W motocyklowym kasku BMW jak w myśliwcu

To jedna z tych sytuacji, w której gadżety wymyślone na potrzeby wojska przechodzą do cywila służąc bezpieczeństwu.

Wyświetlacze HUD ( Head-Up Display) prezentujące informacje na specjalnej szybie bez potrzeby odrywania wzroku zostały zaprojektowane dla pilotów wojskowych ułatwiając celowanie. Później system ten trafił do samochodów osobowych ( np. w 2003 roku zaczęło stosować go BMW). W międzyczasie tematem zainteresował się koncern Google projektując specjalne okulary. W najbliższych latach rozwiązanie to ma spore szanse trafić do kasków motocyklowych.

System ma pozornie prostą konstrukcję. W integralnym kasku został zamontowany komputer, z którego informacje są przekazywane do wyświetlacza HUD, przypominającego swym wyglądem połówkę blendy przeciwsłonecznej. Systemem steruje się za pośrednictwem przełącznika umieszczonego na lewej połówce kierownicy. Ponieważ ilość informacji możliwych do wyświetlenia jest ogromna, zostały one podzielone na grupy. Jadąc w obcym mieście możesz przełączyć wyświetlacz w tryb nawigacji, pokazywane będą wyłącznie komendy systemu GPS. Gdy lubisz sportową jazdę pewnie wybierzesz wskazania aktualnej prędkości i mijanych w ekspresowym tempie znaków. Oczywiście komputer może być sprzężony z jednostką sterującą motocykla informując o jego usterkach. To nie wszystko. Dwie kamery „patrzące” do przodu i tyłu mają cię informować o tym, co dziej się na drodze, zastępując lusterko wsteczne albo skanując to dzieje się przed tobą i ułatwiając poszukiwanie kumpli w grupie motocyklistów. Największym bajerem rozwiązania ma być możliwość sprzężenia ze sobą dwóch kasków i przekazywanie między nimi informacji w czasie rzeczywistym. Oznacza to mniej więcej tyle, że twoimi oczami stanie się kumpel jadący przed tobą. Nieźle.

Jak zapowiadają spece z BMW na jednym ładowaniu akumulatora  system ma pracować co najmniej 5 godzin, choć musisz pamiętać, że na razie mówimy o wersji prototypowej. Kiedy Wyświetlacz trafi do produkcji seryjnej. Plotki mówią coś o najbliższych latach. Sądząc po zdjęciach prototypu i poziomie jego zaawansowania,  nie będziesz musiał długo czekać.

Zobacz również:
REKLAMA