Uwaga motocyklowy ambulans!

Przed dwoma laty , w ramach realizowanego przez Fundację Jednym Śladem projektu „Wioząc życie” na warszawskie ulice wyjechał motocyklowy ambulans, przekazana przez firmę Yamaha Motor Polska Yamaha XT660Z Ténéré. Maszyna służy do dziś i ratując ludzkie życie nawinęła już na koła niemal 50 tys. km.

Projekt „Wioząc życie” rozwinął się dalej niż wstępnie zakładano i dzięki przekazanemu motocyklowi nabrał nowego wymiaru. Yamaha XT660Z Ténéré, solidna maszyna o zwartej konstrukcji, dzięki wsparciu sponsorów i partnerów, została stosownie wyposażona i przygotowana do prowadzenia patroli medycznych. W ten sposób powstał stanowiący wsparcie dla działań służb ratunkowych Moto-Ambulans, który dzięki swej mobilności bez trudy radził sobie w zakorkowanym mieście i docierał z pomocą w czasie o wiele krótszym niż tradycyjna karetka. Pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem i przychylnością zarówno ze strony służb ratunkowych, jak i obywateli, zaś Yamaha Ténéré sprawdziła się w tej roli i okazała godną zaufania.

Moto-Ambulans przejechał już ponad 50 000 km z czego zdecydowaną większość w mieście. Główną funkcją jaką obecnie pełni jest transport sanitarny krwi oraz materiałów krwiopochodnych, czyli substancji których szybki i sprawny transport ma często ogromny wpływ na zdrowie i życie osoby oczekującej. Tenerka pełni dyżur przez całą dobę i tylko w wyjątkowych sytuacjach jest z niego zwalniana. Aktualnie jeździ nią na zmianę dwóch wykwalifikowanych ratowników mających uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Wolontariusze ci są w stałym kontakcie z dyspozytorem i reagują błyskawicznie na każde zgłoszenie.

W roku 2014 maszyna zrealizowała 134 wyjazdy, zaś od marca do listopada 2015 roku - 456 wyjazdów z transportem krwi (i materiałów krwiopochodnych) z czego ponad połowa wyjazdów to transporty w kodzie pilnym, czyli niezbędnym i natychmiastowym.

Często zdarzało się też, że ratownicy kierujący Moto-Ambulansem udzielali pomocy medycznej podczas zwykłego przejazdu po mieście, kiedy to dzięki umiejętnościom i wyposażeniu motocykla pomagali rannym do czasu przybycia klasycznego ambulansu.

Dodatkowe wyposażenie Moto-Ambulansu to trzy lodówki służące do transportu sanitarnego, a także podstawowy zestaw ratunkowy składający się z m.in. zestawu opatrunkowego, kołnierzy ortopedycznych oraz zestawu do tlenoterapii i AED.

Moto-Ambulans wraz z Grupą Ratowników Fundacji Jednym Śladem bierze też udział w zabezpieczeniu medycznym imprez motocyklowych i nie tylko.

Nowością w projekcie „Wioząc życie" jest uruchomiony kanał YouTube, na którym zamieszczane są materiały video z niektórych pilnych przejazdów Moto-Ambulansu ulicami Warszawy.

Jako że Moto-Ambulans doskonale wpisał się w potrzeby działań ratowniczych, Fundacja Jednym Śladem chce w następnym sezonie stworzyć kolejny taki pojazd wspierający zespół ratowników z Państwowego Systemu Ratownictwa.

Zobacz również:
REKLAMA