World Superbike: Johnny Rea mistrzem po raz 6!

Jonathan Rea po raz szósty z rzędu obronił tytuł mistrza świata World Superbike. Irlandczyk potwierdził swoją dominację dopiero w ostatniej rundzie w Estoril i ostatecznie pokonał Scotta Reddinga w wyścigu o mistrzostwo.

Jonathan Rea 6-krotnym mistrzem świata Kawasaki Racing

Sezon World Superbike dobiegł końca i po raz kolejny po najwyższe trofeum sięgnął Irlandczyk Jonathan Rea. Zrobił to już po raz szósty z rzędu stając się tym samym najlepszym zawodnikiem w historii serii WSBK. Zawodnik KRT (Kawasaki Racing Team) do ostatniej rundy mistrzostw świata Superbike przystępował z przewagą 59 pkt nad drugim w stawce Scottem Reddingiem. Brytyjczyk z zespołu Ducati miał więc tylko iluzoryczne szanse na wyrwanie tytułu z rąk Rei. Jedynie całkowita katastrofa mogła odebrać najlepszemu w historii zawodnikowi tytuł - musiałby nie ukończyć żadnego z trzech wyścigów, a Redding musiałby wygrać wszystkie – do zdobycia było 62 pkt. Tak się jednak nie stało i Rea po raz szósty z rzędu został mistrzem świata zostawiając w tej klasyfikacji Carla Fogarty’ego, który na swoim koncie ma 4 tytuły mistrzowskie.

Jonathan Rea 6-krotnym mistrzem świataKawasaki Racing

W skróconym sezonie WorldSBK liczącym tylko 8 rund (16 wyścigów plus 8 Tissot Superpole) Rea znów zdominował rywali.

Zawodnik Kawasaki dopiął swego jeszcze w sobotnim wyścigu podczas ostatniej rundy WorldSBK na torze Estoril. Portugalski obiekt powróciło kalendarza mistrzostw świata po długiej przerwie i zaoferował emocjonujące wyścigi. W sobotę, Rea startował dopiero z 15 pozycji, po upadku w sesji kwalifikacyjnej superpole , ale chciał zdobyć tytuł mistrzowski w wielkim stylu zamiast zadowolić się bezpiecznymi punktami. Od początku wyścigu Irlandczyk mocno szarżował przebijając się do czołówki. Ostatecznie zdołał wspiąć się na czwartą pozycję, choć do podium zabrakło bardzo niewiele. W końcówce pokonali go Chaz Davies i rewelacja ostatnich wyścigów, Amerykanin Garrett Gerloff na Yamasze zespołu GRT. Amerykanin mocno szarżował i o mały włos nie skończyło się to dla niego w żwirze, ale stanął na podium. Choć Rea nie pozostawił żadnych złudzeń atakując od początku wyścigu i prezentując wielką klasę, kwestia tytułu rozstrzygnęła się sama jeszcze przed metą. Startujący z jeszcze gorszej, 22. pozycji niż Rea Scott Redding miał spore problemy z przebijaniem się do przodu, a ostatecznie pokonała go awaria motocykla nie pozostawiając żadnych złudzeń. Wyścig wygrał Toprak Razgatlioglu.

Scott Redding i Chaz Davies Aruba.it RacingDucati Corse

Wyścig Tissot Superpole w niedzielny poranek również padł łupem Razgatlioglu, a podium uzupełnili Gerloff i van der Mark. Rea był dopiero piąty, a Redding szósty.

Zobacz także: Valentino Rossi ma koronawirusa

W ostatnim wyścigu sezonu godne pożegnanie zaserwował sobie Chaz Davies, który w przyszłym roku nie będzie ścigał się w barwach Ducati Aruba.it. Zastąpi go Michael Ruben Rinaldi, który był jedną z jaśniejszych gwiazd tego sezonu. Davies wygrał wyścig kończący sezon, a podium uzupełnili Redding i Razgatlioglu. Turek zmagał się ze sporymi problemami przez cały sezon i prezentował nierówną jazdę, ale końcówka należała do niego i ostatecznie odebrał swojemu koledze zespołowemu – van der Markowi 4 miejsce w klasyfikacji generalnej pokonując go o 5 punktów.

Przed przyszłym sezonem czeka nas spore zamieszanie w składach zespołów. Z Yamahy odchodzi van der Mark, Ducati opuszcza Chaz Davies. To ścisła czołówka WSBK od kilku lat, ale nie wiadomo gdzie wylądują ci zawodnicy. Holender jest łączony z zespołem fabrycznym BMW, a Davies może liczyć na razie jedynie na jedno z prywatnych siedzeń. Nic nie zostało jeszcze jednak potwierdzone.

Klasyfikacja końcowa:

1. Jonathan Rea Kawasaki Racing Team 360
2. Scott Redding Aruba.it Ducati 305
3. Chaz Davies Aruba.it Ducati 273
4. Toprak Razgatlioglu Pata Yamaha 228
5. Michael van der Mark Pata Yamaha 223
6. Alex Lowes Kawasaki Racing team 189
7. Michael Ruben Rinaldi GoEleven Ducati 183
8. Loris Baz Ten Kate Yamaha 142
9. Alvaro Bautista Honda Racing Team  113
10. Leon Haslam Honda Racing team 113

Jonathan Rea 6-krotnym mistrzem świataKawasaki Racing

zobacz galerię

Zobacz również:
Po dwóch latach Honda musiała oddać palmę pierwszeństwa - zwycięstwo w 44. edycji rajdu Dakar padło łupem Sama Sunderlanda i Gas Gasa.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA