VW rozważa sprzedaż marki Ducati

Duże straty grupy VW spowodowały ponowne rozważania nad sprzedażą Ducati. Tym bardziej, że w tym roku po raz pierwszy od 8 lat wzrost sprzedaży Ducati się zatrzymał.

Ducati V4 Superbike Ducati
Ducati V4 Superbike

Do tej pory Ducati w tym roku sprzedało nieco ponad 32 000 motocykli na całym świecie co jest wynikiem o 7,4% gorszym niż w ubiegłym roku. To pierwszy spadek od 8 lat. Do tej pory włoska marka - własność VAG, czyli Volkswagen Audi Group przynosił jedynie zyski i wzrosty. 32 250 sprzedanych motocykli oznacza obrót na poziomie 448 milionów euro. To zaś stanowi tylko 1,4% obrotów całej firmy. Kropla w morzu.

Dlatego też po sporej wpadce w postaci Dieselgate, która kosztowała grupę VAG kilka miliardów Euro (rzekomo) niemcy szukają oszczędności lub odrobienia strat. Generalny Dyrektor VAG - Herbert Diess w rozmowie z amerykańską telewizją Bloomberg przyznał że jest kilka opcji dla Ducati. Albo wymyslą sposób na to by Ducati przynosiło znacznie większe zyski i stało się ważną częścią grupy kapitałowej, albo będą musieli poszukać nowego właściciela. Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo Ducati znów zostanie wystawione na tablicy ogłoszeniowej.

Nasza opinia wygląda tak, że po 8 latach zysków i w obliczu pierwszego spadkowego roku zarząd Volkswagena doskonale wie, że to idealny moment na sprzedaż marki i zarobienie na niej znacznej sumy. Udana premiera V4 spowodowała wzrost sprzedaży klasy Supersport w Ducati o 29% do blisko 7700 egzemplarzy (to jedyna gałąź Ducati notująca wzrosty). O Ducati jest głośno jak o sławnym piłkarzu, który aktualnie jest w najwyższej możliwej formie. Dla biznesu jest więc najlepiej sprzedać go w szczytowej formie i zarobić najwięcej, zanim forma i jednocześnie wartość zacznie spadać.

Czy Ducati zostanie sprzedane? Kto zostanie nowym właścicielem? Macie swoją opinię?

Zobacz również:
REKLAMA