Yanosik
Nie jest też sekretem, że Yanosik zbiera ogrom informacji o naszych zachowaniach na drodze. Z jednej strony to bardzo korzystne, bo dzięki nim poznajemy interesujące statystyki jak ta, opisana poniżej, z drugiej jednak, dla osób wrażliwych na wszechobecną inwigilację, może być to prawdziwy problem.
Eksperci Yanosika przyjrzeli się danym zebranym tuż po wprowadzeniu nowego, znacznie surowszego taryfikatora. Analizy wskazują na zaskakujący trend – w styczniu 2022 r. kierowcy jeżdżą… szybciej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wprawdzie nie jest to wzrost znaczący, bo mowa o 2-3 km/h, ale jednak zauważalny.
Yanosik
Najczęściej przekraczamy prędkość w zakresie do plus 10 km/h. Tutaj wzrost widać na drogach znajdujących się poza terenem zabudowanym. Z kolei w obszarze zabudowanym da się dostrzec trend spokojniejszej jazdy – tutaj kierowcy w styczniu 2022 jeździli odrobinę wolniej niż w styczniu 2021 r. (1 km/h).
Choć wciąż zdarza nam się nieznacznie przekraczać prędkość (10-20 km/h), udział tych przekroczeń w porównaniu do stycznia 2021 spadł. Podobna sytuacja dotyczy także przekroczeń prędkości powyżej 40 km/h. Dane wskazują, że jeśli przekraczamy prędkość, to dzieje się to poza obszarem zabudowanym. O 10 km przekracza ją 14 procent kierowców. W terenie zabudowanym wykroczenie to popełnia 12 procent kierowców. Podobny trend widać także w przypadku wyższych prędkości, choć tam wykroczenia popełniane są znacznie rzadziej.
Yanosik
Yanosik podał także w których miejscowościach kierowcy jeżdżą najszybciej. Wśród dużych miast bez większego zaskoczenia pierwsze miejsce zajmuje Warszawa – średnia prędkość wynosi tam 34 km/h. Drugie miejsce należy do Krakowa (33 km/h), zaś trzecie do Wrocławia (32 km/h). W kategorii małych miast (do 100 tys. mieszkańców) pierwszą pozycję zajmują Mysłowice z wynikiem 62 km/h.
źródło: Yanosik
Przeczytaj także: taryfikator mandatów 2022.