Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski 2016 - zapowiedź

Jeśli jarasz się wyścigami w najbliższy weekend (21-22 maja) ruszaj na Tor Poznań. Najszybsi w Polsce zawodnicy po raz pierwszy staną do walki po zimowej przerwie.

I runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski rusza już 21-22 maja 2016 r. Zapraszamy do kibicowania!

W najbardziej prestiżowej klasie Superbike tytułu mistrzowskiego broni Paweł Szkopek (Automobilklub Polski, Yamaha R1). Jednak na drodze do obrony tytułu może mu stanąć kalendarz Mistrzostw Świata World SBK. W tym sezonie polski zawodnik spróbuje swych sił w międzynarodowej stawce.

Rewanż za rok 2015 zapowiada ubiegłoroczny wice Mistrz Polski SBK - Ireneusz Sikora (AMK Gliwice, BMW S1000RR). Irek nie rzuca słów na wiatr - aktualnie rywalizuje w jednej z najmocniejszych w Europie, niemieckiej serii IDM. Co ciekawe do walki na Tor Poznań wraca Andrzej Pawelec, 6-krotny Mistrz Polski! Po kilku latach przerwy w minionym sezonie wrócił on do startów w serii IDM z teamem BMW Sikora Motorsport.
Do walki o mistrzostwo na pewno włączy się Daniel Bukowski (A.Wielkopolski, Ducati). Po sukcesach w klasie Supersport w zeszłym roku zadebiutował w SBK i od razu wywalczył tytuł II wice Mistrza Polski. W tym sezonie „Buła” dołączył do Ducati Toruń Motul Team. Daniel może okazać się czarnym koniem nadchodzącego sezonu.

W drugiej najmocniejszej klasie - Superstock 1000 - tytułu Mistrza Polski broni pochodzący z Czech Michał Filla, startujący w BMW Sikora Motorsport. Jeżeli harmonogram startów w niemieckim IDM-ie nie stanie mu na przeszkodzie będzie on zdecydowanym faworytem.
Zadanie może mu utrudnić zespołowy kolega Bartłomiej Wiczyński (LKT Wyczół). Znający tor Poznań jak własną kieszeń zawodnik już w 2005 r. sięgał po mistrzowski tytuł w tej klasie. Walki na bank nie odpuści Marcin Walkowiak, ubiegłoroczny II wice Mistrz Polski, który przesiadł się z Ducati na BMW. W tym roku zaliczył on już udany start w rundzie Mistrzostw Świata Endurance na torze Le Mans. W barwach tego samego zespołu – LRP Team Poland -  wystartuje również Monika Jaworska - najszybsza kobieta w historii polskich wyścigów.
Ten sezon może być przełomowy dla Robina Kraaikampa (Stowarzyszenie Motosport Team Toruń, Ducati), który po problemach zdrowotnych wrócił na tor pod koniec minionego roku - to była mocna końcówka, więc może sporo namieszać w tym sezonie.

W klasach Supersport i Superstock 600 organizatorzy spodziewają się sporej liczby zawodników. Ich spora liczba z ubiegłorocznej czołówki Rookie 600 w Pucharze Polski powinna zgodnie z zasadami pojawić się na polach startowych obu mistrzowskich klas.
Obrońca tytułu Supersport -  Sebastian Zieliński (Ostrowski Klub Motorowy, Yamaha R6) - skupia się na startach za Odrą, w serii IDM. Koronę może mu zgarnąć wracający do swojej koronnej klasy Marek Szkopek (A.Polski).
W Superstock 600 wciąż nie wiadomo, czy wystartuje obrońca tytułu – Adrian Pasek. Pod jego ewentualną nieobecność Paweł „Rinas” Przybylski (A.Królewski), ubiegłoroczny wicemistrz będzie miał apetyt na końcowy sukces. Ale plany może mu pokrzyżować przechodzący z Rookie 600 Patryk Pazera (A.Królewski).

W Pucharze Polski, w licznie obsadzonych klasach Rookie trudno wskazywać faworytów przed sezonem. Na pewno w wyścigach tych klas nie zabraknie emocji i walki na noże. 

W przeznaczonej dla rozpoczynających swą wyścigową przygodę klasie Moto 3 (motocykle o pojemności do 250 cm3) mogą wystartować nawet 12-latkowie! Tomasz „Rabin” Rabiński (A.Królewski) w ubiegłym roku zajął w generalce najbardziej nielubiane przez sportowców 4 miejsce, a teraz zapowiada: Jestem bardzo zmotywowany do ponownej gry. W tym sezonie chciałbym zakończyć rozgrywki przynajmniej na najniższym stopniu podium.

Treningi kwalifikacyjne wszystkich klas zaplanowano na sobotę 21 maja od godz. 11, zaś pierwsze w tym sezonie wyścigi rozpoczną się tuż przed godziną 14:00.
W niedzielę wyścigi startują o 12:25. Zapraszamy do Poznania!

Zobacz również:
REKLAMA