Trzykołowym motocyklem pojedziesz z samochodowym prawem jazdy

Sejm przegłosował właśnie poprawkę do prawa o ruchu drogowym i zezwolił osobom posiadającym od co najmniej 3 lat prawo jazdy kat. B na prowadzenie motocykli trójkołowych.

Motor Presse Polska

Tym sposobem posłowie zgodnie zdecydowali, że każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B, posiadający je od minimum 3 lat, będzie mógł jeździć legalnie po publicznych drogach na trzykołowym motocyklu. Tak więc już nie tylko na "125" o mocy do 15 KM ale też na mocniejszej o 100 KM, mającej trzy koła Yamasze Niken lub dysponującym ta samą mocą 115 KM Can-Amie Spyderze RT-S.

Z jednej strony fajnie, wychodzimy bowiem z założenia, że nie ma wolności bez odpowiedzialności, zarówno za własne życie jak i czyny. Pewnie więc ci, który wiedzą że nie podołają, nawet się do takich maszyn nie zbliżą, podobnie jak i nie zbliżają się do ogólnodostępnych "125".  

Z drugiej jednak mamy poczucie cholernej niesprawiedliwości wobec motocyklistów dosiadających klasycznych motocykli, który jeżeli chcą zacząć przygodę z motocyklami w młodym wieku, przejść muszą przez kolejne stopnie prawa jazdy: A1, A2, A, ponosząc po drodze kolejne koszty, lub czekać na osiągnięcie stosownego do zrobienia kategorii A wieku 24 lat (lub minimum 20 jeżeli od co najmniej dwóch posiadał kategorię A2).

 

Zobacz też przegląd zimowych rękawic motocyklowych

 

Tymczasem o ile Can-Am to faktycznie maszyna z innej bajki i jeździ się nim bardziej jak skuterem śnieżnym niż jak jednośladem, to już Yamahą Niken - skądinąd świetnym motocykl - prowadzi się jak normalny jednoślad, a Piaggio MP3 (500, cm3, 40 KM), Gillerą Fuoko (500, cm3 38 KM) oraz Peugeotem Metropolis (400 cm3 37 KM), trzykołowymi skuterami kieruje się tak samo jak ich dwukołowymi braćmi, a różnice w technice jazdy są minimalne.

Wracając to samej zmiany. Stosowna ustawa z Sejmu trafi do Senatu a następnie do Prezydenta. Teoretycznie zmiany w niej są możliwe, jednak zważywszy na fakt że przyjęto ją jednogłośnie powinna wejść w życie w aktualnym kształcie. Poniżej tekst przegłosowanej dziś zmiany:

Art. 1.

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.z 2017 r. poz. 978) w art. 6 w ust. 3 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

„4) kategorii B uprawnia do kierowania:

  1. a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125

cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej

nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

  1. b) motocyklem trójkołowym – pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.”

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Zobacz również:
REKLAMA