Więcej jednośladów na drogach?

Ilość motocykli na naszych drogach może wzrosnąć nawet o połowę. Z badań wynika bowiem, że aż 650 tys. Polaków marzy motocyklu lub skuterze.

Jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ilość motocykli na Polskich drogach może wzrosnąć nawet o połowę. Z danych ośrodka badań TNS Polska wynika bowiem, że aż 650 tys. Polaków marzy o zakupie motocykla. Ta liczba robi wrażenie i jeśli plany zostaną zrealizowane, to liczba motocykli, skuterów i motorowerów na polskich drogach wzrośnie o ponad połowę. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 roku Polacy kupili i zarejestrowali bowiem 4 097 motocykli, czyli o ponad 140 proc. więcej niż przed rokiem. Wraz z motorowerami liczba nowych rejestracji w trzy miesiące przekroczyła 9,1 tys. W tym samym czasie liczba zarejestrowanych samochodów, w porównaniu do  roku ubiegłego, spadła o blisko 6 proc. czyli do 91 371 sztuk.

Kto planuje zakup?

Zakupem jednośladu w największym stopniu zainteresowane są osoby w wieku od 18 do 31 lat i właśnie aż 262,3 tys. Polaków w tym przedziale wiekowym zadeklarowało chęć zakupu motocykla w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jako główne źródło finansowania wskazali pożyczkę od znajomych lub rodziny (38 proc.), kredyt bankowy (25 proc.) i zakup z bieżących środków (25 proc.).

Kredyt na motocykl czy pożyczka gotówkowa?

Przy braku środków własnych, zostają kredyty. Decydujący się na zakup motocykla na kredyt mogą wziąć specjalny kredyt na motocykl pod zastaw pojazdu, tak jak wygląda to w przypadku kredytów samochodowych.  W grę wchodzi też pożyczka gotówkowa, której banki udzielają na  dowolny cel.

Zaciągając kredyt na pojazd trzeba się liczyć, że bank zabezpieczy się i zrobi przewłaszczenie, będzie wówczas widniał jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub zrobi w sądzie zastaw rejestrowy na kredytowanym motocyklu.  Poza tym dokona też cesji polisy ubezpieczeniowej pojazdu. Ze względu na większą liczbę formalności zainteresowany kredytem na motocykl musi być przygotowany na dłuższe procedury niż przy zwykłej pożyczce gotówkowej. Tu wystarczy się wykazać odpowiednią zdolnością i wiarygodnością kredytową.

Kredyt pod zastaw pojazdu ma jednak swoje plusy, zazwyczaj jest tańszy od pożyczki gotówkowej. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania - wartość, najlepiej opisująca kredyt dla ofert specjalnie na motocykl, wyniesie od kilku do kilkunastu procent. Dla pożyczki gotówkowej będzie to już przeważnie około 20 proc. i więcej. Biorąc pod uwagę, że RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu jakie ponosi klient: oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe, to im jej wartość wyższa tym gorzej. Porównując oferty ważne  jest jednak, aby pożyczki/kredyty wyliczone były na ten sam okres i spłacane w tych samych odstępach czasu. 

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec marca Polacy spłacali kredyty motoryzacyjne (głównie samochodowe) na kwotę przekraczającą 4,1 mld zł. Statystyki KNF pokazują, że popularność tego typu finansowania z roku na rok spada. Obecnie w ogólnej wartości kredytów konsumpcyjnych wynoszącej 132,4 mld zł stanowią one niewiele ponad 3 proc.. Jeszcze trzy lata temu kwota kredytów samochodowych sięgała 6,5 mld zł, a jej udział w rynku kredytów konsumpcyjnych przekraczał 5 proc..

 Najchętniej kupowane

A jakie motocykle najczęściej wybierają Polacy? Niekwestionowanym liderem jest Romet. Za nim plasuje się Junak i Yamaha – podaje Instytut Samar. W I kwartale zarejestrowanych zostało prawie 1,9 tys. właśnie tych trzech marek. Oferowane przez nich motocykle kosztują od 3 do blisko 18 tys. zł.

Gdy już dokonamy trudnego wyboru marki, modelu i sposobu finansowania, ważne jest też, aby wybrać sprzedawcę, który daje gwarancję nawet na używany model motocykla. Kluczowe jest więc sprawdzenie opinii o danej firmie oraz jej kondycji finansowej, co uchroni nas przed zakupem sprzętu u sezonowych sprzedawców, bez możliwości zwrotu motocykla lub zgłoszenia reklamacji w przypadku wady mechanicznej.

Badanie TNS Polska zostało realizowane na reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat w technice bezpośredniego wywiadu CAPI w dniach 27 marca – 1 kwietnia 2015 roku. Więcej informacji o BIG InfoMonitor można znaleźć na stronie www.BIG.pl

Zobacz również:
REKLAMA