W tym roku kierowcy… przyspieszyli! Yanosik publikuje zaskakujące dane

Mimo drastycznej podwyżki mandatów, średnia prędkość kierowców na polskich drogach wzrosła. Tak wynika z danych zebranych przez popularną aplikację Yanosik.

motocykl ruch Shutterstock
  • W styczniu 2022 przyspieszyliśmy mimo wysokich mandatów.
  • Najwięcej przekroczeń prędkości zamyka się w +10 km/h.
  • Najszybciej jeżdżą w Mysłowicach - średnio aż 62 km/h; w Warszawie tylko 34 km/h.

Yanosika nikomu przedstawiać nie trzeba – obok Google Maps to jedna z najpopularniejszych aplikacji nawigacyjnych w naszym kraju. Cenimy ją przede wszystkim za aktualizowane w czasie rzeczywistym ostrzeżenia przez patrolami policji oraz drogowymi zagrożeniami. Nie jest tajemnicą, że w przypadku wielu kierowców inwestycja w tę aplikację zwraca się już po pierwszym mandacie, którego udało się uniknąć.

REKLAMA

REKLAMA

dane yanosikYanosik

Nie jest też sekretem, że Yanosik zbiera ogrom informacji o naszych zachowaniach na drodze. Z jednej strony to bardzo korzystne, bo dzięki nim poznajemy interesujące statystyki jak ta, opisana poniżej, z drugiej jednak, dla osób wrażliwych na wszechobecną inwigilację, może być to prawdziwy problem.

Eksperci Yanosika przyjrzeli się danym zebranym tuż po wprowadzeniu nowego, znacznie surowszego taryfikatora. Analizy wskazują na zaskakujący trend – w styczniu 2022 r. kierowcy jeżdżą… szybciej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wprawdzie nie jest to wzrost znaczący, bo mowa o 2-3 km/h, ale jednak zauważalny.

dane yanosikYanosik

Najczęściej przekraczamy prędkość w zakresie do plus 10 km/h. Tutaj wzrost widać na drogach znajdujących się poza terenem zabudowanym. Z kolei w obszarze zabudowanym da się dostrzec trend spokojniejszej jazdy – tutaj kierowcy w styczniu 2022 jeździli odrobinę wolniej niż w styczniu 2021 r. (1 km/h).

Choć wciąż zdarza nam się nieznacznie przekraczać prędkość (10-20 km/h), udział tych przekroczeń w porównaniu do stycznia 2021 spadł. Podobna sytuacja dotyczy także przekroczeń prędkości powyżej 40 km/h. Dane wskazują, że jeśli przekraczamy prędkość, to dzieje się to poza obszarem zabudowanym. O 10 km przekracza ją 14 procent kierowców. W terenie zabudowanym wykroczenie to popełnia 12 procent kierowców. Podobny trend widać także w przypadku wyższych prędkości, choć tam wykroczenia popełniane są znacznie rzadziej.

dane yanosikYanosik

Yanosik podał także w których miejscowościach kierowcy jeżdżą najszybciej. Wśród dużych miast bez większego zaskoczenia pierwsze miejsce zajmuje Warszawa – średnia prędkość wynosi tam 34 km/h. Drugie miejsce należy do Krakowa (33 km/h), zaś trzecie do Wrocławia (32 km/h). W kategorii małych miast (do 100 tys. mieszkańców) pierwszą pozycję zajmują Mysłowice z wynikiem 62 km/h.

źródło: Yanosik

Przeczytaj także: taryfikator mandatów 2022. 

Zobacz również:
REKLAMA