Ustawa akcyzowa. Posłowie legalizują oszustwo "na Niemca"

Nie ważne kto sprowadza, ważne aby podatek został zapłacony – tak najkrócej można opisać założenia tak zwanej ustawy akcyzowej. Zdaniem Związku Dealerów Samochodów nowe przepisy w praktyce legalizują tak zwaną "umowę na Niemca".

sprzedaz motocykla MPP
  • Sejm zakończył prace nad tak zwaną ustawą akcyzową.
  • Ustawa ma uszczelnić system, ale zdaniem Związku Dealerów Samochodów, zalegalizuje niebezpieczny proceder.
  • Choć motocykle sprowadzane z UE nie są objęte akcyzą, ustawa akcyzowa może dotknąć także jednoślady. 

Sejm zakończył prace nad tak zwaną ustawą akcyzową – nowelizacją przepisów, które w założeniu mają uszczelnić system poboru podatku akcyzowego od pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Nowe przepisy zdejmują z organu podatkowego obowiązek ustalania faktycznego podatnika, czyli osoby sprowadzającej pojazd. Zdaniem Związku Dealerów Samochodów taka zmiana w praktyce zalegalizuje praktykę sprzedawania sprowadzanych pojazdów na tak zwaną umowę na Niemca, z którą związek stara się walczyć od dłuższego czasu.

Na czym polega umowa na Niemca? Osoba sprowadzająca pojazd z zagranicy ukrywa legalne dokumenty zakupu, a zamiast nich wystawia standardową umowę sprzedaży z fikcyjnymi danymi sprzedającego - nieistniejącego obywatela jednego z państw UE. Dzięki temu, w przypadku samochodów, może oszczędzić kilkaset złotych na akcyzie. Ale proceder ten dotyczy także motocykli, które zwolnione są z akcyzy. Sprzedającemu łatwiej po prostu prowadzić interes – nie musi zakładać firmy i płacić podatków.

Umowa na Niemca jest bardzo popularna wśród kupujących, bo zwykle sprzedający dzieli się z nimi oszczędnością na akcyzie. Problem w tym, że taka forma sprzedaży w praktyce pozbawia kupującego praw do rękojmi, kiedy okaże się, że zakupiony pojazd ma wady ukryte. To nie wszystko – łatwo narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową za posługiwanie się fałszywym dokumentem lub, w niektórych przypadkach, zostać obciążonym karą za niezapłaconą akcyzę.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z zakupem pojazdu na Niemca może okazać się problem z wypłatą odszkodowania za kradzież lub zniszczenie pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, a ma taką możliwość, że nabycie pojazdu nastąpiło na podstawie fałszywego dokumentu, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Przeczytaj także: jak zarejestrować motocykl z zagranicy?

Zobacz również:
REKLAMA