Władze Trentino: limit 60 km/h dla motocykli pozostaje

60 km/h – z taką maksymalną prędkością na terenie prowincji Trentino będą mogli poruszać się motocykliści. Nowy przepis zaskoczył głównie niemieckich bikerów.

trentino motocykle MPP
  • Władze włoskiego regionu Trentino wprowadziły dla motocykli limit 60 km/h na niektórych drogach.
  • Problemem byli niemieccy i austriaccy bikerzy, którzy trochę przeginali.
  • To niejedyne ograniczenia dla motocyklistów w Tyrolu. 

REKLAMA

REKLAMA

Region Trentino (Trydent) to jeden z najpiękniejszych górskich obszarów Włoch. Zimą przyciąga miłośników sportów zimowych, latem tutejsze drogi opanowują motocykliści. Na terenie Trentino znajduje się kilka znanych przełęczy (na przykład Sella i Tonale), piękny kurort Riva del Garda, oraz setki wspaniałych dróg.

Ponieważ Trentino należy do Tyrolu (Welschtirol), region ten pełen jest wpływów tyrolskiej kultury, zarówno jeśli chodzi o kuchnię, jak i sposób bycia jego mieszkańców. To z kolei przyciąga tutaj wielu Niemców i Austriaków, którzy stanowią w Trentino spory odsetek turystów, w tym także motocyklistów.

Niestety, popularność tutejszych dróg oraz styl jazdy gości z północy nie do końca podoba się mieszkańcom Trentino. W ubiegłym roku władze regionu na trzech drogach regionu – Manghen, Tonale i Bondone, eksperymentalnie wprowadziły limit prędkości dla motocykli, wynoszący 60 km/h. Odcinki te wybrano ze względu na znaczną liczbę wypadków z udziałem motocykli.

Decyzja wywołała sporo negatywnych reakcji ze strony niemieckich i austriackich motocyklistów. Na wielu forach pojawiały się głosy, że dla regionu może być to strzał w stopę, ponieważ motocykliści stanowią ogromną grupę turystów odwiedzających południowy Tyrol. Władze nie były jednak w 2020 roku w stanie zweryfikować skutków wprowadzenia limitu prędkości, ponieważ z powodu restrykcji związanych z COVID-19 do Trentino przyjechało bardzo mało turystów.

Limity prędkości pozostają zatem niezmienione. Właściciele sklepów, pensjonatów i restauracji z regionu podchodzą do sprawy ze zrozumieniem, wskazując na wiele niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierowców jednośladów. Nawet lokalni motocykliści, cytowani przez magazyn inmoto.it podkreślają konieczność zapanowania nad natężonym ruchem motocyklowym w sezonie i wskazują, że w wielu regionach Niemiec i Austrii obowiązują podobne jeśli nie surowsze limity.

To niejedyne ograniczenie dla motocyklistów wprowadzone w Tyrolu. W ubiegłym roku władze austriackiej części regionu wprowadziły na niektórych drogach zakaz wjazdu dla motocykli, których poziom hałasu przekracza 95 decybeli zmierzone na postoju.

Przeczytaj także: władze Austrii wprowadzają zakazy wjazdu dla głośnych motocykli.

Zobacz również:
40 km/h na ograniczeniu do 70 km/h? Do tak kuriozalnych sytuacji dochodzi przed fotoradarami. Dane, zebrane przez operatora aplikacji Yanosik wskazują, że wielu kierowców w ogóle nie patrzy na znaki.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA