Walka o pas kategorii MotoGP...

Za nami kolejne dwie rundy MotoGP. 27 czerwca najszybsi na świecie ścigali się w holenderskim Assen, a już tydzień później przenieśli się do Californii na tor Laguna Seca.
Pierwszy z tych wyścigów nosi znamiona wydarzenia historycznego. A to dlatego, że Doktor, którego spokojnie możnaby nazwać już habilitowanym:) odniósł 100 (tak. Właśnie SETNE) zwycięstwo w motocyklowych mistrzostwach świata. Lepszy od niego jest tylko jego rodak Giacomo Agostini, który ma na koncie 122 zwycięstwa. Na drugim stopniu podium stanął Lorenzo, a trzeci z ogromną stratą 23 sekund dojechał Stoner. Ku radości fanów Yamahy był to drugi dublet z rzędu (w Katalonii również wygrał Rossi, a drugi był Lorenzo). Ogromnego pecha mieli zawodnicy Repsol Hondy. Oboje wypadli na tym samym zakręcie i nie powrócili do wyścigu. Na piątym kółku wyglebił Pedrosa, a już sześć kółek później to samo uczynił Dovizioso.

GP USA to już zupełnie inna bajka. Już na treningach i w kwalifikacjach dużo się działo. Kilku zawodników całkiem poważnie wyglebiło, miedzy innymi Stoner, który lekko się poturbował oraz Lorenzo, który wyłożył się dwa razy w tym samym zakręcie. Za drugim razem zrobił to o tyle skutecznie, że zwichnął prawy obojczyk i złamał jedną z kości w stopie. Mimo, że musiał odwiedzić mobilną klinikę zanotował najlepszy czas kwalifikacji i do niedzielnego wyścigu wystartował z pierwszego miejsca. Nie jechał jednak zbyt długo na tej pozycji bo z czwartego pola startowego na czoło stawki katapultował się jak zwykle Pedrosa. Przez chwilę za nim jechał Stoner, ale jeszcze na pierwszym kółku wyprzedził go Rossi, a Lorenzo po spadnięciu na dalszą pozycję dopiero zaczął odrabiać straty. Tym razem Dani jednak nie dał się wyprzedzić Doktorowi i dowiózł zwycięstwo do mety, choć w końcówce wyścigu Rossi był naprawdę blisko pokonania Hiszpana. Trzeci po heroicznej walce dojechał kontuzjowany Lorenzo, a czwarty Stoner. Świetny występ zaliczył wreszcie również Hayden który dojechał piąty i jest to jego najlepszy wynik w tym sezonie. Drugi zawodnik Repsola, Andrea Dovizioso kolejny raz nie ukończył wyścigu po glebie.

 

Po ośmiu rundach w generalce prowadzi wciąż Rossi (151 pkt.) przed Lorenzo (142 pkt.) i Stonerem (135 pkt.). Na czwarte miejsce wskoczył Pedrosa (92 pkt.).


Zobacz również:
REKLAMA