Umowa kupna sprzedaży motocykla - wzór 2019

Masz zamiar kupić/sprzedać motocykl, skuter lub motorower? Nie wiesz jak spisać umowę? Mamy dla Ciebie gotowy wzór w PDF-ie do pobrania.

umowa kupna sprzedaży motocykl shutterstock

Umowa kupna-sprzedaży do wydruku i do pobrania:

Zanim pojedziesz oglądać motocykl, który masz zamiar kupić wydrukuj i weź ze sobą dwa egzemplarze umowy kupna-sprzedaży i oszczędź sobie zbędnych kłopotów. Bez umowy nic nie załatwisz. Oto wzór do pobrania z którego możesz śmiało korzystać:

WZÓR UMOWY KUPNA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA DO POBRANIA - PDF

Umowa kupna sprzedaży motocykla, skutera, motoroweru. Co powinna zawierać?

  1. Prawidłowa umowa powinna zawierać dane osobowe kupującego i sprzedającego. W odpowiednie rubryki należy wpisać imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, serię/numer dokumentu tożsamości i organ go wydający (w przypadku dowodu osobistego). Uwaga! Jeśli motocykl ma np. dwóch właścicieli, to należy zamieścić dane wszystkich osób, które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Inaczej urzędnik w wydziale komunikacji odmówi nam przerejestrowania maszyny.

  2. Nie zapomnij też o uzupełnieniu daty, godziny i miejsca zawarcia umowy. To istotne elementy umowy, które są ważne podczas rejestracji. Umowa będzie również potrzebna przy zgłaszaniu sprzedaży motocykla ubezpieczycielowi.
    Co ważne na przerejestrowanie motocykla masz zaledwie 14 dni. 

  3. Opis "przedmiotu transakcji" czyli markę/model motocykla lub skutera/motoroweru, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer rejestracyjny, przebieg w kilometrach i ewentualne uwagi (np. usterki). Warto upewnić się dwa razy czy wszystkie dane się zgadzają. Umowy zawierające błędy są w świetle prawa nieważne. 

  4. Kwotę sprzedaży/kupna motocykla podaną w formie słownej i w formie liczby. Naszym zdaniem nie warto zaniżać wartości pojazdu, bo jeśli maszyna ma ukryte wady to w ramach reklamacji odzyskamy tylko tyle pieniędzy ile zawarliśmy w umowie.

  5. Istotnym elementem jest też oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego motocykla. 

  6. Czytelny podpis obu stron (kupującego i sprzedającego).


 

Podsumowując

Umowa jest bardzo ważnym dokumentem sprzedaży motocykla. Powinniśmy więc traktować ją na bardzo poważnie. Na szczęście umowę możesz konstruować w dowolny sposób. Ważne tylko aby zawierała najpotrzebniejsze informacje (patrz: podpunkt wyżej).  Najprościej jest skorzystać z gotowego wzoru. Warto wydrukować ją wcześniej i podczas jej podpisywania sprawdzić czy nie pojawiły się w niej np. literówki.

Zobacz również:
Lasy Państwowe zachęcają do wypełnienia ankiety na temat offroadu. Jej wyniki mogą przesądzić o możliwości udostępnienia leśnych szlaków fanom jazdy w terenie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA