Trójkołowiec Kawasaki coraz bliżej. Producent ujawnia kilka szczegółów

Plotki o śmierci trójkołowego motocykla Kawasaki okazały się mocno przesadzone. Podczas jednej z prezentacji producent pokazał coś, co wygląda jak kolejna faza konceptu pokazanego w 2013 roku.

kawasaki trojkolowiec Kawasaki
  • W 2013 roku Kawasaki pokazało J Concept - futurystyczną wizję sportowego trójkołowca.
  • W lutym producent złożył dokumentację patentową dotyczącą zawieszenia trójkołowca.
  • Teraz pojawia się niewyraźne zdjęcie trójkołowca z elementami... H2. 

REKLAMA

REKLAMA

Trójkołowiec J Concept pojawił się na stoisku Kawasaki podczas Tokyo Motor Show w roku 2013. Wówczas taki jednoślad musiał wydawać się czymś naprawdę futurystycznym. Sposób myślenia o motocyklu jako pojeździe dwukołowym zmienił dopiero pokazany w 2018 r. Niken. Tutaj zastrzeżenie – wiem o motocyklach z koszem i trajkach, chodzi o trójkołowiec, który pochyla się w zakręty jak zwykły motocykl.

Koncept Kawasaki był jednak czymś znacznie więcej niż tylko trójkołowcem pochylającym się w zakręty. Pojazd był w stanie zmieniać swoją geometrię w zależności od funkcji, zaś rolę kokpitu pełniła… wewnętrzna strona wizjera kasku. Z Nikenem tamten pojazd łączył tylko fakt posiadania dwóch kół z przodu, poza tym był to całkiem inny sprzęt, nastawiony stricte na sportowe doznania.

kawasaki trojkolowiecKawasaki

W lutym Kawasaki złożyło dokumentację patentową dotyczącą przedniego zawieszenia opartego o dwa pchane wahacze, z których każdy obsługiwałby oddzielne koło. Miałyby one być połączone drążkiem wahliwym z poprzecznie zamontowaną sprężyną. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zminimalizować masę nieresorowaną, i obniżyć środek ciężkości, co przełożyłoby się na osiągi motocykla.

Każdy z wahaczy obsługiwany byłby oddzielną końcówką kierownicy – oznaczałoby to wychylanie się zewnętrznej końcówki w górę podczas pokonywania zakrętu. Z jednej strony to trochę dziwne, z drugiej w zasadzie tak samo zachowuje się podczas jazdy tradycyjna motocyklowa kierownica.

Od publikacji dokumentów patentowych minęło sporo czasu, lecz Kawasaki z całą pewnością nie odpuszcza tego tematu. Nowe zdjęcie trójkołowego motocykla pojawiło się w prezentacji obrazującej plany producenta związane z rozwojem nowych technologii. Wprawdzie ilustracja dotyczy ogólnej grupy pojazdów zasilanych wodorem, ale fakty wykorzystania tutaj trójkołowego konceptu z pewnością nie jest bez znaczenia.

Uwagę zwraca tutaj użycie pochodzącego z modelu H2 wahacza – to może sugerować, że koncept jest bliżej realizacji niż nam się wydaje.

Przeczytaj także: Kawasaki J Concept.

Zobacz również:
Pod względem premier rok 2022 zapowiada się niezwykle ekscytująco. Część modeli sygnowanych rokiem 2022 producenci pokazali już wcześniej, ale wciąż sporo pozostaje do odkrycia. To będzie dobry motocyklowo rok!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA