faktem. Od tamtej pory kierowcy mający prawo jazdy samochodowe co najmniej trzy lata mogą legalnie jeździć maszynami trójkołowymi z homologacją L5e. Co ważne nie każdy motocykl trzykołowy posiada homologację L5e (np. Yamaha Niken nie spełnia kryteriów homologacji, a to oznacza że do jej prowadzenia potrzebne jest prawko kategorii A). 

Przedstawiamy najlepsze propozycje maszyn do których prowadzenia wystarczy ci samochodowe prawo jazdy (kat. B).

4. Yamaha Tricity

trzykołowce na B, prawo jazdy samochodowe, motocykl na kategorię B, Can-Am Ryker, Peugeot Metropolis, Piaggio MP3, Yamaha TricityProducent

Na początek najmniejsza maszyna w naszym zestawieniu - Yamaha Tricity 125 którą napędza silnik o pojemności 125 cm3. Jednostka napędowa generuje 12,2 KM mocy i 11,7 Nm momentu obrotowego. Niewielkie gabaryty i niesamowita poręczność maszyny sprawiają, że jazda nią jest naprawdę łatwa. Przód maszyny choć dwukołowy, jest na tyle wąski, że spokojnie zmieści się między samochodami.

Skuter idealnie sprawdzi się w rękach początkujących motocyklistów, którzy szukają środka transportu do miasta. Fajne jest też to, że jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jednośladami to dzięki trzem kołom poczujesz się pewniej.

Tricity to najtańsza propozycja w zestawieniu - kosztuje 18 900 zł.

Chcesz wiedzieć jak jeździ Tricity? Przeczytaj nasz test.

 

3. Piaggio MP3

trzykołowce na B, prawo jazdy samochodowe, motocykl na kategorię B, Can-Am Ryker, Peugeot Metropolis, Piaggio MP3, Yamaha TricityProducent

Czas na propozycję numer 3, czyli Piaggio MP3 nazywane przez wielu "empetrójką". Atutem tej maszyny jest funkcja blokowania zawieszenia, dzięki czemu trójkołowiec nie przewraca się, gdy zatrzymasz się na przykład pod światłami. Jeśłi w motocyklu przerażał cię fakt, że nie zdążysz wystawić nogi na czas, by podeprzeć się podczas zatrzymywania, w tym modelu możesz zapomnieć o tym problemie. 

W MP3 spodoba ci się też spory schowek, wygodna kanapa i szyba chroniąca przed wiatrem. Wersja z silnikiem o pojemności 350 cm3 osiąga 30 KM przy 8500 obr/min i 29 Nm momentu obrotowego. 

Pachnące świeżością Piaggio MP3 HPE Sport jest ponad dwukrotnie droższe od Tricity. Kosztuje 40 900 zł.

Sprawdź też: Test Piaggio MP3 250

 

2. Peugeot Metropolis

trzykołowce na B, prawo jazdy samochodowe, motocykl na kategorię B, Can-Am Ryker, Peugeot Metropolis, Piaggio MP3, Yamaha TricityProducent

Metropolis od Peugeota zadebiutował w 2011 roku i do złudzenia przypomina Piaggio MP3. Singiel o pojemności 399 cm3 przekazuje na tylne koło moc 37 KM, co w zupełności wystarcza do jazdy zarówno w mieście jak i na trasie.

Metropolis rozpędza się do licznikowych 160 km/h. Jest przy tym oszczędny bo w trakcie naszego testu połknął 5 l/100 km. Schowek trójkołowca ma aż 65 l pojemności. Dostaniesz się do niego podnosząc kanapę lub otwierając tylną klapę. W standardzie jest także system bezkluczykowy i system blokowania przednich kół na postoju (za pomocą przycisku na kierownicy).

Ceny Metropolisa zaczynają się od 39 390 zł.

Zobacz też: Test: Peugeot Metropolis 400i - Francja Elegancja

 

1. Can-Am Ryker

trzykołowce na B, prawo jazdy samochodowe, motocykl na kategorię B, Can-Am Ryker, Peugeot Metropolis, Piaggio MP3, Yamaha TricityProducent

Firma Can-Am dotychczas była kojarzona głównie z wielkim trójkołowym Spyderem. Wysoka cena trajki była dla wielu nie do przeskoczenia. Amerykanie obrali nową taktykę i powiększyli ofertę o Rykera. Maszyna jest nieco mniejsza, ale za to znacznie tańsza. Wszystko po to by dotrzeć do większego grona odbiorców.Ten trójkołowiec nie składa się w zakrętach w odróżnieniu od pozostałych maszyn z zestawienia. 

Fenomen Rykera polega na tym, że  można go błyskawicznie dostosować do swoich potrzeb. Specjalnie stworzona strona do konfiguracji Can-Ama Rykera pozwala na wybranie koloru, wymianę zawieszenia na lepsze, montaż dodatkowych akcesoriów takich jak np. kanapa pasażera.

Co najważniejsze decydując się na Rykera możemy wybrać jeden z dwóch silników, który będzie go napędzał. Słabszą wersję zasila dwucylindrowiec ACE 600 cm3 generujący moc 47 KM i 47 Nm. Mocniejszą - ACE 900 cm3 który osiąga moc 77 KM i moment na poziomie 76 Nm

Najtańsza wersja Can-Ama Rykera kosztuje 42 900 zł.

Więcej informacji na temat Rykera znajdziesz tutaj -> https://www.motocykl-online.pl/newsy/Can-Am-Ryker-czas-na-cos-nowego

 

Zobacz również:
REKLAMA