Trudniej o prawko?

Kolejny raz w polskim rządzie na tapetę trafi temat prawa jazdy kategorii A oraz kwestia prawa jazdy na quady. Projekt Ustawy o kierujących pojazdami został przyjęty przez Radę Ministrów.

Młodzi prawie-motocykliści strzeżcie się! Polski rząd po długich zapowiedziach wreszcie zajmie się poprawą ustawy o kierujących pojazdami. Kolejne plany zmian w ustawie trafiły wczoraj do mediów. I tak jak poprzednim razem w projekcie znalazły się kategorie AM (motorowery i skutery od 14 lat), A1 (motocykle o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW od 16 lat), A2 (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW od 18 lat) i oczywiście A (i uwaga: prawo jazdy na motocykle o dowolnej pojemności i mocy powyżej 35 kW od 24 lat lub po dwóch latach od uzyskania A2!!!).

Na tapetę trafiły również quady. Kategoria B1 będzie uprawniała do prowadzenia czterokołowca (w domyśle quada) którego masa przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna 45 km/h (czyli każdy quad z prawdziwego zdarzenia). Do prowadzenia lekkiego czterokołowca (masa nie przekracza 350 kg, a prędkość 45 km/h) wystarczy prawko kategorii AM.

Jak widać polski rząd nadal słucha zewnętrznych komentatorów i wspiera stwierdzenia, że młody motocyklista to szaleniec i potencjalny morderca. Nowy projekt ustawy sprzyja na pewno jednemu trendowi, mianowicie jeżdżeniu bez prawka, które mimo że już dziś jest bardzo popularne, ma szansę zdobyć olbrzymią sławę jeśli ustawa przejdzie. Bo który młody człowiek będzie miał ochotę czekać do 24 roku życia? Teoretycznie pozostaje im możliwość jazdy na motocyklu do 35 kw (około 48 KM), a po dwóch latach przesiadka na większą maszynę (po uiszczeniu opłat za egzamin na A). Więc jakby tak bliżej się przyjrzeć można dojść do wniosku, że nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o pieniądze. Przecież 2 kategorie więcej to więcej egzaminów i więcej w kasie. Ciekaw jestem co wy o tym sądzicie. Nam pomysł wyjątkowo się nie podoba, a czas i pieniądze zużyte na mieszanie w ustawach powinny być poświęcone na kursy oraz dopracowanie systemu szkolenia na prawo jazdy kategorii A.

Tymczasem wszyscy ci, którzy ociągają się z decyzją zrobienia prawa jazdy. Pośpieszcie się! Macie jeszcze kilka miesięcy zanim projekt wejdzie w życie (jeśli zostanie zaakceptowany)! Później nie będzie już tak łatwo.


Zobacz również:
REKLAMA