Wizjer Lumino: Się ściemnia

Wkurza cię wkładanie okularów przeciwsłonecznych w kasku? Mamy dla ciebie fajny patent – samościemniającą się szybę.  

Wizjer Lumino

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają kaski z blendami przeciwsłonecznymi. Dlaczego? Bo są po prostu wygodne. Przed każdą jazdą nie musisz już przez kilka minut walczyć z wkładaniem okularów. Jeśli właśnie wyjedziesz z ciemnego tunelu, wystarczy jeden ruch ręką, żeby przeciwsłoneczna blenda opadła na nos i po sprawie. Jak każde z rozwiązań, blenda przeciwsłoneczna ma spora grupę zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi chwalą wygodę i błyskawiczną obsługę, drudzy narzekają na to, ze jej zastosowanie w kasku pogarsza bezpieczeństwo: bo EPS ma mniejszą grubość w okolicy czoła.

W nasze ręce trafi ł kask integralny Lazer Kestrel wyposażony w bajerancki wizjer Lumino, przyciemniający się pod wpływem promieni słonecznych. Niczego nie musisz regulować ani zmieniać. Czary? No prawie. Gdy jedziesz wieczorem albo na szybę kasku nie padają promienie UV (kask leży na półce w garażu), jest ona prawie przezroczysta. Prawie, bo w tej sytuacji według zapewnień producenta szyba przepuszcza aż 90% promieni światła.

W praktyce wygląda to tak, ze jeśli jedziesz motocyklem w nocy, szyba w żaden sposób nie przeszkadza. Wystarczy jednak, ze wyjedziesz w słoneczny dzień, aby szybka w kilkanaście sekund przyciemniła się, blokując dostęp aż 80% światła. Ten proces jest płynny, dlatego przez cały czas masz wrażenie jazdy w jednakowych warunkach (oko nadąża przywyknąć).

Oczywiście szyba nie przyciemnia tak mocno, jak okulary spawalnicze, wiec patrzenie przez nią na słonce nie będzie łatwe. Prawda jest taka, ze w normalnych okularach przeciwsłonecznych też nie będziesz oglądał wybuchów na Słońcu. Mechanizm mocowania wizjera pozwala zdjąć ja dwoma szybkimi ruchami. Jeśli lubisz jeździć w chłodne dni, docenisz możliwość wpięcia akcesoryjnego pinlocka.

Wizjer Lumino jest przystosowany do montażu w kaskach Lazer Kite, Falcon, Fiber D1, Osprey oraz Kestrel i kosztuje 433 zł.

Fotochromia - co to takiego?
Historia szkieł fotochromowych jest dość długa. W połowie lat 60. wynaleziono szkło mineralne, które pod wpływem promieni świetlnych potrafiło zmienić zabarwienie. Zjawisko wykorzystywało mechanizm tworzenia obrazów fotograficznych, a dokładniej – nieodwracalnej reakcji atomów srebra.

Produkcja seryjna szkła fotochromowego ruszyła w 1967 r. Do dzisiaj ten rodzaj szkła jest wykorzystywany przy produkcji np. okularów. W latach 90. szkła mineralne zostały zastąpione lżejszymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia organicznymi. Ich czołowym producentem jest firma Transitions.

Tekst Jacek Ociepko, zdjecie Jacek Hanusz

Zobacz również:
REKLAMA