World SBK 2022: Alvaro Bautista mistrzem świata

Alvaro Bautista z zespołu Aruba Ducati zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w klasie World Superbike. Dzięki temu Ducati zdobyło podwójną koronę w dwóch najwyższych klasach wyścigowych.

 

Powrót na siedzenie Ducati Panigale okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Alvaro Bautisty. Doświadczony Hiszpan, który większość swojej kariery spędził w Grand Prix, gdzie zdobył mistrzostwo świata klasy 125 w 2006 roku oraz wicemistrzostwo w kategorii 250 w 2008 przeniósł się do klasy World Superbike w 2019 roku, gdzie od początku zamierzał walczyć o najwyższe laury. Już w pierwszym swoim sezonie w barwach Ducati zaszokował świat wyścigów zdobywając serię 10 zwycięstw w 12 pierwszych wyścigach sezonu. Później jednak jego forma wyraźnie się pogorszyła - na tyle, że wielokrotny mistrz świata Johnny Rea zdołał dogonić go i wyprzedzić w punktacji zdobywając tytuł. W 2020 roku Alvaro podpisując kontrakt na kolejne dwa sezony przeskoczył na siodło Hondy Fireblade w fabrycznym zespole HRC, ale ten motocykl wyraźnie odstawał od topowych maszyn w stawce, więc Bautista nie odegrał znaczącej roli ani w sezonie 2020 ani w 2021.

Toprak Razgatlioglu2Snap
Toprak Razgatlioglu

Udany powrót Bautisty

Przed sezonem 2022 ogłoszono jednak sensacyjną nowinę - Bautista powrócił na Ducati do fabrycznego zespołu Aruba.it, tym razem z mocnym postanowieniem zdobycia tytułu mistrzowskiego. W pierwszej części sezonu Alvaro wygrywał 7-krotnie, ale co ważniejsze każde zawody kończył w ścisłej czołówce i nie popełniał wielu błędów, choć jego rywale : Jonathan Rea i ubiegłoroczny mistrz Toprak Razgatlioglu, również byli wyjątkowo mocni. Obaj jednak popełnili kilka błędów, które pozwoliły zawodnikowi Ducati odskoczyć nieco w generalce.  Druga część sezonu wyglądała bardzo podobnie - Bautista zbierał punkty i nie popełniał błędów, budując przewagę na potknięciach największych rywali.

Ostatecznie przypieczętował tytuł mistrzowski podczas rundy na torze Mandalika w Indonezji, gdzie jechał z 82-punktową przewagą nad drugim Razgatlioglu. Turek Robił co prawda co mógł - wygrał wszystkie trzy wyścigi w imponującym stylu, ale 37-latek z Talavera de la Reina  również dwukrotnie stanął na podium i obronił imponującą przewagę punktową, zdobywając pierwszy od 2011 roku tytuł mistrzowski dla Ducati (wtedy na 1198 wygrał Carlos Checa).

Alvaro Bautista mistrzem świata WSBK2Snap
Alvaro Bautista

Komplet dla Ducati

Ten sezon jest wyjątkowo udany dla Ducati które zdobyło tytuły dla zawodników w klasie MotoGP oraz WSBK, a także trofea w kategorii najlepszego teamu oraz producenta w MotoGP, a także najlepszego producenta i zespołu w WSBK.

Kontrowersje wokół przepisów

Przez cały sezon nie brakowało kontrowersji związanych oczywiście z liderem klasyfikacji generalnej. Poza zażartymi pojedynkami Bautisty, Rei i Topraka, kiedy to Hiszpan zarzucał nieczystą grę rywalom (w jednym z wyścigów Rea po prostu wywiózł Bautistę podczas wyprzedzania), pojawiały się również kwestie dotyczące regulaminu. Wielu zawodników, menedżerów a także kibiców zarzucało filigranowemu, ważącemu jedynie 63 kilogramy Bautiscie, że korzysta z przewagi znacznie niższej masy niż rywale. Podnoszono więc kwestię minimalnych limitów wagi kierowca+motocykl, które od lat obowiązują w MotoGP, a nie do końca sprawdzają się w WSBK. Koniec końców w sezonie 2022 nic się w tej kwestii nie zmieniło, ale możemy spodziewać się zmian przed sezonem 2023.

Alvaro Bautista mistrzem świata WSBK2Snap
Alvaro Bautista

Jeszcze nie koniec

Ostatnia runda sezonu odbędzie się już w najbliższy weekend na torze Phillip Island w Australii. Wyścigi w Australii będą już jednak tylko grą o pietruszkę, bowiem tytuły w najwyższych klasach zostały już rozdane.

WSBK:

  1. ALVARO BAUTISTA             553      DUCATI
  2. TOPRAK RAZGATLIOGLU 487      YAMAHA
  3. JONATHAN REA 450      KAWASAKI
  4. MICHAEL RUBEN RINALDI 279 DUCATI
  5. ANDREA LOCATELLI 245      YAMAHA

 

WSSP:

  1. DOMINIQUE AEGERTER 462      YAMAHA
  2. LORENZO BALDASSARRI 359      YAMAHA
  3. CAN ONCU 248      KAWASAKI
  4. NICOLO BULEGA 210      DUCATI
  5. STEFANO MANZI 207      TRIUMPH

Alvaro Bautista mistrzem świata WSBK2Snap
REKLAMA