Walker zwycięża Red Bull 111 Megawatt

Opadł kurz po ostatnim okrążeniu finałowego wyścigu Red Bull 111 Megawatt. Najlepszym spośród 500 uczestników okazał się Brytyjczyk, Jonny Walker. Ponad 60-km trasę na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów pokonał w 1 godz. 41 min i 6 sek. Tuż przed linią mety, Szweda Joakima Ljunggrena wyprzedził Graham Jarvis. Najlepszy Polak - Łukasz Kurowski - był 6.

Łukasz Nazdraczew/Red Bull
Red Bull 111 Megawatt 2015

Dwa dni zmagań w księżycowej scenerii wycisnęły siódme poty z uczestników 2. edycji Red Bull 111 Megawatt. Już od piątku do Kleszczowa przybywali najlepsi zawodnicy z 12 krajów m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. W sobotę rozegrano kwalifikacje, które spośród 700 śmiałków, wyłoniły 500 najszybszych. Główny wyścig wystartował w niedzielę o 13.11. Jedno okrążenie o długości 21 km, składało się z 3 różnych sekcji: motocross, enduro-cross i extreme enduro. Zawodnicy musieli pokonać trasę trzykrotnie.Faworyt Jonny Walker przez większość czasu czuł na plecach oddech Szweda Joakima Ljunggrena. Ostatecznie wjechał na metę z rewelacyjnym czasem 1:41:06 h.

Trasa była bardzo wymagająca i techniczna. Cieszę się, że po raz drugi mogłem być tutaj na zawodach. Jestem szczęśliwy, że wygrałem – powiedział Jonny Walker, drugi podczas 1. edycji imprezy rok temu.

Przez cały wyścig zawodnicy dawali z siebie wszystko, a dramatyczny finisz przyprawił kibiców o ciarki. Na specjalnie przygotowanym, finiszowym podjeździe Joakim popełnił błąd. Zakopał motocykl, na taki prezent tylko czyhał Graham Jarvis, który bezlitośnie objechał bezradnego Szweda. Ljunggren musiał zadowolić się najniższym miejscem na podium. Spośród Polaków, najwyżej w stawce, uplasował się Łukasz Kurowski. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Emil Juszczak.

Możemy śmiało powiedzieć, że poziom rywalizacji był na najwyższym światowym poziomie. Przyjechała absolutna czołówka zawodników, która jeździ tego typu imprezy na całym globie. Występ Łukasza Kurowskiego, najlepszego Polaka, oceniam bardzo dobrze. Może wynik nie był tak wysoki jak w ubiegłym roku, ale też mieliśmy teraz większą grupę zawodników z międzynarodowej elity. Łukasz wczoraj na prologu pokazał co potrafi i wygrał kwalifikacje, więc oby tak dalej! – komentował Bartosz Obłucki, dyrektor sportowy zawodów, który zaprojektował trasę.

Emocji dostarczała także pogoda. Wzniesione przez motocyklistów i porywisty wiatr tumany kurzu mieszały się z przelotnymi opadami deszczu. Nie zniechęciło to jednak kibiców do dopingu. Wszyscy zawodnicy, niezależnie czy amatorzy, czy profesjonaliści mogli liczyć na wsparcie licznie zgromadzonej w Kleszczowie publiczności. Wśród kibiców, był ten jeden – najważniejszy – Tadek Błażusiak. To dzięki niemu impreza światowej rangi zagościła w naszym kraju. Tadek jest „jeżdżącą legendą offroadu”. Polak jest rozpoznawalny i uwielbiany przez fanów brudnego sportu na całym świecie. Szkoda, że nie mógł wystartować w tej edycji imprezy.

Rywalizacja była świetna, naprawdę wspaniałe emocje! Widząc to wszystko, oczywiście żałowałem, że nie mogłem się pościgać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku stanę na starcie obok Jonny’ego i reszty. Teraz mogłem więcej czasu poświęcić fanom oraz podglądaniu, jak powstaje Red Bull 111 Megawatt od kuchni. Bartek Obłucki i cała ekipa stanęła na wysokości zadania. Nie mogę się już doczekać kolejnej edycji, ale teraz czas na świętowanie!– powiedział Błażusiak.

Partnerem strategicznym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Więcej informacji znajdziesz na www.redbull.pl/111megawatt

WYNIKI RED BULL 111 MEGAWATT 2015 (najlepsza 10.):

1    JONNY WALKER                  Wielka Brytania     KTM                 1:41:21.85
2    GRAHAM JARVIS                 Wielka Brytania     HUSQVARNA   1:44:10.22
3    JOAKIM LJUNGGREN           Szwecja                KTM                 1:44:15.85
4    ALFREDO GOMEZ              Hiszpania              HUSQVARNA    1:44:56.39
5    MANUEL LETTENBICHLER  Niemcy                 KTM                  1:45:50.06
6    ŁUKASZ KUROWSKI            Polska                  YAMAHA           1:47:09.47
7    ANDY NOAKLEY                  Wielka Brytania    KTM                  1:51:23.72
8    DAVID LEONOV                   Rosja                   HUSQVARNA     1:53:00.04
9    DMITRII PARSHIN                Rosja                    SHERCO           1:56:08.41
10  EMIL JUSZCZAK                  Polska                  KTM                  2:00:10.47

Zobacz również:
REKLAMA