Wszystkie bezterminowe prawa jazdy do wymiany. Czy trzeba robić badania lekarskie?

Bezterminowe prawa jazdy znikną najpóźniej do 2033 roku. Oznacza to, że każdy posiadacz takiego dokumentu będzie musiał go wymienić. Co ważne – same uprawnienia pozostaną bezterminowe.

Prawo jazdy Fot. Motor Presse Polska
  • Wszystkie dokumenty prawa jazdy, w tym bezterminowe będą musiały być wymienione do 2033 roku.
  • Urzędnicy twierdzą, że termin ważności dotyczy tylko dokumentu, nie uprawnień.
  • Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim terminem ważności.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy rozpoczęła się ogólnokrajowa wymiana papierowych dokumentów prawa jazdy na plastikowe blankiety, wielu kierowców ze zdumieniem stwierdzało, że nowe dokumenty wydane są na określony czas, choć stare, papierowe, w polu "termin ważności" miały wpisane "bezterminowo".

Kilka takich spraw trafiło do sądów, które orzekały najczęściej nieważność wpisów o terminie ważności. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że ów termin odnosi się wyłącznie do dokumentu, nie uprawnień, które faktycznie przyznawane są bezterminowo.

Sprawa potem nieco przygasła, ale urzędy nie zaniechały planów wymiany dokumentów "bezterminowych". Jak informuje portal moto.pl, ze względu na narzuconą przez UE zmianę wzorów, każdy kierowca będzie musiał wymienić prawo jazdy najpóźniej do 2033 roku. Pierwsi kierowcy zgłoszą się do urzędów w 2028 roku. Ostatni termin na wymianę to właśnie 2033 rok. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności.

Przypomnijmy – urzędnicy twierdzą, że data ważności dotyczy wyłącznie samego dokumentu, nie zaś uprawnień. Kierowca będzie musiał więc dostarczyć aktualne zdjęcie i zapłacić odpowiednie opłaty, ale, o ile nie ma uprawnień terminowych, na przykład ze względu na stan zdrowia, nie będzie miał obowiązku przedstawiać aktualnych badań lekarskich. Całkowity koszt wymiany powinien zamknąć się w kwocie 100 zł.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy wymianie bezterminowego prawa jazdy:

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy
  • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm
  • Kserokopię prawa jazdy
  • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej 
  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami

Przeczytaj także: rekordzista próbuje zdać na prawo jazdy już 17 lat  

Zobacz również:
AirTag, niewielka przywieszka, która pomaga w odnalezieniu drobiazgów takich jak klucze czy pilot, pomogła odzyskać skradziony motocykl.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA