[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.2

Trzykołowym motocyklem pojedziesz z samochodowym prawem jazdy

Sejm przegłosował właśnie poprawkę do prawa o ruchu drogowym i zezwolił osobom posiadającym od co najmniej 3 lat prawo jazdy kat. B na prowadzenie motocykli trójkołowych.

Tym sposobem posłowie zgodnie zdecydowali, że każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B, posiadający je od minimum 3 lat, będzie mógł jeździć legalnie po publicznych drogach na trzykołowym motocyklu. Tak więc już nie tylko na "125" o mocy do 15 KM ale też na mocniejszej o 100 KM, mającej trzy koła Yamasze Niken lub dysponującym ta samą mocą 115 KM Can-Amie Spyderze RT-S.

Z jednej strony fajnie, wychodzimy bowiem z założenia, że nie ma wolności bez odpowiedzialności, zarówno za własne życie jak i czyny. Pewnie więc ci, który wiedzą że nie podołają, nawet się do takich maszyn nie zbliżą, podobnie jak i nie zbliżają się do ogólnodostępnych "125".  

REKLAMA

Z drugiej jednak mamy poczucie cholernej niesprawiedliwości wobec motocyklistów dosiadających klasycznych motocykli, który jeżeli chcą zacząć przygodę z motocyklami w młodym wieku, przejść muszą przez kolejne stopnie prawa jazdy: A1, A2, A, ponosząc po drodze kolejne koszty, lub czekać na osiągnięcie stosownego do zrobienia kategorii A wieku 24 lat (lub minimum 20 jeżeli od co najmniej dwóch posiadał kategorię A2).

Tymczasem o ile Can-Am to faktycznie maszyna z innej bajki i jeździ się nim bardziej jak skuterem śnieżnym niż jak jednośladem, to już Yamahą Niken - skądinąd świetnym motocykl - prowadzi się jak normalny jednoślad, a Piaggio MP3 (500, cm3, 40 KM), Gillerą Fuoko (500, cm3 38 KM) oraz Peugeotem Metropolis (400 cm3 37 KM), trzykołowymi skuterami kieruje się tak samo jak ich dwukołowymi braćmi, a różnice w technice jazdy są minimalne.

Wracając to samej zmiany. Stosowna ustawa z Sejmu trafi do Senatu a następnie do Prezydenta. Teoretycznie zmiany w niej są możliwe, jednak zważywszy na fakt że przyjęto ją jednogłośnie powinna wejść w życie w aktualnym kształcie. Poniżej tekst przegłosowanej dziś zmiany:

Art. 1.

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.z 2017 r. poz. 978) w art. 6 w ust. 3 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

„4) kategorii B uprawnia do kierowania:

  1. a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125

cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej

nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

  1. b) motocyklem trójkołowym – pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.”

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Zobacz również:
Inauguracyjne szkolenie doskonalenia techniki jazdy MOTOCYKL Action Team już za nami. Na Torze Łódź pod Strykowem ćwiczyło z nami 13 osób.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (8)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA